Ікони

Ікона Божої Матері, іменована «Троєручиця» Бердянська

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 12-й день

Історія чудотворної ікони «Троєручиця» в Бердянську сягає кінця ХІХ століття. Колишні жителі міста, брати Василь й Іосиф Кочубеї, згодом ієромонахи київського Свято-Троїцького монастиря Філарет й Іліодор, 1892 року побували в Хілендарському монастирі на Афоні і придбали там список з ікони Божої Матері «Троєручиця». Цей список був написаний ченцями Хілендарської обителі олійними барвами в стилі давнього грецького письма і був надісланий як дар щойно збудованій церкві в ім’я святих первоверховних апостолів Петра і Павла в Бердянську.

29 червня 1892 року духовенство і жителі міста урочисто зустріли святу ікону й внесли її до святого храму, де вона була вставлена в іконостас лівого приділу храму. Там вона знаходиться і понині.

Лик Богоматері справляє надзвичайне враження. У ньому виражено неземну красу, небесну чистоту, лагідність і любов. Перед іконою жевріє безліч лампад — жертва богомольців. Моління перед нею прийнято підносити колінопреклонно.

Багато чудес звершила Божа Матір через цю святу ікону. Зокрема, у березні 1914 року дванадцятирічна дівчинка Марія, яка хворіла на брюшний тиф, ускладнений ревматизмом, і була вже при смерті, зцілилася після молитви матері перед бердянською іконою «Троєручиця», а 20 вересня 1914 року одержав зцілення півторарічний хлопчик на ім’я Леонід, який хворів на коклюш і сильно страждав від хвороби. Відтоді від святої ікони ще неодноразово відбувалися дива.

19 червня 2014 року Священний Синод Української Православної Церкви ухвалив рішення «благословити встановлення в межах Бердянської єпархії місцевого святкування на честь ікони Божої Матері “Троєручиця-Бердянська” 12/25 липня (старий/новий стиль)».

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея, именуемой «Троеручица», глас 4

Днесь всеми́рная ра́дость возсия́ нам ве́лия:/ дарова́ся святе́й Горе́ Афо́нстей/ цельбоно́сная Твоя́, Влады́чице Богоро́дице, ико́на,/ со изображе́нием тричи́сленно и неразде́льно пречи́стых рук Твои́х,/ в прославле́ние Святы́я Тро́ицы,/ созыва́еши бо ве́рных и моля́щихся Тебе́ о сем позна́ти,/ я́ко двема́ Сы́на и Го́спода держи́ши,/ тре́тию же яви́ на прибе́жище и покро́в чту́щих Тя,/ от вся́ких напа́стей и бед избавля́ти,/ да вси, притека́ющии к Тебе́ ве́рою прие́млют неоску́дно от всех зол свобожде́ние,/ от враго́в защище́ние,/ сего́ ра́ди и мы вку́пе с Афо́ном вопие́м:// ра́дуйся, Благода́тная, Госпо́дь с Тобо́ю.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея, именуемой «Троеручица», глас 8

Днесь весе́лое наста́ ны́не Твое́ торжество́, Богома́ти Пречи́стая,/ вси́ ве́рнии испо́лнишася ра́дости и весе́лия,/ я́ко сподо́бльшеся изря́дно воспе́ти/ преди́вное явле́ние честна́го о́браза Твоего́/ и ро́ждшагося из Тебе́ Младе́нца, и́стинна же Бо́га,/ Его́же двема́ рука́ма объе́млеши,/ и тре́тиею от напа́стей и бед нас изыма́еши,// и избавля́еши от всех зол и обстоя́ний.

Тропaрь, глaсъ д7:

Днeсь всемjрнаz рaдость возсіS нaмъ вeліz: даровaсz с™ёй горЁ ґfHнстэй цэльбон0снаz твоS, вLчце бцdе, їкHна, со и3з8oбражeніемъ тричи1сленнw и3 нераздёльнw пречcтыхъ рyкъ твои1хъ въ прославлeніе с™hz трbцы, созывaеши бо вёрныхъ и3 молsщихсz тебЁ њ сeмъ познaти, ћкw двэмA сн7а и3 гDа дeржиши, трeтію же kви2 на прибёжище и3 покр0въ чтyщымъ тS, t всsкихъ напaстей и3 бёдъ и3збавлsти, да вси2, притекaющіи къ тебЁ, вёрою пріeмлютъ неwскyднw t всёхъ ѕHлъ свобождeніе, t врагHвъ защищeніе, сегw2 рaди и3 мы2 вкyпэ со ґfHномъ вопіeмъ: рaдуйсz, бlгодaтнаz, гDь съ тоб0ю.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Взбрaнной воев0дэ:

Днeсь весeлое настA нhнэ твоE торжество2 бGом™и пречcтаz, вси2 вёрніи и3сп0лнишасz рaдости и3 весeліz, ћкw спод0бльшесz и3зрsднw воспёти преди1вное kвлeніе чcтнaгw џбраза твоегw2 и3 р0ждшагосz и3з8 тебє2мLнца, и4стинна же бGа, є3г0же двэмA рукaма њб8eмлеши, и3 трeтіею t напaстей и3 бёдъ нaсъ и3зымaеши и3 и3збавлsеши t всёхъ ѕHлъ и3 њбстоsній.