Девʼять мучеників Кізіцьких: Феогнід, Руф, Антипатр, Феостих, Артема, Магн, Феодот, Фавмасій і Филимон 3698 1
Житія святих,  Квітень

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 29-й день

Святі мученики Феогнід, Руф, Антипатр, Феостих, Артема, Магн, Феодот, Фавмасій і Филимон жили у малоазійському місті Кізіку, яке знаходилося на берегу Дарданелльскої протоки, в області під назвою Мізія. У час життя їхнього в Римській імперії, до складу якої входили краї Мізійські, тривали гоніння на християнську віру, через що багато християн із Кізіку або сподівували Христа таємно, або тікали із міста та оселялися в горах і пустелях. Були й ті, хто попри загрозу катування й страти відкрито проповідував Господа нашого Іісуса Христа, зокрема й мученики Феогнід, Руф, Антипатр, Феостих, Артема, Магн, Феодот, Фавмасій і Филимон.

За проповідь про Спасителя та викривання язичницької омани святі були схоплені й піддані примушуванню принести жертву ідолам. Вони відмовилися відступити від християнської віри, продовжуючи викривати ідолослужіння, і за це зазнали мук. Святих неодноразово увʼязнювали в темниці й катували, але їхня вірність істинному Богу залишилася непохитною. Зрештою, святі мученики були усічені мечем.

Невдовзі після того імператорський престол посів святий рівноапостольний Константин Великий, котрий припинив гоніння на християн. Внаслідок цього стало можливим з шаною перепоховати святих мучеників Феогніда, Руфа, Антипатра, Феостиха, Артеми, Магна, Феодота, Фавмасія та Филимона, тіла яких виявилися нетлінними. Їх перенесли в нові гроби та поклали у храмі, освяченому на честь святих мучеників. Згодом від їхніх мощей відбувалося безліч чудес та зцілень, і це посприяло поширенню християнства в Кізіку.

Тропарь девяти мученикам Кизическим, глас 8

Святи́и девяточи́сленнии му́ченицы,/ от разли́чных градо́в во еди́н лик совокупи́вшеся ма́нием Боже́ственным,/ му́жественно за Христа́ пострада́сте,/ неви́димаго врага́ победи́сте,/ злове́рныя кня́зи и мучи́тели посрами́сте ва́шим терпе́нием,/ огне́м же любве́ Бо́жия разжиза́еми,/ веще́ственно вас огнь му́чащий в хлад преложи́сте,/ те́мже даде́ся вам от Христа́ Бо́га благода́ть/ тряса́вичную исцеля́ти боле́знь,/ от нея́же и многови́дных страсте́й,// ми́лостивно спаса́йте и нас предста́тельством ва́шим, мо́лимся.

Кондак девяти мученикам Кизическим, глас 2

Тве́рдый и всесве́тлый лик му́ченик девяти́,/ Трисо́лнечнаго Божества́ испове́дницы,/ на суди́щи Тому́ нача́льно взыва́ху:/ кровь и ду́ши на́ша с телесы́,/ я́ко непоро́чную же́ртву, прино́сим Тебе́, Влады́ко,// в ли́цех Небе́сных Твои́х сопричти́, я́ко Бог Ми́лостивый.

Молитва девяти мученикам Кизическим

О, всехва́льнии святи́и му́ченицы, до́блественнии раби́ Христо́вы, Феогни́де, Ру́фе, Антипа́тре, Феости́хе, Арте́мо, Ма́гне, Феодо́те, Фавма́сие и Филимо́не, и́же Христа́ ра́ди от разли́чных стра́н собра́стеся и Того́ соверше́нна Бо́га и Челове́ка дерзнове́нно в Ки́зице пропове́дасте; принужда́еми бы́вше куми́ром поклони́тися, и́долы попра́сте и кня́зя посрами́сте, разли́чных томле́ний и о́гненных преще́ний не убоя́стеся, и по разли́чнем страда́нии о́стрием меча́ посе́чени бы́сте, и пролия́сте за Христа́ кро́вь свою́, я́ко во́ду, и то́ю, я́ко багряни́цею, Це́рковь Христо́ву, я́ко неве́сту, украси́сте; те́мже и ны́не, увенча́ннии неувяда́емым венце́м безсме́ртныя сла́вы, при́сно в неизглаго́ланней ра́дости с ли́ки а́нгельскими в небе́сных селе́ниих водворя́етеся, Боже́ственным све́том облиста́еми и зре́нием Его́ добро́ты неизрече́нныя наслажда́ющеся. Сего́ ра́ди и мы́, смире́ннии, к ва́м притека́ем и, уми́льно на святы́й ва́ш о́браз взира́юще, мо́лим: вы́ моли́те за ны́ Христа́ Бо́га, я́ко дерзнове́ние к Нему́ иму́щии, да ва́шими святы́ми моли́твами вся́каго неду́га душе́внаго и теле́снаго изба́вимся. Ва́м бо от Бо́га даде́ся враче́бный да́р от вся́ких скорбе́й с ве́рою к ва́м припа́дающия цели́ти, я́коже и о́наго сла́внаго му́жа от тряса́вичныя боле́зни уврачева́сте, да и мы́, ве́рнии, то́жде получи́вше, почита́ем ва́с, святи́и му́ченицы, толи́ка дарова́ния иму́щих от Христа́ Бо́га, Ему́же и сла́ва ку́пно со Отце́м и Ду́хом Святы́м всегда́, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание девяти мученикам Кизическим

Велича́ем ва́с, святи́и девяточи́сленнии му́ченицы, и чти́м честна́я страда́ния ва́ша, я́же за Христа́ претерпе́ли есте́.