Житія святих,  Липень

«Ікона Божої Матері, іменована “Одигітрія Христофорівська”»

Місяця липня на 28-й день

У преподобного Христофора, учня і постриженика преподобного Лонгіна Коряжемського (помер 10 лютого 1540 року), була ікона Божої Матері Одигітрії. У 1555 році він заснував при верхів’ї річки Малої Коряжемки в Сольвичегодському повіті Вологодської єпархії обитель і збудував храм, в якому і помістив належну йому ікону Одигітрії. Ікона прославилася тут багатьма чудесними зціленнями тих, хто молився. За 150 сажнів від цієї обителі відкрилося джерело, від якого віряни також отримували зцілення силою і заступництвом Богоматері. Так, тут отримала одужання хвора дружина царя Івана Васильовича Грозного Анастасія Романівна.

У 1572 році ця обитель після видалення з неї преподобного Христофора прийшла в розлад і запустіла. Внаслідок цього ікону Одигітрії було перенесено до Коряжемського монастиря, де вона й стояла 12 років. 1582 року коряжемським ігуменом Іовом на колишньому путинному місці збудовано нову дерев’яну церкву, до якої за два роки перенесено було і чудотворну ікону. 1713 року замість дерев’яної церкви збудували кам’яну в ім’я Одигітрії і в ній поставили чудотворний образ. 1763 року монастир перетворено на парафіяльну церкву, в якій і стоїть донині ікона Одигітрії. На поклоніння чудотворному образу Богоматері стікаються численні натовпи прочан. Святкування цієї ікони відбувається тричі на рік: 28 липня, 8 вересня і в дев’яту п’ятницю після Великодня.