...
Баликінська ікона Божої Матері p1ecvena891itfdhb1q3113ov9r13
Ікони

Баликінська ікона Божої Матері

Місяця червня на 30-й день

Явлення Баликінської ікони Божої Матері відбулося в селі Баликіне Стародубського повіту Чернігівської губернії 30 червня 1711 року. Історію чудотворної ікони було викладено у втраченому нині рукописному “Сказанні”, що зберігалося в храмі святителя Миколая в селі Баликіне.

Передання свідчить: ікона Пресвятої Богородиці перебувала в будинку Тимофія Дульського, офіцера Стародубського полку. Під час Північної війни, коли шведські війська йшли повз місто Стародуб, на іконі стали помітні сльози з очей Божої Матері. Побачивши це, Дульський дав обітницю поставити святу ікону в храм, який де-небудь тоді будувався. Незабаром він дізнався, що в селі Баликіне саме в цей час зводили церкву, і, переконавшись у бідності Балиіинської парафії, обіцяв передати святу ікону Божої Матері саме туди, але зволікав із виконанням своєї обітниці. Тоді уві сні йому з’явилася Пресвята Богородиця і наказала негайно передати ікону до Баликинської церкви. Однак і після цього Дульський усе ще зволікав.

Вдруге з’явилася йому уві сні Пресвята Богородиця і під загрозою покарання знову наказала віддати ікону до Баликінського храму, після чого Тимофій Дульський поспішив виконати свою обіцянку і передав ікону до новозбудованої дерев’яної церкви в ім’я святителя Миколая в селі Баликине.

Образ прославився численними зціленнями хворих, які стікалися для поклоніння їй не лише з Чернігівської, а й із сусідніх губерній. Незадовго до Жовтневої революції образ був сильно пошкоджений внаслідок самозаймання, але вогонь не торкнувся лику Божої Матері.

Баликінська ікона написана на полотні, приклеєному на дошку, закрита склом і металевим окладом з покриттям, що імітує золочення. На голові Божої Матері замість покрову прикраса, що нагадує діадему. На іконі Богородиця зображена з молитовно складеними руками, що дивиться на Предвічного Младенця, Який лежить на Її колінах. Ікона була прикрашена срібною визолоченою ризою з написом: “1811 р., червня 24, коштом графині Ганни Іванівни Безбородько перероблена і визолочена”.

Іконографія Баликінської ікони походить від західних зразків, ікон “Різдво Христове” і “Поклоніння волхвів” (Богородицю нерідко зображували уклінною, з притиснутими до грудей руками, перед Богонемовлям, яке лежало в яслах).

Точний список з чудотворної Баликінської ікони знаходиться в орловському Введенському жіночому монастирі. На іконі Богородиця зображена у вінці, навколо німба — 12 зірок. Як свідчить передання, чудотворний образ потрапив до обителі 1712 року, як благословення святителя Іоанна (Максимовича), архієпископа Чернігівського, і не раз являв заступництво Божої Матері, коли ті, хто потребував Її допомоги, зверталися до Неї. Ця ікона також прославилася зціленнями немовлят і біснуватої жінки в 1858 році.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Балыкинской» («Волынской»), глас 4

Засту́пнице земли́ Ру́сския/ от наше́ствия Све́йскаго/ и непреста́нная за нас Моли́твеннице,/ мир земли́ и душа́м на́шим у Го́спода испроси́,// да святи́тся в нас и́мя Бо́жие во ве́ки.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Балыкинской» («Волынской»), глас 4

О, Ма́ти Бо́жия, не́когда от наше́ствия инове́рных све́ев в вели́цей беде́ Оте́честву на́шему бы́вшу, яви́ла еси́ всемо́щное заступле́ние прославле́нием в стране́ Се́верстей всечестна́го о́браза Твоего́, имену́емаго Балы́кинским, и зри́мыми на не́м слеза́ми оче́с Твои́х умоли́ла Сы́на Твоего́ и Бо́га на́шего дарова́ти правосла́вным Христиа́ном пресла́вную побе́ду и одоле́ние на супоста́ты. Ты́, Премилосе́рдная Ма́ти, и в мимоше́дшия дни́ во гра́де Орле́ пред Пречи́стым о́бразом Твои́м дарова́ла исцеле́ние стра́ждущей от ду́ха нечи́стаго деви́це, возврати́в ю́ роди́телем здра́ву и невреди́му.

Тропaрь, глaсъ д7:

Застyпнице земли2 рyсскіz t нашeствіz свёйскагw и3 непрестaннаz за нaсъ мл7твениице, ми1ръ земли2 и3 душaмъ нaшымъ ў гдcа и3спроси2, да ст7и1тсz въ нaсъ и4мz бж7іе во вёки.

Ще в розробці