«Ікона Божої Матері, іменована "Борколабівська"» p1ao65jjm41rip198m14oq7eso3a3
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Борколабівська”»

Місяця липня на 11-й день

Борколабовська (Барколабовська) ікона Божої Матері – чудотворний образ, що дістав свою назву за місцем свого знаходження в головній церкві Борколабовського жіночого монастиря на честь Вознесіння Господнього в селі Борколабове Биховського району Могильовської області (Республіка Білорусь). Заснування його відноситься до 1648 року.

У монастирському архіві зберігається такий запис про історію цієї ікони. “Таємницю цареву личить зберігати, – йдеться в літописі, – а справи Божі відкривати. Попущенням Божим колишньої брані в Польщі та Литві, в літо від створення світу 7167, а від Різдва Христового 1659 р., грядуще назад із Польщі князь воїв (воїнів) руських, на прозвище Пожарський, маючи з собою потай (таємно) цю ікону Пресвятої Богородиці, коли приїде на місце це, ідеже нині у брами великій, тоді стала (стала) ікона нерухома. Трудясь же князь і хоча кінською силою і молодими отроками своїми двигнути, ніщо ж не встиг, і бисть ікона нерухома. Це бачачи, князь піде до ігумені тоді колишньої Фотинії Кірнарівни і промовив: “Візьміть ікону Пресвятої Богородиці: видно бо хоче Матір Божа зде перебувати””. Це було 11 липня 1659 року. Відтоді чудотворна ікона перебуває в Борколабівському монастирі. У багатьох церквах із неї є старовинні списки. У написах, які можна побачити на цих копіях, згадується, що Борколабовська ікона прославлена багатьма чудесами, що відбувалися в обителі. Цей образ Пресвятої Богородиці є одним із найбільш шанованих у східних областях Білорусії образів Божої Матері.

Борколабовська Одигітрія написана темперою на хвойній основі з визолоченим різьбленим тлом і є одним із шедеврів білоруської школи іконопису, зберігши між тим виразні риси його давньо-візантійського прообразу. Дослідники відносять час створення образу до межі XVI-XVII ст., або до першої половини XVII століття.

Святкування на честь цієї ікони 11 липня встановлено в пам’ять принесення її в монастир князем Пожарським.