Ікона Богородиці іменована "Пом'якшення злих сердець" p1eancp7qu1jv9lg91kpmt4l25
Житія святих,  Ікони

Ікона Богородиці іменована “Пом’якшення злих сердець”

Перехідне святкування в неділю Всіх Святих

Ікону Божої Матері “Пом’якшення злих сердець” називають ще “Симеонове проречення”. Як оповідає святий євангеліст Лука, праведному старцю Симеону Богоприїмцю “… було передвіщено Духом Святим, що він не побачить смерті, доки не побачить Христа Господнього” (Лк. 2:26). І ось коли батьки на сороковий день після народження Немовляти принесли Його до храму, прийшов туди “за натхненням” і Симеон, узяв Немовля на руки (звідки й з’явилася назва “Богоприємець”) та вимовив знамениті слова, якими з того часу завершується кожна служба вечірньої служби та які відомі як Молитва святого Симеона Богоприїмця: “Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за глаголом Твоїм, з миром…” (Лк. 2:29) Потім він благословив святого Іосифа і Пречисту Матір Спасителя і звернувся до Марії з тим самим Симеоновим прореченням: “Ось, лежить Сей на падіння і на повстання багатьох в Ізраїлі і на предмет сперечань, – і Тобі Самій зброя пройде душу, – нехай відкриються помисли багатьох сердець” (Лк. 2:34-35). Подібно до того, як Христа пронижуть цвяхами і списом, так і душу Пречистої Діви вразить певна “зброя” печалі та сердечного болю, коли побачить Вона страждання Сина Свого; потім же відкриються приховані помисли людей, які мають зробити вибір: з Христом вони чи проти Нього. Таке тлумачення Симеонового пророцтва і стало предметом кількох “символічних” ікон Богородиці.

Зазвичай на іконі зображується Божа Матір, серце Якої пронизують сім мечів – по три праворуч і ліворуч і один знизу. Число “сім” у Святому Письмі означає “повноту” будь-чого, в даному випадку – повноту всього того горя, “печалі і хвороби сердечної”, які перенесла Пресвята Діва в Її земному житті.

Схоже зображення має ще “Семистрільна” ікона Божої Матері. Різниця тільки в тому, що мечі, які пронизали серце Богоматері, розташовані на ній дещо інакше – три з одного і чотири з іншого боку. Святкування цієї ікони відбувається 13-го серпня, тоді як святкування ікони “Пом’якшення злих сердець” припадає на Неділю Всіх святих.

Усі віряни, які вдаються до чудотворних ікон з вірою і молитвою, відчувають, що під час пом’якшення серця полегшуються душевні й тілесні страждання, вони усвідомлюють, що коли моляться перед цими образами за ворогів своїх, тоді зникають їхні ворожі почуття, поступаючись місцем доброті й милосердю.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Умягчение злых сердец», глас 5

Умягчи́ на́ша зла́я сердца́, Богоро́дице,/ и на́пасти ненави́дящих нас угаси́/ и вся́кую тесноту́ души́ на́шея разреши́,/ на Твой бо святы́й о́браз взира́юще,/ Твои́м сострада́нием и милосе́рдованием о нас умиля́емся/ и ра́ны Твоя́ лобыза́ем,/ стрел же на́ших, Тя терза́ющих, ужаса́емся./ Не даждь нам, Ма́ти Благосе́рдная,/ в жестосе́рдии на́шем и от жестосе́рдия бли́жних поги́бнути,// Ты бо еси́ вои́стину злых серде́ц умягче́ние.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Умягчение злых сердец», глас 2

Благода́тию Твое́ю, Влады́чице,/ умягчи́ сердца́ злоде́ев,/ низпосли́ благоде́телей,/ соблюда́ющи их от вся́каго зла,/ благомоля́щимся Ти усе́рдно// пред честны́ми ико́нами Твои́ми.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Умягчение злых сердец»

О, Многоско́рбная Ма́ти Бо́жия, превы́шшая всех дще́рей земли́ по чистоте́ Свое́й и по мно́жеству страда́ний, Тобо́ю на земли́ пренесе́нных! Приими́ многоболе́зненная воздыха́ния на́ша и сохрани́ нас под кро́вом Твоея́ ми́лости, ина́го бо прибе́жища и те́плаго предста́тельства, ра́зве Тебе́, не ве́мы, но, я́ко дерзнове́ние иму́щи к И́же от Тебе́ Рожде́нному, помози́ и спаси́ ны моли́твами Свои́ми, да непреткнове́нно дости́гнем Ца́рствия Небе́снаго, иде́же со все́ми святы́ми бу́дем воспева́ти хвалу́ в Тро́ице Еди́ному Бо́гу, всегда́, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку