...
Дванадцять греків, будівничі соборної Успенської церкви Києво-Печерської Лаври zodchie12
Житія святих,  Вересень

Дванадцять греків, будівничі соборної Успенської церкви Києво-Печерської Лаври

Місяця вересня на 28-й день / лютого на 14-й день

Згідно з «Повістю минулих літ» закладення першого кам’яного храму Успіння Пресвятої Богородиці в Печерському монастирі було звершено у 1073 р. і супроводжувалося незвичайними чудесами.

Крім «Житія» преподобного Феодосія, ігумена Печерського про «початок» храму оповідає «Слово про створення церкви Печерської». У ньому йдеться про прихід зодчих до засновників монастиря. До «Печери», до блаженних Антонія та Феодосія, з’явилися чотири дуже багатих чоловіка з Константинополя, розповідаючи про наступне: «А коли підіймалося сонце, і ми відпочивали в домівках, до всіх нас з’явилися благовидні юнаки, вимовляючи: «Цариця кличе до Влахерна!» І ми вирушили, взявши з собою своїх друзів і близьких, і всі прийшли в один час, помітивши, що однаково чули виклик Цариці і однакові гінці відвідали нас. І побачили ми Царицю, а також безліч воїнів навколо Неї, і вклонилися. А Вона звернулася до нас: «Хочу спорудити в Києві на Русі Свою церкву. І наказую вам, щоб взяли золота на три роки». І ми, поклонившись, запитали: «О, Госпоже Царице! Посилаєш нас в чужу країну. До кого там йти?» Вона відповіла нам: «До цих Антонія та Феодосія». Ми мовили Їй: «Тоді навіщо, Госпоже, даєш золото на три роки? Накажи їм, щоб вони годували нас і поїли. А як нагородити нас, розсудиш Сама». Але Царице сказала: «Цей Антоній, благословивши початок, перейде звідси в вічне життя, а той Феодосій переставиться після нього наступного року. Отже, візьміть з собою в надлишку золота, а вже вшаную вас, як не зможе ніхто: дам вам, чого не чуло вухо, і не спадало те на серце людині (1Кор. 2:9). І Сама прийду, щоб побачити церкву, і буду в ній жити». Вона наділила нас і мощами святих мучеників Артемія, Полієвкта, Леонтія, Акакія, Арефи, Якова та Феодора, кажучи нам: «Покладіть їх в основу». Взяли ми в надлишку і золото. Потім Вона звеліла: «Виходьте назовні, щоб побачити розміри». І церква зобразилася в повітрі. Ми повернулися, і вклонилися: «О, Госпоже Царице! Як назветься церква?» І вона відповіла наступне: «Бажаю назвати її Своїм ім’ям». Але ми не сміли Її запитати: «Яке Твоє ім’я?» А Вона продовжувала: «Буде церквою Богородиці». І вручила нам цю ікону, і прорекла нам: «Нехай вона буде намісною». І ми вклонилися, і розійшлися по своїх домівках, несучи згадану ікону, яку отримали з рук Цариці».

І всі прославили Бога. Антоній мовив: «Чада мої! Ми не виходили з цього місця». Але греки з клятвою стали твердити: «Ми взяли золото з ваших рук при багатьох свідках, і проводили вас з ними до корабля, а через один місяць вирушили слідом за вами в путь. І ось вже десятий день, як ми вирушили з Константинополя. Запитавши Царицю про величини церкви, ми почули у відповідь: «Велінням Мого Сина я відправила Його пояс як міру». Антоній сказав: «Чада мої! Христос удостоїв вас великої благодаті, бо ви виконавці Його волі. Ті благовидні юнаки, які вас зібрали, були святі ангели. А Царицею у Влахерні була Сама Пресвята, Пречиста і Непорочна Владичиця наша Богородиця і Пріснодіва Марія, Яка зримо явилася вам. І воїни, що стояли навколо Неї, були безтілесні сили ангельські. Про подібних нам і вручення золота Господь відає, що Він звершив і зволив заради Своїх рабів. Благословенне ваше прибуття! Ви маєте добру супутницю, цю шановану ікону Владичиці. І Вона, як обіцяла, подарує вам, чого не чуло вухо, і не спадало те на серце людині (1Кор. 2:9). Цього дати не може ніхто, крім Неї і Її Сина, Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, Чиї вінець і пояс були принесені від варягів і призначені мірою ширини і довжини, і висоти тієї Пречистенської церкви, як повелів виконати голос Небесний, що виходить від слави Всевишнього».

І греки з трепетом вклонилися святим, і запитали: «Де ж тут підходяще місце?» Антоній відповів: «Три дні присвятимо молитві, і Господь нам вкаже». І вночі, під час молитви, Господь з’явився йому, і прорік: «Ти знайшов благодать переді Мною». Тоді Антоній сказав: «Господи! Якщо я угодний Тобі, нехай по всій землі випадає роса, а те місце, яке благоволиш освятити, нехай залишається сухим». І вранці місце, де тепер стоїть церква, знайшли сухим, а решту землі покрила роса. У другу ніч він молився схожою молитвою: «Нехай по всій землі буде сухо, а святе місце вмиє роса». Коли прийшли, виявилося так. На третій день він встав на зазначеному місці, помолився, і благословив його, вимірявши золотим поясом ширину і довжину. Звівши руки до неба, Антоній прорік гучним голосом: «Почуй мене, Господи! Відгукнися мені сьогодні вогнем! Нехай всі дізнаються, що саме така Твоя воля!»

І опустився з неба вогонь, і спалив усі чагарники і дерева, і знищив росу, створивши поглиблення, схоже на канаву. Тут і почав копати благовірний князь Святослав. А ті, що стояли зі святими, впали від страху, як мертві. Так почалося будівництво Великої церкви. З «Житія» Феодосія всім добре відомо, як з’являвся вогненний стовп від землі до неба, а часом облако, а іноді на тутешнє місце від купола старої церкви тягнулася веселка. Неодноразово була також ікона, яку ангели переносили на уготоване їй місце.

Шоста частина «Слова» присвячена приходу до Печерських іноків грецьких іконописців для прикраси мозаїкою і розписами кам’яного лаврського храму. Ця подія, судячи з тексту «Слова», відбулася за ігуменства преподобного Никона через десять років після смерті святих Антонія і Феодосія. «Повідаю і ще щось. Прийшли до ігумена Никона іконописці з того ж богохранимого граду Константинополя і сказали: «Де наші замовники? Ми розриваємо договір! Нам показали малу церкву і потім найняли при багатьох свідках. Але ця церква дуже велика. Ми повертаємо вам золото, а самі повернемося в Константинополь». Ігумен запитав: «Які були ті, хто вас наймав?» Іконописці відповіли, описавши зовнішність і назвавши імена Антонія і Феодосія. Ігумен мовив: «Чада мої! Ви не зможете їх побачити: десять років, як вони покинули тимчасовий світ, і тепер завжди за нас моляться, і пильно охороняють тутешню церкву, і опікують свій монастир, і піклуються про тих, що живуть в ньому». І почувши таку відповідь, греки прийшли в страх. Привівши чимало інших купців, які були їм земляками і подорожували з цими греками і абхазами, вони сказали: «Ми найнялися при них, взявши золото з рук у тих, яких ти не бажаєш нам показати. А якщо вони почили, то уяви їх зображення: нехай і присутні подивляться, чи подібні лики». І тоді ігумен приніс їм ікону святих. Поглянувши на їх образ, греки з абхазами негайно вклонилися і сказали: «Воістину, це вони! І віримо, що вони живі і після смерті, і можуть допомогти і спасти, і покрити тих, хто взиває до них». А потім пожертвували мозаїку, яку вони привезли на продаж. Нею прикрашений святий вівтар. Потім іконописці почали каятися у провині, кажучи: «Коли на човнах ми прибули до Канева, то побачили в повітрі цю велику церкву, і стали питати що знаходилися з нами: «Яка то церква?» І почули: «Печерська, яку ви розпишете». Ми розгнівалися і вирішили повернутися назад. Але коли настала ніч, на річці розігралася сильна буря. На ранок з’ясувалося, що ми у Трипілля, і човен сам йде вгору за течією, ніби якась сила тягне його. І ми постаралися зупинити його, і простояли весь день, розмірковуючи: «Що ж трапилося? Адже за ніч без весел пропливли той шлях, який інші насилу покривають в три дні!» Наступної ночі ми знову побачили цю церкву і чудотворний намісний образ, і почули: «Мужі! Навіщо марно метатися і противитися волі Сина Мого і Моїй? Істинно кажу вам: якщо Мене не послухаєтесь і захочете бігти, всіх вас візьму і поставлю з човном в Моїй церкві. Знайте також і те, що ви не підете звідти, але приймете постриг там, в Моєму монастирі, і переставитеся, і заради його будівників Антонія і Феодосія Я дам вам милість в майбутньому житті».

І хоча, прокинувшись вранці, ми вирішили бігти назад і старанно працювали веслами, човен піднімався вгору за течією річки. І ми підкорилися волі і силі Божій, заспокоїлися, і незабаром човен сам причалив біля монастиря». І всі чорноризці, і зодчі, і греки з іконописцями прославили разом Великого Бога, і чудовий образ Його Пречистої Матері, і святих отців Антонія і Феодосія. І потім всі ті зодчі з іконописцями закінчили своє життя в чернечому чині і почивають у своїй усипальниці. І дотепер цілі їх свити у вас на полатях, і книги їхні грецькі, збережені в пам’ять про таке диво».

Мощі будівників і благодійників престольної Печерської церкви знаходяться в Ближніх печерах.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь 12-ти грекам, строителям соборной Успенской церкви Киево-Печерской Лавры, глас 3

Преблаже́ннии и Богоно́снии отцы́ на́ши,/ двоенадеся́тице честна́я,/ устрое́нию вели́кия це́ркве Ки́ево-Пече́рския послужи́вшии/ и равноа́нгельным житие́м Бо́гу угоди́вшии/ и Того́ ра́ди дерзнове́ние ве́лие у Него́ стяжа́вшии,/ мо́лим ва́с приле́жно,// испроси́те душа́м на́шим очище́ние и ве́лию и бога́тую ми́лость.

Кондак 12-ти грекам, строителям соборной Успенской церкви Киево-Печерской Лавры, глас 4

Бога́тство благода́ти и сыноположе́ния стяжа́вше/ мно́гими по́двиги и доброде́тельми,/ и́хже ра́ди Христо́с всели́ ду́ши ва́ша в Небе́сная селе́ния Своя́,/ дарова́в благода́ть нетле́ния и чуде́с моще́м ва́шим./ Сего́ ра́ди вопие́м ва́м:/ ра́дуйтеся, двоенадеся́тице честна́я/ вели́кия це́ркве Пече́рския зда́телие// и лико́в и́ноческих похвало́ и утвержде́ние.

Тропaрь, глaсъ G:

Пребlжeнніи и3 бGон0сніи nтцы2 нaши, дванaдесzте з0дчіи, ўстроeнію вели1кіz цRкве печeрскіz послужи1вшіи и3 равноaгGльнымъ житіeмъ бGу ўгоди1вшіи и3 тогw2 рaди дерзновeніе вeліе ў негw2 стzжaвшіи, м0лимъ вaсъ прилёжнw: и3спроси1те душaмъ нaшымъ њчищeніе и3 вeлію и3 богaтую млcть.

Кондaкъ, глaсъ д7:

Богaтство бlгодaти и3 сыноположeніz стzжaвше мн0гими п0двиги и3 добродётельми, и4хже рaди хrт0съ всели2 дyшы вaшz въ нбcнаz селє1ніz сво‰, даровaвъ бlгодaть нетлёніz и3 чудeсъ мощeмъ вaшымъ, къ ни1мже притекaюще, вопіeмъ: рaдуйтесz, дванaдесzте з0дчіи, ликHвъ и4ночествующихъ похвало2 и3 ўкрашeніе.

Ще в розробці

Знайшли помилку