Апостол Матфій p1eon4knt11mqvfctri92k1di43

Апостол Матфій

Місяця червня на 30-й день / серпня на 9-й день

Святий апостол Матвій народився у Вифлеємі, походив із коліна Юдина; з раннього дитинства він вивчав Закон Божий за священними книгами під керівництвом святого Симеона Богоприїмця. Коли Господь Ісус Христос явив Себе світові, святий Матвій увірував у Нього як у Месію, невідступно йшов за Ним і був обраний до числа 70 учнів, яких Господь “посилав по двоє перед обличчям Своїм” (Лк. 10:1). Після Вознесіння Спасителя апостол Матвій був обраний за жеребом до числа 12 апостолів замість Іуди Іскаріотського, який відпав (Діян. 1:15-26). Після Зішестя Святого Духа апостол Матвій проповідував Євангеліє в Єрусалимі та в Юдеї разом з іншими апостолами (Діян. 6:2,8:14). З Єрусалима з апостолами Петром і Андрієм ходив до Антіохії Сирійської, був у каппадокійському місті Тіані та в Синопі. Тут апостола Матфія ув’язнили у в’язницю, з якої він був чудесно звільнений апостолом Андрієм Первозванним. Після цього апостол Матвій подорожував до Амасії, міста на березі Понта. Під час 3-ї подорожі апостола Андрія святий Матфій був із ним у Едесі та Севастії. За церковним переказом, він був із проповіддю в Ефіопії Понтійській (нинішня Західна Грузія), Македонії, багаторазово наражаючись на смертельну небезпеку, але Господь зберігав його живим для подальшої проповіді Євангелія. Одного разу язичники змусили апостола випити отруєний напій. Апостол випив його і не тільки сам залишився неушкодженим, а й зцілив і інших в’язнів, осліплих від цього напою. Коли святий Матвій вийшов із в’язниці, язичники марно шукали його, бо він став для них невидимим. Іншим разом, коли язичники в люті кинулися, щоб убити апостола, земля розверзлася і поглинула їх. Апостол Матвій повернувся в Юдею і не переставав просвіщати своїх співвітчизників світлом вчення Христового. Він творив великі чудеса Іменем Господа Ісуса і навернув дуже багатьох до віри в Христа. Іудейський первосвященник Анан, який ненавидів Христа і дав раніше наказ скинути з висоти храму апостола Якова, брата Господнього, наказав узяти апостола Матвія і представити на суд синедріону в Єрусалимі. Нечестивий Анан виголосив промову, в якій блюзнірськи хулив Господа. У відповідь апостол Матфій показав на пророцтвах Старого Заповіту, що Ісус Христос – Істинний Бог, Месія, обіцяний Богом Ізраїлеві, Син Божий, Єдиносущний і Співіснуючий з Богом Отцем. Після цих слів апостол Матвій був засуджений синедріоном на смерть і побитий камінням. Коли святий Матвій був уже мертвий, іудеї, приховуючи злочин, відтяли йому голову як противнику кесаря. (За деякими джерелами, апостола Матфія розіп’яли на хресті. Деякі вказують, що він помер у Колхіді). Смерть за Христа і вінець мученика апостол Матвій прийняв близько 63 року.

Тропарь апостолу Матфию, глас 3

Апо́столе святы́й Матфи́е,/ моли́ Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Кондак апостолу Матфию, глас 4

Светоза́рное, я́ко со́лнце, во весь мир изше́дшее веща́ние твое́/ просвеща́ет язы́ческую Це́рковь благода́тию,// чудоно́сче Матфи́е апо́столе.

Тропaрь ґпcла, глaсъ G:

Ґпcле с™hй матfjе, моли2 млcтиваго бGа, да прегрэшeній њставлeніе подaстъ душaмъ нaшымъ.

Кондaкъ, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2 днeсь:

Свэтозaрное, ћкw с0лнце во вeсь мjръ и3зшeдшее, вэщaніе твоE просвэщaетъ kзhческую цRковь бlгодaтію, чудон0сче матfjе ґпcле.