Благовірна Пульхерія, цариця Грецька p1at0qotj3jvq182id05gct181g5
Житія святих,  Вересень

Благовірна Пульхерія, цариця Грецька

Місяця вересня на 10-й день

Благовірна цариця Пульхерія, дочка грецького імператора Аркадія (395-408), була співправителькою і наставницею свого брата Феодосія Молодшого (408-450). Здобувши різнобічну освіту, вона вирізнялася мудрістю і благочестям, була твердою послідовницею православного віровчення. Її турботою було споруджено храм Пресвятої Богородиці у Влахернах, а також інші церкви і монастирі. За її сприяння було скликано 431 року в місті Ефесі III Вселенський Собор проти Несторія.

Через підступи ворогів і дружини імператора Феодосія Євдокії царицю Пульхерію усунули від управління. Вона пішла на усамітнення, де проводила благочестиве життя. Однак без неї почалися негаразди, і за деякий час на посилені прохання свого царственого брата вона повернулася, втихомиривши викликані виниклими єресями смути. Після смерті Феодосія Молодшого на царство було обрано Маркіяна (450-457). Свята Пульхерія хотіла знову піти на свою самоту, але цар і сановники просили її не полишати управління і стати дружиною царя Маркіяна. Заради загальної користі вона погодилася бути дружиною Маркіана за умови, що незаймана чистота її не буде порушена в шлюбі. Таким чином, царське подружжя жило в чистоті, як брат і сестра.

Турботами цариці Пульхерії було скликано 451 року Собор у Халкідоні проти єресі Діоскора і Євтихія.

Протягом усього свого життя цариця Пульхерія захищала православне віровчення від єресей, що виникали. Роздавши свій маєток бідним і Церкві, вона мирно померла 54-х років від роду 453 року.