...
Житія святих,  Липень

Сорок п’ять мучеників у Нікополі Вірменському: Леонтій, Маврикій, Даниїл, Антоній, Олександр, Іаникит, Сисиній, Менея, Вірилад та інші

День пам'яті (н. ст.)

Місяця липня на 10-й день

Сорок п’ять мучеників постраждали у вірменському місті Нікополі за царювання імператора Лікінія (307–324), співправителя Константина Великого. Лікіній жорстоко переслідував християн і у своїй східній області видав указ віддавати на муки й смерть всіх, хто не погоджується повернутися до язичництва.

Коли почалися переслідування в Нікополі, понад сорок послідовників Христових наважилися добровільно з’явитися до гонителів, відкрито сповідати віру в Сина Божого і прийняти муки. Святих сповідників очолювали Леонтій, Маврикій, Даниїл, Антоній і Олександр, які вирізнялися своїм доброчесним життям.

Ігемон вірменської області Лісій, перед яким постали святі сповідники, був здивований однодушністю й мужністю людей, які добровільно прирікали себе на муки і смерть. Він намагався переконати їх зректися Христа і принести жертву язичницьким богам, але святі були непохитні. Вони спростовували всі твердження правителя, доводячи йому хибність віри в мерзенних, сповнених вад язичницьких божеств, які ведуть за собою на погибель людей, котрі їм поклоняються. Ігемон наказав бити сповідників по обличчю камінням, а потім закувати й кинути до темниці.

У в’язниці святі раділи і співали Давидові псалми. Святий Леонтій підбадьорював і зміцнював братів по вірі, готуючи до нових мук за істинну віру й розповідаючи про мужність всіх тих, хто колись постраждав за Христа.

Вранці, після повторної відмови принести жертву ідолам, святі знову були віддані на катування. Святий Леонтій, бачачи сильні страждання мучеників і побоюючись, як би дехто з них у знемозі не впав духом і не втратив віри, молив Бога, щоб Він послав усім швидке закінчення подвигу.

Коли святі мученики опівночі співали псалми, несподівано з’явився їм ангел Господній, і темниця осяялася світлом. Ангел оголосив мученикам, що їхній подвиг наближається до кінця, а імена вже записані на Небесах. Двоє темничних вартових, Менея і Вірилад, які бачили те, що відбувалося, увірували у Христа.

Наступного ранку правитель вирішив віддати на смерть свідків Христових. Після звірячих тортур їх спалили у вогні, а кістки кинули в річку († бл. 318 р.). Благочестиві люди знайшли їхні кістки, зібрали і зберегли. Пізніше, коли було дано свободу Церкві Христовій, на тому місці було споруджено храм в ім’я святих сорока п’яти мучеників.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь 45-ти мученикам в Никополе Армянском, глас 1

Единоу́мне душе́ю свя́зани бы́вше,/ четы́редесять с пятьми́ страда́льцы святи́и,/ на врага́ ополчи́стеся,/ победи́телие же я́вльшеся,/ прия́сте венцы́ от Христа́ Бо́га/ и ве́чное муче́ний ва́ших воздая́ние,/ ты́я и нам улучи́ти моли́те,// благоче́стно пе́сньми вас велича́ющим.

Кондак 45-ти мученикам в Никополе Армянском, глас 8

Христа́ ра́ди, му́ченицы, мно́гия му́ки подъя́сте,/ и многобо́жие низложи́сте все и́дольское,/ и разруши́сте безбо́жие вся́кия пре́лести,/ Христо́вою си́лою сия́ попра́вше,// нас всех ве́рно науча́ете вопи́ти я́ве: аллилу́ия.

Тропaрь, глaсъ д7:

Мч7ницы твои2, гDи, во страдaніихъ свои1хъ вэнцы2 пріsша нетлBнныz t тебє2 бGа нaшегw: и3мyще бо крёпость твою2, мучи1телей низложи1ша, сокруши1ша и3 дeмwнwвъ немwщнhz дeрзwсти. тёхъ мл7твами сп7си2 дyшы нaшz.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Ћкw начaтки:

ХrтA рaди мч7ницы мнHгіz м{ки под8sсте, и3 многоб0жіе низложи1сте всE јдwльское, и3 разруши1сте безб0жіе всsкіz прeлести, хrт0вою си1лою сі‰ попрaвше, нaсъ всёхъ вёрнw научaете вопи1ти ћвэ: ґллилyіа.

Ще в розробці