...
«Ікона Божої Матері, іменована "Калузька"» Bez miann y
Житія святих,  Вересень

«Ікона Божої Матері, іменована “Калузька”»

Місяця вересня на 2-й день / жовтня на 12-й день

Явище Калузької ікони Божої Матері відбулося 1748 року в селі Тинькове, недалеко від Калуги, в будинку поміщика Василя Кіндратовича Хитрово. Дві служниці перебирали на горищі його будинку старі речі. Одна з них, Євдокія, що вирізнялася нестриманою вдачею, дозволяла собі різкі й навіть непристойні промови, не звертаючи уваги на вмовляння своєї скромної подруги. Серед інших речей вони випадково виявили великий згорток суворого полотна. Розгорнувши його, благочестива дівчина побачила зображення Жінки в темному вбранні з книгою в руках. Прийнявши зображення за портрет черниці і бажаючи напоумити Євдокію, вона пригрозила їй гнівом ігумені. Зухвала Євдокія відповіла на слова подруги лайкою і, піддавшись роздратуванню, плюнула на лик. Негайно ж із нею стався припадок, і вона впала без свідомості.

Перелякана подруга розповіла про те, що трапилося в будинку. Наступної ночі батькам Євдокії з’явилася Цариця Небесна і відкрила їм, що це над Нею блюзнірськи сміялася їхня донька, і повеліла їм звершити молебень перед зганьбленою іконою, а хвору окропити освяченою на молебні водою. Після молебню Євдокія одужала.

Поміщик Хитрово взяв чудотворну ікону до свого будинку, де від неї рясно випромінювали зцілення ті, хто вдавався до неї з вірою. Згодом ікону з почестями перенесли до парафіяльної церкви на честь Різдва Пресвятої Богородиці в селі Калузі. До Калуги було відправлено список зі святого образу.

Через цю ікону Матір Божа не раз виявляла Своє заступництво Руській землі у важкі для неї часи.

Святкування Калузької ікони 2 вересня встановлено на спогад позбавлення Калуги від чуми 1771 року, коли жахлива епідемія буквально спустошила місто – міщани вимирали цілими родинами. Чудотворну ікону Пресвятої Богородиці тоді принесли з села Калужки, хресним ходом обійшли з нею все місто і відслужили всенародний молебень. Після цього чума в місті припинилася.

Друге святкування відбувається 12 жовтня, в пам’ять порятунку Калуги від навали Наполеонівських військ 1812 року. Полонені французи свідчили про те, що під час боїв під Калугою і Малоярославцем, коли вони зазнавали поразки від російських військ, вони бачили Богородицю, що стояла на повітрі в оточенні світлоносних мужів.

1898 року було встановлено святкування чудотворної Калузької ікони Пресвятої Богородиці 18 липня на подяку Божій Матері за позбавлення Калуги від холери. У ті страшні дні постановою міської Думи було здійснено хресний хід із чудотворним образом. Заступництвом Пречистої місто було врятовано.

Святкування іконі відбувається також у першу неділю Петрового посту.

У тяжкі для Православної Церкви 30-ті роки XX століття влада закрила храм у селі Калужки, скинувши дзвони і конфіскувавши церковні цінності. Сліди чудотворного образу загубилися. Лише за уривчастими відомостями видається можливим простежити подальшу історію святої ікони.

За документами, знайденими в запасниках обласного краєзнавчого музею про передачу в музей серед інших предметів оригіналу Калузької ікони Божої Матері, її опис і розміри не відповідають переданому з Лаври образу. Крім того, ікона була в досить старому стані. Таким чином, вважається, що ікони Божої Матері (зараз у Калузі їх три) – чудотворні списки.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Калужской», глас 4

Засту́пнице от враг иноплеме́нных Необори́мая Калу́жския земли́/ и Изба́вительнице от смертоно́сныя я́звы Ми́лостивая!/ Изба́ви рабы́ Твоя́ от вся́ких бед и боле́зней,/ с ве́рою и любо́вию прибега́ющия к чудотво́рней ико́не Твое́й,// и спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Калужской», глас 6

Не и́мамы пе́сней, ниже́ слове́с,/ ка́ко досто́йно восхваля́ти Тя,/ Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего,/ явле́ния ра́ди чудотво́рныя ико́ны Твоея́ земли́ Калу́жстей,/ то́кмо мо́жем вопи́ти Тебе́:/ не отврати́ ми́лости Твоея́ от нас// и низпосли́ ю́ всем притека́ющим к цельбоно́сней ико́не Твое́й.

 

Ще в розробці