«Ікона Божої Матері, іменована "Кіпрська"» p1ba1v87631ncs6b613ci13di583
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Кіпрська”»

Місяця липня на 9-й день

Одним зі списків стародавньої чудотворної Кіпрської ікони Божої Матері є святиня Строминського монастиря, що не зберігся до наших днів (колишнього Богородського повіту Московської єпархії), який нині перебуває в Успенській церкві села Строминь.

У Руських літописах можна знайти таку згадку про заснування монастиря на честь Успіння Пресвятої Богородиці на Стромині: “… того ж літа 6887 (1379 р.) повелінням Великого Князя Дмитра Дмитровича. ) повелінням Великого Князя Дмитра Івановича преподобний ігумен Сергій створив монастир на річці на Дубенці на Стромині, і поставив у ньому церкву Успіння Пречистої Богородиці і ігумена привів зі свого монастиря, від Святої Трійці, ім’ям Леонтія, і освячено було церкву місяця грудня першого дня, і ченці совокупі і монастир влаштовані з усім”.

За переказами, цей древній шанований образ дав преподобний Сергій Радонезький у благословення своєму учневі Саві, другому ігумену Строминського монастиря. Довгий час ікона була місцевошанованою, але після випадку зцілення з її допомогою 1841 року від недуги вісімнадцятирічної дівчини, її широко прославили і внесли в загальноцерковне шанування.

Ось як описує місцевий благочинний у своїй доповіді Московському митрополиту Філарету чудотворну Кіпрську (Строминську) ікону Божої Матері: “1) Ікона Кіпрська Божої Матері в Успенській села Стромині церкві завбільшки заввишки 1 аршин і 4 вершки, а завширшки 1 аршин і 2 вершки. Божа Матір зображена в короні, що сидить на троні; вгорі біля Неї з боків по боках ангели, з кожного боку по одному, у вінцях з гілками; внизу уклінені – з одного боку священномученик Антипа, з іншого – мучениця Фотинія; 2) про походження цієї ікони нічого не відомо. За описами церковними вона значилася в 1783 році в скасованій дерев’яній Миколаївській церкві, за лівим криласом, а в 1823 році на горішньому місці в Сергіївському боковому вівтарі цієї церкви. Коли 1829 року Миколаївську дерев’яну церкву розібрали, тоді Кіпрську ікону Божої Матері поставили на паперті новозбудованої кам’яної церкви над вхідними дверима; 3) на іконі, невідомо чому, під оком на лівій стороні мале ушкодження лику; 4) ікону поставили в боковому святителя Миколи храмі, за лівим криласом, у пристойному місці”. Чудотворний образ був прикрашений багатою (срібло з позолотою) ризою.