«Ікона Божої Матері, іменована "Пожайська"» p1anklc8j91t2jino1o7bdmmrej3
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Пожайська”»

Місяця липня на 2-й день

На мальовничому березі річки Німан біля села Пожайце розташовувався Пожайський Успенський чоловічий монастир, заснований у XVII столітті, дорогоцінною святинею якого була чудотворна ікона Божої Матері, що зветься Пожайською. Вона вельми давнього походження і була надіслана з Риму папою Олександром VII на знак особливої прихильності засновникові Пожайського монастиря Христофору Сигізмунду Пацу, канцлеру Великого князівства Литовського, 1661 р. Розміщений святий образ був за лівим криласом соборного Успенського храму, збудованого в 1662-1674 рр., в овальній позолоченій рамі.

Ікона була написана на полотні овальної форми невідомим художником; дехто вважає, що образ могли написати два майстри: один – Божу Матір з Немовлям, інший – вінок із барвистих і пишних квітів. На Лику Пресвятої Діви – вираз милосердя і любові до стражденних і скорботних, які з вірою вдаються до Її благодатної допомоги і заступництва.

1830 року монастир разом із Пожайською іконою, яка перебуває там, перейшов до православних і перебував у юрисдикції Православної Церкви до 1914 року. Тут було засновано Пожайський Успенський чоловічий монастир, храм у якому 1839 року було перебудовано, а 1840-го – освячено. У 1898 році для святої ікони було споруджено з позолоченого срібла оклад, а пошкоджений часом образ відреставровано.

1893 року місту Ковно, недалеко від якого розташований монастир, загрожувала холера. Перелякані люди тікали до лісу, а ті, що залишилися, молилися Пресвятій Богородиці – Небесній Покровительці. Матір Божа не залишила стражденних і тих, хто сподівався на Її всесильне заступництво – страшна хвороба відступила. На згадку про ці дні було написано список чудотворної ікони Пожайської. Цей список зберігається в каунаському Благовіщенському соборі. Пам’ятний напис внизу ікони говорить: “Образ цей споруджено парафіяльною опікою на пам’ять порятунку парафії від холери в 1893 р.”.

У всі часи, і навіть коли образ Пресвятої Богородиці перебував у православних, католики невпинно відвідували монастир і молилися перед чудотворною іконою.

Під час Першої світової війни 1914 року ікона була евакуйована вглиб Росії. Однак литовці не забули про свою святиню, і за їхніми молитвами 1928 року влада повернула з Москви чудотворний образ.

Нині Пожайська ікона Божої Матері перебуває на своєму історичному місці – у Пожайському монастирі.