«Ікона Божої Матері, іменована "Абалацької («Знамення»)"» p18b4bf50210cm1crq199p1c4k1j035
Житія святих,  Липень

«Ікона Божої Матері, іменована “Абалацької («Знамення»)”»

Місяця липня на 20-й день

Ікона Божої Матері “Знамення” Абалацька (Абалацька, Абалацька-Знам’янська) була написана протодияконом Тобольського кафедрального собору на честь Софії-Премудрості Божої Матвієм на виконання обітниці розслабленого селянина Євфимія для новозбудованого в Абалацькій обителі храму Знамення Пресвятої Богородиці. Храм цей був побудований 1637 року після неодноразового чудесного явлення образу “Знамення” Пресвятої Богородиці з майбутніми святителем Миколою і преподобною Марією Єгипетською якійсь благочестивій вдові Марії. Після написання храмового образу розслаблений Євфимій абсолютно зцілився. Під час урочистого перенесення ікони в Абалакський храм відбувалося багато чудесних зцілень.

Зовні Абалакський образ схожий на Новгородську ікону “Знамення”, з тією лише різницею, що на Абалакській іконі Пресвятій Богородиці стоять святитель Миколай і преподобна Марія Єгипетська. Образ помістили в срібну з позолотою ризу і прикрасили перлами і дорогоцінним камінням.

З 1665 року було встановлено щорічний хресний хід, коли чудотворну ікону “Знамення” за величезного скупчення прочан переносили до Тобольська, де вона перебувала з 8 по 23 липня.

1680 року дерев’яний храм, у якому містилася свята ікона, згорів, але чудотворний образ було врятовано. На місці церкви пізніше було зведено кам’яний Знам’янський собор, а 1783 року було засновано чоловічий монастир на честь ікони Божої Матері “Знамення”, який благополучно існував до початку XX століття.

Абалакський образ Божої Матері особливо шанували царствені страстотерпці, перед нею вони молилися під час тобольського ув’язнення.

У 1924 році монастир був закритий богоборчою владою. Лише 1989 року обитель зі зруйнованими храмами повернули Тобольській єпархії Російської Православної Церкви. Однак справжньої Абалакської ікони Божої Матері немає ні в монастирі, ні в Тобольську. Сліди її загубилися, і справжнє місцезнаходження невідоме.

У відновлюваній з руїн обителі перебуває один зі списків з першообразу, який за давньою традицією називають “Намісницею” і від якої нині відбуваються чудеса зцілення тих, хто звертається по допомогу до Цариці Небесної.

Відомо багато чудотворних списків Абалакської ікони Божої Матері “Знамення”, благоговійно шанованих по всьому Сибіру.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Знамение» Абалакская, глас 4

Днесь, я́ко со́лнце незаходи́мое,/ све́тло сия́ет о́браз Твой, Пречи́стая,/ в ве́си Абала́кской на возду́се/ вдови́це чу́дне яви́вшийся./ И мы, припа́дающе к нему́,/ Богоро́дице уми́льно вопие́м:/ о, Всепе́тая Влады́чице,/ мир оби́тели Твое́й да́руй// и душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Знамение» Абалакская, глас 4

Ева́нгелия Христо́ва благове́стник Лука́/ о́бразы Твоя́, Пречи́стая, дре́вле изобрази́,/ вдови́ца же, еди́н от них чу́дне узре́вши,/ возвести́ нам повеле́ние Твое́,/ да ве́рнии, к Тебе́ притека́юще, зову́т:/ ра́дуйся, Влады́чице,// Зна́мение ми́лости Твоея́ нам явля́ющая.

Ин кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Знамение» Абалакская, глас 4

Абала́кской ико́не Влады́чицы на́шей Богоро́дицы,/ благогове́йно поклоня́ющеся,/ со умиле́нием взыва́ем:/ спаси́ нас моли́твами Твои́ми,// Пресвята́я Де́во.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Знамение» Абалакская

О, Пресвята́я Влады́чице моя́ Богоро́дице, милосе́рдия су́щи исто́чник, покро́ве, упова́ние и прибе́жище христиа́н! Тебе́, Всеси́льней Предста́тельнице и Спору́чнице покая́ния и спасе́ния моего́, а́з, гре́шный ра́б Тво́й, вруча́ю ду́шу и те́ло мое́, вхо́ды и исхо́ды моя́, ве́ру и жи́тельство мое́, кончи́ну и число́ дне́й мои́х, глаго́лы и помышле́ния моя́, дела́ и начина́ния моя́; Ты́ же, ми́лостивая Ма́ти Бо́жия, мно́ю руково́дствуй, покрыва́й, соблюда́й и спаса́й мя́ от все́х вра́жеских ко́зней невреди́мо, да немо́лчно, до после́дняго издыха́ния моего́, взыва́ю Ти́: Ра́дуйся, Неве́сто неневе́стная! Ра́дуйся, Свята́я, святы́х бо́льшая! Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ мя́! Ами́нь!