...
«Ікона Божої Матері, іменована "Казанська Богородсько-Уфимська"» p1anutocm0v9d15c8448eqa1njg3
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Казанська Богородсько-Уфимська”»

Місяця липня на 6-й день

Час набуття чудотворної Богородсько-Уфимської ікони Божої Матері (копія Казанської, тільки більш темних тонів) відноситься до початку XVII століття – часу, коли на території сучасної Башкирії утворювалися перші православні поселення. З’явилася вона чудесним чином одному з селян села Кадомцева Уфимського повіту 1621 року за три дні до святкування Казанської ікони Пресвятої Богородиці. Після такої чудесної і дивовижної події село Кадомцеве було перейменовано на Богородське і під цією назвою проіснувало до 1931 року.

У XVII-XIX століттях чудотворний образ іменували Казанським і Богородським, а з початку XX століття – Богородським (Уфимським).

1622 року в селі було побудовано перший – дерев’яний – храм на честь Богородської ікони Божої Матері, в якому і перебувала святиня. У XVIII столітті з явленої ікони було зроблено список, обидві ікони користувалися особливим шануванням серед православних: одну з них було поміщено в місцевому храмі села, а першообраз вирішили передати для всенародного вшанування до кафедрального собору міста Уфи, обумовивши, проте, що в день, встановлений для її вшанування – день святкування Казанської ікони Божої Матері, святу ікону приноситимуть у село для звершення молебню в Богородському храмі. На місці явлення чудотворного образу з того часу стало бити цілюще джерело – Богородське джерело. Так було започатковано традицію щорічних хресних ходів з міста Уфи в село Богородське, які відбувалися з 1688 року (за іншими відомостями, з 1707 року) до початку 30-х років XX століття. На численні і настійні прохання православних вірян святу Богородську ікону носили і в інших місцевостях Уфимської єпархії.

У XVIII столітті ікону Божої Матері Богородсько-Уфимську було внесено до списків святинь Російської землі.

Ікона Божої Матері Богородсько-Уфимська шанувалася як Покровителька і Заступниця Уфи і всього Уфимського краю: вона неодноразово захищала цю землю від епідемій холери, голоду, стихійних лих, а також від набігів ворогів і розбою. Саме за палкими молитвами перед чудотворною іконою було врятовано від захоплення та розграбування бандами сподвижника Пугачова Чікі Зарубіна місто Уфа. Тому і 300-річний ювілей Уфи відзначали 1874 року 8 липня – у день вшанування Чудотворної Заступниці міста.

Наприкінці XIX століття встановилася традиція вважати роком явлення ікони 1727-й, що не відповідає дійсності. Архівні дані, які повністю відповідають і переказам, викладеним у “Сказанні про святу чудотворну ікону Божої Матері, по зображенню іменовану Казанською, а по місцю явлення – Богородською”, свідчать про те, що 1727 рік – це рік проведення відновлювальних робіт і перебудови першої дерев’яної церкви, спорудженої 1622 року в селі Богородському.

У тяжкі 30-ті роки XX століття храм, освячений на честь Богородської ікони Пресвятої Богородиці, закрили та розграбували, чудотворний образ реквізували представники радянської влади, а назву “Богородсько-Уфимська ікона” вилучили із загальноросійського списку. У 60-ті роки минулого століття Богородське джерело залили бетоном і засипали багатометровим шаром піску.

У наші дні, коли всюди відновлюються порушені і зганьблені в роки безбожної влади храми і монастирі, повертаються православні святині, поновлюється і народне шанування Богородсько-Уфимської ікони Божої Матері. З осені 1990 року почалося відновлення храму колишнього села Богородського (нині Калінінський район м. Уфи), відроджено і цілюще джерело – Богородське джерело.

З 1993 року чудотворна Казанська (Богородсько-Уфимська) ікона знову увійшла до списку чудотворних святинь Російської Православної Церкви.