Ікона Божої Матері "Гаєнатська" zahruzhennoe 1
Житія святих,  Серпень

Ікона Божої Матері “Гаєнатська”

Місяця серпня на 15-й день

Назва цієї ікони Божої Матері пов’язана з Гелатським (Гаєнатським) монастирем, розташованим поблизу міста Кутаїсі. Монастир заснував грузинський цар Давид IV Будівельник у 1106 році. Після смерті царя обитель стала його усипальницею. Довгий час Гелатський монастир був центром церковного та культурного життя Грузії, а з другої половини XVI століття до 1814 резиденцією католікоса. З 1994 року є пам’яткою Світової спадщини.

Стародавніша назва монастиря – Генаті, нині – Гелаті. Стародавня назва Гелатського монастиря (Генаті) походить від грецького «genathlakon» (народження) і пов’язана з головним храмом монастирського комплексу, освяченого на честь Різдва Пресвятої Богородиці. За переказами, Гаєнатська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці належала святій цариці Тамарі.

У Грузії існує місцевошановне свято іншому образу з Гелатського монастиря – Гелатській іконі Пресвятої Богородиці. Цілком можливо, що Гаєнатська та Гелатська ікони – той самий образ, хоча їхні історії різні. Якщо Гаєнатська ікона пов’язана з ім’ям цариці Тамари, то Гелатська ікона була принесена до монастиря царем Багратом та царицею Оленою.