Апостоли від 70-ти Сосфен, Аполлос, Кіфа, Тихик, Єпафродит, Кесар і Онисифор p1e5iihgok198684p19j318bl6gb3
Житія святих,  Грудень

Апостоли від 70-ти Сосфен, Аполлос, Кіфа, Тихик, Єпафродит, Кесар і Онисифор

Місяця грудня на 8-й день / січня на 4-й день

Святі апостоли від 70-ти Сосфен, Аполлос, Кіфа, Тихик, Єпафродит, Кесар і Онисифор були обрані й послані Самим Господом Іісусом Христом для благовістя через деякий час після обрання 12 апостолів (Лк. 10:1-24).

Апостол Сосфен до прийняття християнства був у Коринфі начальником іудейської синагоги. Під час заколоту проти апостола Павла він зазнав побоїв. Згодом був навернений самим апостолом до віри в Христа і став єпископом у Колофоні.

Аполлос походив з Олександрії, був блискуче освіченою людиною. Головним місцем його служіння був Коринф. Там він довго подвизався і багатьох навернув до віри Христової. Наприкінці життя проповідував на Криті і був єпископом Кесарії.

Апостол Кіфа був єпископом у Колофоні.

Апостол Тихик, родом із Малої Азії, був учнем і супутником святого апостола Павла. Під час першого ув’язнення апостола доставляв послання до Ефесян і до Колосян. Змінив апостола Сосфена на Колофонській кафедрі.

Апостол Єпафродит – один із найближчих співробітників і сподвижників святого апостола Павла – був єпископом міста Адріаки Фракійської.

Апостол Кесар проповідував і був єпископом Діррахії – області в Середній Греції.

Усі ці апостоли мирно преставилися до Бога (друга пам’ять 30 березня). Разом із ними Церква згадує й апостола Онисифора (пам’ять 7 вересня).

Святий апостол Апеллій із числа 70-ти був єпископом у місті Смирні (східний берег Егейського моря). Про нього згадує святий апостол Павло в Посланні до Римлян (Рим. 16:10).

Апостол Сосфен до свого навернення був начальником коринфської синагоги. Апостол Павло навернув його в християнство і зробив помічником у своїх трудах. Звертаючись до Коринфської Церкви, апостол Павло вітає її від імені обох: “Павел, волею Божою покликаний Апостол Іісуса Христа, і Сосфен брат…” (1Кор. 1:1). Пізніше святий апостол Сосфен був поставлений єпископом у Колофоні (Мала Азія).

Про святого апостола Аполлоса в Діяннях святих апостолів повідомляється таке: “Якийсь іудей, на ім’я Аполлос, родом з Олександрії, чоловік красномовний та досвідчений в Писаннях, прийшов до Єфеса.  Він був навчений в початках шляху Господнього і, пломеніючи духом, говорив та вчив про Господа правильно, знаючи тільки хрещення Іоаннове. Він почав сміливо говорити в синагозі. Почувши його, Акіла і Прискілла прийняли його і точніше пояснили йому шлях Господній. А коли він наважився йти до Ахаії, браття послали до тамтешніх учнів, схиляючи їх прийняти його; і він, прибувши туди, багато сприяв благодаттю тим, хто увірував, бо він дуже викривав іудеїв привселюдно, доводячи з Писання, що Іісус є Христос.” (Діян. 18:24-28). Святий Аполлос багато допомагав апостолу Павлу. Апостол Павло так говорить про поширення християнства у коринфян: “Я насадив, Аполлос поливав, а зростив Бог” (1Кор. 3:6). Пізніше святий Аполлос був єпископом у Смирні (Мала Азія).

Святий апостол Кіфа, за переказами, єпископствував в Іконії. Відомості про нього не збереглися. Припускають, що про нього згадує апостол Павло (1Кор. 15:5).

Святий апостол Єпафродит був сподвижником апостола Павла, який, посилаючи його до філіппійських християн, так говорить про його самовіддану працю на ниві Христовій: “…  я вважав за потрібне послати до вас Єпафродіта, брата і співробітника та сподвижника мого, а вашого посланника і служителя в потребі моїй, бо він дуже бажав бачити всіх вас і тяжко тужив за тим, що до вас дійшла чутка про його хворобу. Бо він був хворий при смерті, але Бог помилував його, і не його тільки, але й мене, щоб не додалась мені печаль до печалі. Тому я скоріше послав його, щоб ви, побачивши його знову, зраділи, і я був менше засмучений. Прийміть же його в Господі з усякою радістю, і таких майте в повазі,  бо він за діло Христове близький був до смерті, наражаючи на небезпеку життя, щоб доповнити недостаток ваших послуг мені” (Флп. 2:25-30). Святий Єпафродит був єпископом в Адріанії (Італія).