Блаженна Агафія Кушеловська

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 9-й день / жовтня на 1-й день — Собор Молдавських святих / у першу неділю жовтня — Собор Балтських святих (перехідне)

Блаженна Агафія народилася 1819 року в селянській родині Маранчуків у селі Песецел Одеської області. Її побожні батьки щороку відвідували Почаївську лавру, а маленьку дівчинку залишали у родичів.

Під час одного такого паломництва батьків, коли Агафії було п’ять років, як свідчить передання, вона вирішила сама вирушити до Києво-Печерської Лаври, пішки. Але дорогою вона впала в глибокий давно занедбаний колодязь і пошкодила обидві ноги. Батьки, повернувшись додому із Києва, з глибоким сумом переживали втрату доньки й оплакували її як таку, що відійшла в інший світ.

У колодязі Агафія прожила три роки, поки її не виявив там пастух. Вона розповідала, що чула ангельський спів і до неї прилітали два голуби та годували її.

Відтоді Агафія стала мовчазною і особливо молитовною. Біля її ліжка, до якого вона була прикута хворобою, завжди можна було побачити безліч нещасних і зневірених людей. Всіх їх Агафія втішала словами, а хтось по її молитвам одержував від Всемилосивого Господа зцілення від недугів.

За переданням, у 1831 році їй явилася Божа Матір, благословивши перейти до найбіднішого монастиря в Бессарабії — Кушеловського. Після приїзду туди Агафії обитель пережила високий духовний підйом, сюди приходили багато дівчат, які бажали цілком присвятити себе Богові.

У Кушеловському монастирі послушниця Агафія подвизалася дванадцять років. Весь цей час вона не вставала з ліжка. Померла свята 9 червня 1843 року.

Минуло понад сто років від її смерті, і 1996 року, під час реконструкції старого кладовища, могила Агафії була ненавмисно пошкоджена. Так виявилося, що в похованні лежить нетлінне тіло Агафії, яке видає пахучий запах. Мощі поклали в Успенському храмі Кушеловського монастиря, а безліч вірян стали відвідувати обитель, щоб вшанувати її пам’ять. З’явилися свідчення про зцілення від недугів по її молитвам.

Рішенням Священного Синоду Руської Православної Церкви від 15 липня 2016 року преподобна Агафія була причислена до лику святих для місцевого шанування в Православній Церкві в Молдові. 24 вересня 2016 року урочисте прославлення святої Агафії в Кушеловському Успенському жіночому монастирі очолив митрополит Кишинівський і всієї Молдови Володимир.