Апостол від 70-ти Никанор p1cjfrce8f1b6u1stom17rea30e7
Житія святих,  Грудень

Апостол від 70-ти Никанор

Місяця грудня на 28-й день

Святі апостоли від 70 Прохор, Никанор, Тімон і Пармен були першими дияконами Христової Церкви.

У книзі Дій Апостолів (Діян. 6:1-6) розповідається, що в Єрусалимі дванадцять апостолів обрали сімох чоловіків: Стефана, Пилипа, Прохора, Миканора, Тимона, Пармена та Миколи, виконаних Святого Духа і премудрості, і поставили їх на дияконське служіння.

Свята Церква здійснює їхню спільну пам’ять 28 липня, хоча вони померли у різний час та в різних місцях.

Святий Прохор спочатку супроводжував первоверховного апостола Петра і від нього поставлений єпископом до міста Нікомідії. Після Успіння Божої Матері Прохор був супутником і співробітником святого апостола Іоанна Богослова і разом із ним засланий на острів Патмос. Там він записав Одкровення Боже, що було святому апостолу Іоанну, про кінцеву долю світу (Апокаліпсис). Після повернення до Нікомідії святий Прохор звертав язичників до Христа в місті Антіохії і там прийняв мученицьку кончину.

Святий Никанор постраждав у той день, коли був побитий камінням святий першомученик архідиякон Стефан та безліч інших християн.

Святий Тимон був поставлений апостолами на єпископа міста Басторії в Аравії і постраждав від юдеїв та язичників за проповідь Євангелія. Він був кинутий у піч, але силою Божою вийшов із неї неушкодженим. Переказ Римської церкви каже, що святий Тімон помер розіп’ятим на хресті.

Святий Пармен старанно проповідував Христа у Македонії. Помер він від хвороби, що відвідала його. Існує також думка, що святий Пармен постраждав за Траяна (98–117) в останній рік його царювання, прийнявши мученицьку кончину.

Тропарь апостолам, глас 3

Апо́столи святи́и,/ моли́те Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Кондак апостолам Прохору, Никанору, Тимону и Пармену, диаконам, глас 1

Диа́кони честни́и,/ и самови́дцы Сло́ва,/ и сосу́ди избра́ннии яви́стеся ве́ры,/ Никано́р, Про́хор, Парме́н и Ти́мон, сла́внии,/ те́мже днесь свяще́нную па́мять ва́шу пра́зднуем,// в весе́лии се́рдца вас ублажа́юще.