«Ікона Божої Матері, іменована "Баликінська"» p1ecvena891itfdhb1q3113ov9r13
Житія святих,  Червень

«Ікона Божої Матері, іменована “Баликінська”»

Місяця червня на 30-й день

Явище Баликинської ікони Божої Матері відбулося в селі Баликине Стародубського повіту Чернігівської губернії 30 червня 1711 року. Історію чудотворної ікони було викладено в загубленому нині рукописному “Сказанні”, що зберігалося в храмі святителя Миколая в селі Баликіне. Переказ свідчить: ікона Пресвятої Богородиці перебувала в будинку Тимофія Дульського, офіцера Стародубського полку. Під час війни зі шведами, коли ворожі війська йшли повз м. Стародуб, на іконі стали помітні сльози з очей Божої Матері. Побачивши це, Дульський дав обітницю поставити святу ікону в храм, який де-небудь тоді будувався. Незабаром він дізнався, що в селі Баликине саме в цей час зводили церкву, і, переконавшись у бідності Баликинської парафії, обіцяв передати святу ікону Божої Матері саме туди, але зволікав із виконанням своєї обітниці. Тоді уві сні йому з’явилася Пресвята Богородиця і наказала негайно передати ікону до Баликинської церкви. Однак і після цього Дульський усе ще зволікав. Вдруге з’явилася йому уві сні Пресвята Богородиця і під загрозою покарання знову наказала віддати ікону до Баликинського храму, після чого Тимофій Дульський поспішив виконати свою обіцянку і передав ікону до новозбудованої дерев’яної церкви в ім’я святителя Миколи в селі Баликине.

Образ прославився численними зціленнями хворих, які стікалися для поклоніння їй не тільки з Чернігівської, а й із сусідніх губерній. Незадовго до Жовтневої революції образ був сильно пошкоджений внаслідок самозаймання, але вогонь не торкнувся лику Божої Матері.

Баликінська ікона написана на полотні, приклеєному на дошку, малоросійським письмом, закрита склом і металевим окладом з покриттям, що імітує золочення. На голові Божої Матері замість покрову прикраса, що нагадує діадему. На іконі Богородиця зображена з молитовно складеними руками, що дивиться на Предвічне Немовля, Яке лежить на Її колінах. Ікона була прикрашена срібною визолоченою ризою з написом: “1811 р., червня 24, коштом графині Ганни Іванівни Безбородько перероблена і визлащена”.

Іконографія Баликінської ікони походить від західних зразків, ікон “Різдво Христове” і “Поклоніння волхвів” (Богородицю нерідко зображували уклінною, з притиснутими до грудей руками, перед Богонемовлям, яке лежало в яслах).

Точний список із чудотворної Баликинської ікони знаходиться в орловському Введенському жіночому монастирі. На іконі Богородиця зображена у вінці, навколо німба – 12 зірок. Як свідчить переказ, чудотворний образ потрапив до обителі 1712 року, як благословення святителя Іоанна (Максимовича), архієпископа Чернігівського, і не раз виявляв заступництво Божої Матері, коли ті, хто звертався до неї по допомогу, зверталися до неї. Ця ікона також прославилася зціленнями немовлят і біснуватої жінки 1858 року. Чудеса, що відбувалися від списку ікони Богоматері, записувалися в монастирі. Чудотворна Баликинська ікона Пресвятої Богородиці, що знаходиться в м. Орлі, більш відома, ніж першообраз із села Баликіна.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Балыкинской» («Волынской»), глас 4

Засту́пнице земли́ Ру́сския/ от наше́ствия Све́йскаго/ и непреста́нная за нас Моли́твеннице,/ мир земли́ и душа́м на́шим у Го́спода испроси́,// да святи́тся в нас и́мя Бо́жие во ве́ки.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Балыкинской» («Волынской»)
О, Ма́ти Бо́жия, не́когда от наше́ствия инове́рных све́ев в вели́цей беде́ Оте́честву на́шему бы́вшу, яви́ла еси́ всемо́щное заступле́ние прославле́нием в стране́ Се́верстей всечестна́го о́браза Твоего́, имену́емаго Балы́кинским, и зри́мыми на не́м слеза́ми оче́с Твои́х умоли́ла Сы́на Твоего́ и Бо́га на́шего дарова́ти правосла́вным Христиа́ном пресла́вную побе́ду и одоле́ние на супоста́ты. Ты́, Премилосе́рдная Ма́ти, и в мимоше́дшия дни́ во гра́де Орле́ пред Пречи́стым о́бразом Твои́м дарова́ла исцеле́ние стра́ждущей от ду́ха нечи́стаго деви́це, возврати́в ю́ роди́телем здра́ву и невреди́му.
Ты́, ско́рая Помо́щнице в беда́х челове́ческих, услы́шала во́пль ма́тери де́тища, с высоты́ жили́ща внеза́пу спа́дша, и возста́вила е́ здра́во и безвре́дно. Ты́, неизсяка́емый исто́чниче чуде́с и щедро́т, принесенной к ди́вному о́бразу Твоему́ отрокови́це зело́ разслабленной благоизво́лила дарова́ти ско́рое исцеле́ние, укрепи́в плесне́ ея́ к жела́нному хожде́нию. Ты́, всемо́щная Цари́це не́ба и земли́, воздви́гла от неисце́льнаго неду́га младе́нцев, и́х же роди́тели притеко́ша к Тебе́ с ве́рою и любо́вию.
Ты́, Пода́тельнице ми́ра душа́м на́шим, изба́вила ю́ношу от свирепе́ющих страсте́й и преклони́ла злонра́вие его́ ко благонра́вию и покорению родителям. Ты́ неоску́дно излива́ла струи́ Свое́й ми́лости на все́х, притека́ющих к пресвято́му о́бразу Твоему́ в душе́вных ско́рбех, теле́сных неду́зех и жите́йских напа́стех. Вонми́, о Всеблага́я, и ны́нешнему усе́рдному моле́нию на́шему: упра́ви пути́ земна́го стра́нствия на́шего к ми́рному и благодетельному житию́, украси́ жи́тельство на́ше благи́ми обы́чаи, загради́ всеси́льною дла́нию Твое́ю уста́ лжеучи́телей, вздымающихся на Ра́зум Бо́жий, тлящих обы́чаи правосла́вных пре́дков на́ших и развраща́ющих умы́ и се́рдца ю́ных ча́д на́ших, посли́ на́м во все́ дни́ жития́ на́шего име́ти чистоту́ по́мыслов и серде́чных движе́ний. Сама́, о, Всепе́тая, заступи́ и и́миже ве́си судьба́ми спаси́ и введи́ на́с в прерадостныя оби́тели Сы́на Твоего́ и Бо́га на́шего. Ами́нь.

Тропaрь, глaсъ д7:

Застyпнице земли2 рyсскіz t нашeствіz свёйскагw и3 непрестaннаz за нaсъ мл7твениице, ми1ръ земли2 и3 душaмъ нaшымъ ў гдcа и3спроси2, да ст7и1тсz въ нaсъ и4мz бж7іе во вёки.

Ще в розробці

Знайшли помилку