«Ікона Божої Матері, іменована "Гребневська"» 3a4e72ef8dfdaa3811e4d7b7af3b204c
Житія святих,  Липень

«Ікона Божої Матері, іменована “Гребневська”»

Місяця липня на 28-й день

Гребнівську ікону Божої Матері, що прославилася чудотворіннями і перебувала в храмі міста Гребня (на річці Чирі, що впадає в Дон), піднесли жителі міста, донські козаки, великому князю Димитрію Донському після повернення його з Куликовської битви в 1380 році.

“Гребнівський літопис або розповідь про образ чудотворний Пресвятої Владичиці і Приснодіви Марії”, складений 1471 року, свідчить: “І коли благовірний Великий князь Димитрій з перемогою в радості з Дону-річки, і тоді там, народ християнський, військового чину живе, званий казацій, в радості зустрів його зі святою іконою і з хрестами, привітав його з позбавленням від супостатів агарянського язика і приніс йому дари духовних скарбів, вже наявні в себе чудотворні ікони, у церквах своїх. Спочатку образ Пресвятої Богородиці Одигітрії, міцної заступниці з Сиротина містечка і з церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці.

І тоді князь Димитрій Іоаннович прийняв цей безцінний дар… і по Дону річки досягає ще козачого містечка, Гребні, на гирлі річки Чир, і воїни, які живуть там, також зустріли Великого князя з хрестами і святою іконою, і в дар йому також образ Пресвятої Владичиці нашої Богородиці, який там чудесно там у них сяє, вручили. І на всі літа встановив їм, козакам, своє жалування “за почесть їхню сильну хоробрість противу супостат агарянського язика”””.

У ХV столітті, після вдалого походу на Новгород, великий князь Іоанн Васильович за обітницею побудував церкву Успіння в Москві на Луб’янці та в ній поставив Гребнівський образ Божої Матері, який він брав із собою в похід. У 1687 році, коли церква згоріла, ікона чудово збереглася

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Гребневской», глас 8

Днесь, я́ко со́лнце пресве́тло,/ просия́ в Росси́йстей стране́, в конце́ ея́ полу́деннем,/ всечестна́я ико́на Твоя́, Влады́чице,/ ю́же благове́рный вели́кий кня́зь Дими́трий в град Москву́ принесе́./ Све́тло пра́зднуем, благове́рнии лю́дие, честна́го о́браза прише́ствие, моля́щеся приле́жно:/ Влады́чице Богоро́дице, моли́ся Сы́ну Твоему́, Христу́ Бо́гу на́шему,/ изба́вити град Москву́, страну́ на́шу и вся правосла́вныя христиа́ны/ от ва́рварскаго плене́ния, и междоусо́бныя бра́ни, и всех наве́т вра́жиих,// Тебе́ бо Еди́ну Засту́пницу и́мамы.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Гребневской», глас 8

От святы́я ико́ны Твоея́, Богоро́дице Де́во,/ источа́ются исцеле́ния, я́ко ре́ки мно́ги,/ я́же ви́девше, росси́йстии лю́дие, си́це глаго́лем:/ о Пресвята́я Влады́чице Богоро́дице,/ не забу́ди гре́шных раб Твои́х,// моля́щихся Христу́ Бо́гу на́шему спасти́ся нам.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку