«Ікона Божої Матері, іменована "Молченська"» p1dm4dimg0jvp13lf1qi51hhi1vv93
Житія святих

«Ікона Божої Матері, іменована “Молченська”»

Місяця вересня на 18-й день

Існує дві чудотворні ікони під назвою Молченська. Одна з них знаходиться в Софронієво-Молченській Богородично-Різдвяній печерній чоловічій пустині, інша – в Молченському Різдва Богородиці жіночому монастирі. Обидва монастирі розташовуються в Путивлі Конотопської єпархії, Україна. Яка з них є істинною Молченською іконою питання спірне. Історія ж набуття ікони така.

На початку XIV століття в ці місця з розореного татарами Києва перебралися двоє ченців, які оселилися в печері недалеко від болота “Мовчанка”. Ченці принесли із собою образ Пресвятої Богородиці, перед яким звершували молитви. Коли відлюдники відійшли до Господа, про них поступово забули, а місце їхнього проживання заросло лісом. 18 вересня 1405 року бортник, який шукав у лісі вулики диких бджіл, побачив на дереві образ Богородиці, оточений сяйвом, і почув слова: “Нехай збудується на цьому місці церква Пресвятої Богородиці”. Бортник поспішив у Путивль зі звісткою про незвичайне явище. Духовенство і безліч народу негайно вирушили на вказане місце, і всі побачили ікону, що випромінювала чудове світло. Багато хто тут же отримав зцілення від різних хвороб. Згодом на цьому місці був побудований Молченський Богородично-Різдвяний чоловічий монастир, званий від численних печер, що були в окрузі, – печерним.

1605 року монастир пограбували поляки, і ігумен із братією були змушені покинути розорену обитель і перебратися в міський Путивльський монастир. Оскільки в монастир було перенесено і чудотворну Молченську ікону, то Путивльський монастир став також називатися Молченським. Під час однієї з пожеж чудотворна ікона загинула, але на щастя зберігся древній список ікони, який також прославився багатьма чудесами.

1653 року занедбаний Богородично-Різдвяний монастир було відновлено стараннями якогось будівельника Софронія, через що обитель отримала ще одну назву – Софронієва.

У роки радянської влади монастир було зруйновано, а ікону втрачено. У дев’яності роки ХХ століття обидва Молченські монастирі були відновлені. Був знайдений і втрачений образ. Виявилося, ікону ховали, рятуючи від наруги, місцеві жителі. 7 травня 1995 року хресним ходом ікону було перенесено до Спасо-Преображенського собору Молченського Путивльського монастиря.

Існує також чудотворний список Молченської ікони Божої Матері, явлений у селі Бусиново під Москвою. Нині ця Молченська ікона Богородиці перебуває в храмі Преподобного Сергія Радонезького в Бусинові. За переказами, цю ікону в XIX столітті принесла в храм сліпа дівчина, яка жила в селі Бусинове.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Молченской»

Дне́сь све́тло красу́ется сла́вный гра́д Москва́ и в Пути́вле ликова́ние ве́лие, я́ко честву́ют, Богома́ти, ди́вную ико́ну Твою́, ме́дом благода́ти все́х напоя́ющую.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Молченской»

Притеце́м, лю́дие, к Влады́чице на́шей Де́ве Богоро́дице, ико́ну бо Свою́ Молче́нскую на́м дарова́, то́ки исцеле́ний источа́ющую, вся́кую по́мощь в душе́вных и теле́сных неду́зех подаю́щую и к жи́зни ве́чной приводя́щую.

Тропaрь бцdы, глaсъ д7:

Днeсь дух0внw весели1тсz пустhнz м0лченскаz, слaвный грaдъ пути1вль, съ ни1мъ же странA сёверскаz и3 вс‰ землS рyсскаz, њ kвлeніи чyдныz їкHны б9іz м™ре, ћже дрeвле во блaтэ м0лченстэмъ kви1ласz є4сть, лучaми бlгодaти сіsюще. тёмже бlгодaрственнw вопіeмъ: рaдуйсz, прес™az дв7о, nби1тели м0лченскіz рaдосте и3 ўтверждeніе.

И$нъ тропaрь бцdы, глaсъ з7:

Къ бцdэ прибёгнемъ недост0йніи, зрsще ћкw t блaта м0лча с™0ю їкHною и3зhде пречcтаz, њсіsннаz лучaми бlгодaтными, и3сцэлeніе припaдающымъ дaруетъ, и3 къ нeй же бlгодaрнэ возопіи1мъ: бlгословeнна ты2 въ женaхъ, и4бо ўбlжaютъ тS вси2 р0ди земли2 рyсскіz.

Кондaкъ, глaсъ №:

Ѓще и3 во блaтэ м0лченстэмъ возсіS їкHна твоS, вLчце, nбaче всю2 зeмлю рyсскую покры2 свётлостію бlгодaти своеS. Тёмже, и3збавлsеми t бёдъ и3 скорбeй, м0лимъ тS: и3зведи2 дyши нaшz и3з8 блaта грэх0внагw, да поeмъ при1снw бlгодaрственнаz вопію1ще: рaдуйсz высото2 нбcнаz, нaсъ при1снw на земли2 сп7сaющаz!

И$нъ кондaкъ бцdы, глaсъ з7:

Ћкw взбрaннаz воев0да грaда пути1влz, предстaла є3си2 їкHною своeю въ nби1тели м0лченстэй, да и3збaвитсz t бёдъ грaдъ и3 лю1ди њкрє1стныz, бlгодaрствєннаz вопію1ще бцdэ: рaдуйсz, высото2 нбcнаz, на земли2 нaсъ при1снw сп7сaющаz!