...
Кіпрська у селі Стромині (Московська область) ікона Божої Матері p1ba1v87631ncs6b613ci13di583
Ікони

Кіпрська у селі Стромині (Московська область) ікона Божої Матері

Місяця липня на 9-й день

Одним зі списків стародавньої чудотворної Кіпрської ікони Божої Матері є святиня Строминського монастиря, який знаходився в колишньому Богородському повіті Московської єпархії. Монастир не зберігся до наших днів, і нині святиня перебває в Успенській церкві села Строминь.

У літописах можна знайти таку згадку про заснування монастиря на честь Успіння Пресвятої Богородиці на Стромині: “… того ж літа 6887 (1379 р.) повелінням Великого Князя Дмитрія Івановича преподобний ігумен Сергій створив монастир на річці на Дубенці на Стромині, і поставив у ньому церкву Успіння Пречистої Богородиці й ігумена привів зі свого монастиря, від Святої Трійці, на ім’я Леонтій, і освячено було церкву місяця грудня першого дня, і ченців зібрав та монастир влаштував зі всім”.

За переданням, цей древній шанований образ дав преподобний Сергій Радонезький як благословення своєму учню Савві, другому ігумену Строминського монастиря. Довгий час ікона була місцевошанованою, але після випадку зцілення  з її допомогою в 1841 році вісімнадцятирічної дівчини від недуги святиня була широко прославлена й внесена до загальноцерковного шанування.

Ось як описує місцевий благочинний у своїй доповіді Московському митрополиту Філарету чудотворну Кіпрську (Строминську) ікону Божої Матері: “1) Ікона Кіпрська Божої Матері в Успенській церкві села Стромині заввишки 1 аршин і 4 вершки, а завширшки 1 аршин і 2 вершки. Божа Матір зображена в короні такою, що сидить на троні; вгорі біля Неї по боках ангели, з кожного боку по одному, у вінцях з гілками; внизу колінопреклонні — з одного боку священномученик Антипа, з іншого — мучениця Фотинія; 2) про походження цієї ікони нічого не відомо. За описами церковними вона значилася в 1783 році в скасованій дерев’яній Миколаївській церкві, за лівим кліросом, а в 1823 році на горньому місці в Сергіївському боковому вівтарі цієї церкви. Коли 1829 року Миколаївська дерев’яна церква була розібрана, тоді Кіпрську ікону Божої Матері було поставлено на паперті новозбудованої кам’яної церкви над вхідними дверима; 3) на іконі, невідомо чому, під оком на лівій стороні мале ушкодження лику; 4) ікону поставлено в придільному храмі святителя Миколая, за лівим кліросом, у пристойному місці”. Чудотворний образ був прикрашений багатою (срібло з позолотою) ризою.