...
«Ікона Божої Матері, іменована "Александрійська"» p1887omc0tfh9ubc14dn1aoa6ds3
Вересень,  Житія святих

«Ікона Божої Матері, іменована “Александрійська”»

Місяця вересня на 1-й день

Назва ікони походить від єгипетського міста Олександрії – одного з центрів раннього християнства. Відомостей про цей образ збереглося небагато, і збережена інформація суперечлива.

У книзі святого новомученика Євгена Поселянина пишеться: “За зображенням на старовинних гравюрах ікона являє собою поясний образ Богоматері з Предвічним Богонемовлям, Якого Вона підтримує правою рукою”. Фраза “підтримує правою рукою” різними дослідниками сприймається неоднозначно. Одні вважають, що підкреслення цього факту передбачає розташування Богонемовляти зліва від Божої Матері. Інші допускають, що Він цілком міг сидіти і на правій руці Богородиці.

Прихильники першого твердження висувають версію, що подобою Олександрійського образу може бути інша православна єгипетська святиня – ікона Божої Матері VI століття із Синайського монастиря святої Катерини. На цьому образі рідкісної іконографії Богонемовля сидить на лівій руці Богородиці, і Вона підтримує його правою рукою характерним, ніби оберіжним жестом. Ікона виконана методом енкаустики – техніки живопису, в якій сполучною речовиною фарб є віск, живопис виконується фарбами в розплавленому вигляді. Знаходиться образ у Музеї мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків, Київ. Справедливості заради, варто зазначити, що припущення ідентичності двох ікон ґрунтується лише на умовиводах і жодними фактами не підтверджене.

Існує й інший, більш конкретний опис ікони: “На Олександрійській іконі Богоматір представлена з Немовлям, яке сидить на Її правій руці (дексіократуса). Немовля благословляє правою рукою, у лівій – тримає сувій.”