...
Житія святих,  Вересень

«Ікона Божої Матері, іменована “Августовська”»

Місяця вересня на 1-й день

28 лютого 2008 року Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Олексій за поданням Видавничої Ради Руської Православної Церкви благословив внести в офіційний місяцеслов святкування на честь Серпневої ікони Божої Матері.

Нове святкування приурочене до 1/14 вересня – дня чудесного явлення Пресвятої Богородиці російським військам 1914 року на північно-західному фронті, незадовго до перемоги в Серпневій битві, в районі міста Августова Сувалкської губернії Російської імперії (нині на території Східної Польщі). Ця чудова подія сталася на другий місяць війни, набула широкого розголосу в церковній і світській пресі та викликала велику наснагу у військах і в тилу.

У різних губерніях Росії було створено чимало ікон із зображенням зазначеного явлення Пресвятої Богородиці. Написання більшості ікон відноситься до 1915-1916 років. У ті ж роки в різних містах Росії неодноразово тисячними накладами випускали листівки та листівки, друкували плакати, виготовляли крашанки, які ілюстрували чудесне явлення Божої Матері російським воїнам у районі Серпневих лісів. Вони поширювалися широко країною, зокрема серед солдатів і офіцерів діючої армії.

З вересня 1914 року по листопад 1916 року Святіший Синод спеціально розглядав питання про це диво. У результаті 31 березня 1916 року після ретельного вивчення відомостей, представлених військовими священиками з північно-західного фронту, Синод ухвалив таке рішення: “Святіший Синод, віддавши хвалу і подяку Господу Богу, який чудесно промишляє за молитвами Пречистої Своєї Матері за всіх, хто звертається до Нього з ревною і щирою молитвою, визнає за необхідне закарбувати згадану подію явлення Божої Матері в пам’яті наступних поколінь російського народу, а тому визначає: благословити вшанування в храмах Божих і домівках вірян ікон, які зображають означену явленість Божої Матері російським воїнам. ..”

Нині різні списки Серпневої ікони Пресвятої Богородиці вшановують у храмах на території Росії, Білорусії, Молдови та України.