...
Ікони

Ікона Божої Матері, іменована «Нямецька»

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 26-й день

Чудотворну Нямецьку ікону Божої Матері в 1401 році візантійський імператор Іоанн Палеолог пожертвував Ясському митрополиту Іосифу. Свята ікона, передана ним до Вознесенського Нямецького монастиря, заснованого в XIV столітті, прославилася там численними чудотворіннями.

1497 року завдяки старанням молдавського господаря святого Стефана Великого в обителі було зведено величний храм на честь Вознесіння Господнього, який став архітектурним зразком для багатьох церков Молдови. У цьому монастирі згодом подвизалися й прославилися багато подвижників, зокрема великий старець схиархімандрит Паїсій Величковський (1722–1794).

Чудотворний Нямецький образ в обителі дуже шанували — кожна монастирська служба закінчувалася перед ним. По молитвам Пресвятої Богородиці перед Її святою іконою отримували утіху ченці та паломники обителі.

Список чудотворного образу пізніше був пожертвуваний одним молдавським князем поміщику Черткову, одному із власників слободи Михайлівка Богучарського повіту Воронезької губернії. 1846 року образ хресним ходом перенесли до Михайлівської церкви на честь Різдва Христового. На іконі, написаній на полотні стародавнім майстерним писанням і поміщеній у позолочену зі сріблом ризу, був напис молдавською мовою. Переклад на зворотному боці образу свідчив: «Достовірне зображення чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, яке перебуває у святому монастирі, іменованому Нямецьким (Намцули), на землі Молдавській; надіслане від найблагочестивішого Константинопольського імператора Андроника Палеолога Олександрові, воєводі країни Молдавської, в 6907 (1399) році».

Інший чудовий список, оклад для якого виготовив вправний художник по металу Федір Андрійович Верховцев, був зроблений з чудотворної ікони для новоствореного Ново-Нямецького монастиря. 10 жовтня 1864 року список святині був зустрінутий в обителі словами: «До обителі нашої Ново-Нямецької приходить Сама Цариця і Спасителька роду християнського. Наша Надія і наша Заступниця. Припадімо до Богородиці і піднесімо до Неї зі скрушеним серцем свої молитви». Від цієї ікони також відбулися численні чудотворення, свідчення про які зберігаються в центральному архіві міста Кишинів.

Нині чудотворна ікона Пресвятої Богородиці перебуває в румунському Нямецькому монастирі і привертає до себе на поклоніння тисячі паломників.