...
Ікони

Богородсько-Уфимська ікона Божої Матері

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 6-й день

Чудотворна Богородсько-Уфимська ікона Божої Матері, яка є копією Казанської, тільки з темнішими тонами, була знайдена на початку XVII століття, коли на землях сучасної Башкирії утворювалися перші православні поселення. Вона дивовижним чином з’явилася одному із селян села Кадомцево Уфимського повіту в 1621 році за три дні до святкування на честь Казанської ікони Пресвятої Богородиці. Після цієї події село Кадомцево було перейменовано на Богородське і під цією назвою проіснувало до 1931 року.

У XVII–XIX століттях чудотворний образ іменували Казанським і Богородським, а з початку XX століття стали називати його Богородським (Уфимським).

1622 року в селі було побудовано перший, дерев’яний, храм на честь Богородської ікони Божої Матері, в якому і перебувала святиня. У XVIII столітті з явленої ікони було зроблено список, і обидві ікони були особливо шановані православними. Одну із них було поміщено в місцевому храмі села, а першообраз вирішили передати для всенародного вшанування до кафедрального собору міста Уфи, обумовивши, однак, що в день, встановлений для шанування ікони, а саме день святкування Казанської ікони Божої Матері, її приноситимуть до села для звершення молебню в Богородському храмі. На місці з’явлення чудотворного образу відтоді забило цілюще джерело, яке назвали Богородським.

Так було започатковано традицію щорічних хресних ходів із міста Уфи в село Богородське, які відбувалися з 1688 року (за іншими відомостями, з 1707 року) до початку 30-х років XX століття. На численні і настійні прохання православних вірян святу Богородську ікону носили й іншими місцевостями Уфимської єпархії.

Богородсько-Уфимська ікона Божої Матері шанувалася як покровителька і заступниця Уфи й всього Уфимського краю. Вона неодноразово захищала цю землю від пошестей холери, голоду, стихійних лих, а також від набігів ворогів і розбою.

У тяжкі тридцяті роки XX століття храм, освячений на честь Богородської ікони Пресвятої Богородиці, закрили та розграбували, а чудотворний образ вилучили представники радянської влади. У 1960-х роках Богородське джерело залили бетоном і засипали багатометровим шаром піску.

Коли настав час відновлення зруйнованих та спаплюжених в роки безбожної влади храмів і монастирів та повернення православних святинь, поновилося народне шанування Богородсько-Уфимської ікони Божої Матері. З осені 1990 року почалося відновлення храму колишнього села Богородського, землі якого нині входять до Калінінського району міста Уфи. Окрім того, було відроджено цілюще Богородське джерело.