«Ікона Божої Матері, іменована "Одигітрія Супрасльска"» p188lgdhe514jfp3p1lpq1vnv3qn7
Житія святих,  Липень

«Ікона Божої Матері, іменована “Одигітрія Супрасльска”»

Місяця липня на 28-й день

У Гродненській єпархії, за 16 верст від міста Білостока, розташована найдавніша пам’ятка православ’я в Західно-російському краї – Супрасльський Благовіщенський монастир, заснований на березі річки Супраслі 1500 року єпископом Смоленським Йосипом Солтаном. У цьому монастирі зберігається чудотворна ікона Божої Матері, іменована також Супрасльською. Походження Супрасльської ікони достеменно невідоме. Переказ говорить, що вона принесена сюди зі Смоленська. Інші ж припускають, що вона написана за розпорядженням єпископа Йосипа Солтана, засновника цієї обителі.

Близько двох століть, з першої половини XVII століття до 1839 р., коли в цьому краї панували уніати, цей монастир зі своєю святинею перебував у їхній владі. Спочатку ікона містилася в іконостасі, як місцева. Але з влаштуванням нового іконостасу в першій половині XVII століття колишні місцеві ікони поставили в особливих кіотах, позаду перших від іконостасу колон, що підтримують церковний купол, а ікону Богоматері Супрасльську поставили позаду лівої колони, вона стоїть на цьому місці і донині. 1557 року ікону прикрашено срібною визолоченою ризою з дорогоцінним камінням, влаштованою за архімандрита Сергія Кімбаря.

Супрасльська ікона Одигітрія писана у візантійському стилі, на дошці заввишки 3 аршини 6 вершків і завширшки 1 аршин 13 вершків. Вона являє собою копію з чудотворної ікони Божої Матері Одигітрія Смоленська. Вгорі, над головою Богоматері, зображений Бог-Отець у хмарах, оточений ликами ангелів. У стародавніх записах немає звісток про особливий день святкування на честь Супрасльської ікони; але з давніх часів стало звичаєм звершувати свято 25 березня, а останнім часом святкують ще й 28 липня як день, встановлений для святкування по всій Русі Смоленської ікони Божої Матері Одигітрія.

У Супрасльський монастир стікаються численні натовпи прочан; не тільки православні християни, а й уніати і навіть католики прагнуть сюди для поклоніння Цариці Небесній перед Її Чудотворною Супрасльською іконою.