«Ікона Божої Матері, іменована "Нямецька"» 62ff90cbad781558793231
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Нямецька”»

Чудотворну Нямецьку ікону Божої Матері 1401 року Візантійський імператор Іоанн Палеолог пожертвував Візантійському імператору Іоанну Палеологу Ясському митрополиту Іосифу. Свята ікона, передана ним у Вознесенський Нямецький монастир (заснований у XIV столітті), прославилася тут численними чудотворіннями. 1497 року стараннями молдавського господаря святого Стефана Великого в обителі було зведено величний храм на честь Вознесіння Господнього, що став архітектурним зразком для багатьох церков Молдови. У цьому монастирі згодом подвизалися і прославилися багато подвижників Руської Церкви на чолі з великим старцем схиархімандритом Паїсієм Величковським (1722-1794).

Великим шануванням користувався чудотворний Нямецький образ в обителі – кожна монастирська служба закінчувалася перед ним. За молитвами Пресвятої Богородиці перед Її святою іконою отримували розраду ченці та паломники обителі.

Список чудотворного образу пізніше був пожертвуваний якимось молдавським князем поміщику Черткову, одному з власників слободи Михайлівки Богучарського повіту Воронезької губернії. 1846 року образ хресним ходом перенесли до Михайлівської церкви на честь Різдва Христового. На іконі, написаній на полотні стародавнім майстерним писанням і поміщеній у позолочену зі сріблом ризу, був напис молдавською мовою. Переклад на зворотному боці образу свідчив: “Достовірне зображення чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, що перебуває у святому монастирі, іменованому Нямецьким (Намцули), на землі Молдавській; надіслане від благочестивішого Константинопольського імператора Андроніка Палеолога Олександру, воєводі країни Молдавської, 6907 (1399) року”.

Інший чудовий список, оклад для якого виготовив найкращий у ті часи художник по металу Ф.А. Верховцев, був зроблений з чудотворної ікони для новоствореного Ново-Нямецького монастиря. 10 жовтня 1864 року список святині був зустрінутий в обителі словами: “В обитель нашу Ново-Нямецьку приходить Сама Цариця і Спасителька роду християнського. Наша Надія і наша Заступниця. Припадемо до Богородиці і піднесемо до Неї з розбитим серцем свої молитви”. Від цієї ікони також відбулися численні чудотворення, свідоцтва про які зберігаються в центральному архіві м. Кишинева.

Нині чудотворна ікона Пресвятої Богородиці, привертаючи до себе на поклоніння тисячі паломників, перебуває в румунському Нямецькому монастирі.