...
Боголюбська ікона Божої Матері, іменована "Зимарівська" p1ec4blb9v139b1j9h6c01b4618td4
Житія святих,  Червень

Боголюбська ікона Божої Матері, іменована “Зимарівська”

Місяця червня на 18-й день

Названо ікону за найменуванням села Зимарово Рязанської області. Являє собою список (копію) володимирської Боголюбської ікони Божої Матері, однієї з найдавніших чудотворних ікон Русі. Ікона, за давнім переданням, стояла на воротах міста Пронська. Після навали татар у XIII столітті ікону було знайдено розколотою в кущах недалеко від міста. Під час приставлення однієї половини до іншої обидві частини її чудесним чином миттєво з’єдналися, але одна половина її так і залишилася трохи вищою за іншу.

На місці чудесної події було побудовано храм Благовіщення Пресвятої Богородиці. Оскільки ікону було знайдено в день Благовіщення, існує ще одне місцевошановане свято ікони Боголюбської-Зимарівської, яке звершується у свято Благовіщення 7 квітня (25 березня за старим стилем).

До 1771 року про цю ікону нічого не було відомо, невідомо також, коли і яким чином вона стала однією з домашніх святинь зимаровського поміщика Лопухіна, який жив у Москві на Пречистенській вулиці. У 1771 році ця ікона прославилася надзвичайним чином. До Лопухіна прийшов хворий житель Москви і просив дозволу відслужити молебень перед Боголюбською іконою Божої Матері. Господар зніяковів. У кімнатах у нього не виявилося такої ікони. Хворий наполегливо стверджував, що така ікона є у нього в будинку і що він бачив її уві сні. Хворому дозволено було шукати ікону по всьому будинку. І ось після довгих пошуків образ Пресвятої Богородиці був знайдений на горищі серед мотлоху. Хворий відразу впізнав бачену ним уві сні ікону. Ікону очистили від пилу і перед нею відслужили молебень. Хворий негайно одужав. Звістка про це диво одразу ж рознеслася всією Москвою, і хворі стали стікатися в будинок Лопухіна.

Перед смертю (близько 1780 року) власник ікони заповідав відправити її на свою батьківщину, де вона перебуває і донині в Боголюбському храмі села Зимарово Новодеревенського району Рязанської області. Шанований список (копія) чудотворної ікони перебуває в Борисоглібському соборі міста Рязані. У Георгіївському храмі села Городище Рибновського району Рязанської області шанують ще один список Зимаровської Боголюбської ікони Пресвятої Богородиці, який прославився чудесами і зціленнями вже за радянських часів.

Своїми чудотворіннями Зимарівська-Боголюбська ікона Божої Матері також прославилася в роки, коли лютувала холера. У 1848, 1861, 1871 і 1892-му роках ікону приносили в Рязань та інші місця єпархії, заражені холерою. При появі її в будинках, де були хворі на холеру, хвороба миттєво припинялася і хворі одужували. У вдячну пам’ять за позбавлення від холери в Рязані не було жодного храму, де не було б копії з цієї ікони.

Боголюбська-Зимаровська ікона була явно оберігається Промислом Божим. Про це свідчить такий випадок. 18 січня 1849 року ікону із Зимаровського храму на прохання одного вірянина привезли до нього в будинок, у Скопинський повіт. А 19 січня, невідомо з якої причини, загорівся храм у селі Зимарово. Пожежа знищила дощенту храм і все, що в ньому було. Зимарівські парафіяни приступили до будівництва нового храму. І до кінця 1851 року новий кам’яний храм був побудований. У храмі три престоли: середній – на честь Боголюбської ікони Божої Матері, правий – на честь Архістратига Михаїла, і лівий – на честь Святителя Миколая Чудотворця. Храм було освячено 18 червня 1852 року. Храм розписували італійські живописці, деякі фрески збереглися і донині.

Ікону урочисто перенесли в новий храм і прикрасили надзвичайно красивою ризою. Ікона була прикрашена багатою сріблопозлащеною ризою. На голові Богоматері зображена корона з дорогоцінним камінням. Так Матір Божа, що зберегла “від погибельнаго полум’я” і образ Свій на розраду вірянам, Сама й улаштувала величний зимарівський храм – вічний пам’ятник любові та старанності шанувальників ікони Боголюбської – Зимарівської, список з якої перебуває в цьому храмі й донині.

За радянських часів церкву закрили і деякий час використовували як склад сільгосппродукції. З церковного майна багато чого було втрачено і знищено. Сьогодні в Боголюбській церкві відбуваються богослужіння. Храм утримується в пристойному стані, але реставраційні роботи ще повністю не завершені.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Боголюбской», глас 1

Боголюби́вая Цари́це,/ Неискусому́жная Де́во Богоро́дице Мари́е,/ моли́ за ны Тебе́ Возлюби́вшаго/ и ро́ждшагося от Тебе́ Сы́на Твоего́ Христа́ Бо́га на́шего,/ пода́ти нам оставле́ние прегреше́ний,/ ми́рови мир, земли́ плодо́в изоби́лие,/ па́стырем святы́ню/ и всему́ челове́чу ро́ду спасе́ние./ Гра́ды на́ша и страны́ Ру́сския от нахожде́ния иноплеме́нных заступи́/ и от междоусо́бныя бра́ни сохрани́./ О, Ма́ти Боголюби́вая Де́во!/ О, Цари́це Всепе́тая!/ Ри́зою Твое́ю покры́й нас от вся́каго зла,/ от ви́димых и неви́димых враг защити́,// и спаси́ ду́ши на́ша.

Ин тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Боголюбской», глас 1

Всепе́тая и Всесла́вная Цари́це Богоро́дице,/ Ма́ти всея́ тва́ри Соде́теля,/ христиа́нская Наде́ждо и Засту́пнице,/ печа́льных утеше́ние, ненаде́ющихся и отча́явшихся ско́рое наде́яние,/ мо́лим Тя: ми́лостива бу́ди нам гре́шным,/ и не оста́ви раб Свои́х,/ и не отри́ни моле́ния ве́рных,/ в ско́рбях и беда́х пред честны́м о́бразом Твои́м избавле́ния тре́бующих./ О Влады́чице, Блага́я Помо́щнице!/ Ри́зою Твое́ю честно́ю нас защити́ и от всех зол изба́ви,/ моля́щи Сы́на Твоего́, Христа́ Бо́га на́шего,// да спасе́т ду́ши на́ша, я́ко Милосе́рд.

Тропaрь, глaсъ №:

БGолюби1ваz цRи1це, неискусомyжнаz дв7о бцdе мRjе, моли2 за ны2 тебE возлюби1вшаго, и 3 р0ждшагосz t тебє2 сн7а твоего2, хrтA бGа нaшего, подaти нaмъ њставлeніе прегрэшeній, мjрови ми1ръ, бlгопл0дно и3з8oби1ліе, на враги1 же њдолёніе, пaстырємъ ст7hню, и3 всемY человёчу р0ду сп7сeніе. грaды нaша и3 стр†ны рyсскіz t нахождeніz и3ноплемeнныхъ заступи2, и3 t междоус0бныz брaни сохрани2. q м™и бGолюби1ваz дв7о! q цRи1це всепётаz! Ри1зою своeю покрhй нaсъ t всsкагw ѕлA, t ви1димыхъ и3 неви1димыхъ вр†гъ защити2, и3 сп7си2 дyшы нaшz.

И$нъ тропaрь, глaсъ т0йже:

Всепётаz и3 всеси1льнаz цRи1це бцdе, м™и всеS твaри содётелz, хrтіaнскаz надeждо и3 застyпнице, печaльныхъ ўтэшeніе, ненадёющихсz и3 tчazвшихсz ск0рое надёzніе, м0лимъ тS, млcтива бyди нaмъ грBшнымъ и3 не њстaви р†бъ свои1хъ, и3 не tри1ни молє1ніz вёрныхъ, въ ск0рбехъ и3 бёдахъ, пред8 честнhмъ џбразомъ твои1мъ и3збавлeніz трeбующихъ. q вLчце, бlгaz пом0щнице! ри1зою твоeю честн0ю нaсъ защити2 и3 t всёхъ ѕHлъ и3збaви, молsщи сн7а твоего2, хrтA бGа нaшего, да сп7сeтъ дyшы нaшz, ћкw млcрдъ.

Ще в розробці