...
Житія святих,  Червень

Преподобномучениця Февронія діва

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 25-й день

Преподобномучениця Февронія діва постраждала в часи царювання Діоклітіана (284–305). Вона виховувалася в монастирі в місті Сиваполі, що в Ассирійській області. Настоятелькою обителі була ігуменя Врієна, тітка святої Февронії. Вона, піклуючись про спасіння Февронії, призначила їй суворіший спосіб життя, ніж іншим інокиням.

За уставом обителі щоп’ятниці сестри залишали свої послухи і весь день проводили в молитві й читанні Святого Письма. Зазвичай ігуменя доручала читання святій Февронії.

Слава про її благочестиве життя поширилася містом. Знатна молода вдова Ієрія, язичниця, стала відвідувати святу Февронію. Під впливом її настанов і молитов вона прийняла Святе Хрещення і привела до Христової віри своїх батьків та родичів.

Діоклітіан направив до Ассирії для винищення християн загін воїнів на чолі з Лисимахом, Селином і Примом. Селин, дядько Лисимаха, вирізнявся жорстокістю щодо християн, а Лисимах був прихильний до них, адже його мати намагалася передати синові любов до християнської віри і померла християнкою. Лисимах домовився зі своїм родичем Примом у міру можливості звільняти християн із рук мучителів.

Коли загін воїнів наблизився до обителі, насельниці віддалилися із неї, аби сховатися. У монастирі залишилися лише ігуменя Врієна, її помічниця Фомаїда і свята Февронія, яка тоді тяжко хворіла. Ігуменя сильно сумувала, що її племінниця потрапить в руки мучителів, котрі могли вчинити наругу над нею, і палко молилася, щоб Господь зберіг її та укріпив у сповіданні Христа Спасителя.

Селин наказав привести до нього всіх інокинь обителі. Прим з загоном воїнів не знайшов нікого, окрім двох стариць і святої Февронії. Він шкодував, що й вони не сховалися, і запропонував інокиням піти. Але вони вирішили не покидати місце своїх подвигів і покластися на волю Господню.

Прим розповів Лисимаху про надзвичайну красу святої Февронії і порадив одружитися з нею. Лисимах відповів, що не бажав спокушати дів, присвячених Богові, і попросив Прима сховати де-небудь інокинь, які залишилися, аби вони не потрапили до рук Селина.

Один із солдатів підслухав розмову і доніс Селину. Святу Февронію зі зв’язаними руками та ланцюгом на шиї привели до воєначальника. Той запропонував їй відмовитися від віри у  Христа і принести жертву язичницьким богам, пообіцявши почесті, нагороди і шлюб з Лисимахом. Свята діва твердо й безстрашно відповіла, що має Безсмертного Нареченого і не проміняє Його ні на які земні блага.

Селин піддав її жорстокоим тортурам. Свята молилася: «Спасителю мій, не залиш мене в цю страшну годину!» Мученицю довго били, і кров струмилася із її ран. Щоб посилити страждання святої Февронії,  її повісили на дереві та розпалили під нею багаття. Муки були такі нелюдські, що народ став голосно вимагати припинення катування ні в чому не винної дівчини. Проте Селин продовжував знущатися і глузувати з мучениці.

Свята Февронія мовчала. Від слабкості вона не могла сказати ні слова. Розлючений Селин накзав вирвати їй язик, вибити зуби, відрізати груди і, врешті, відтяти обидві руки і ноги. Люди не виносили жахливого видовища та йшли з місця мук, проклинаючи Діоклітіана і його богів.

Серед народу були інокиня Фомаїда, яка згодом докладно описала мученицький подвиг святої Февронії, і учениця святої діви Ієрія. Вона вийшла із натовпу та привселюдно докорила Селину за безмірну жорстокість. Він наказав схопити її, однак, дізнавшись, що Ієрію як знатну жінку небезпечно піддавати катуванню, облишив її, сказавши: «Своїми промовами ти накликаєш на Февронію ще більші муки». Зрештою, святій мучениці Февронії відсікли голову.

Залишивши місце страти у сльозах, Лисимах закрився у своєму приміщенні. Селин же збирався обідати, але не міг прийняти їжу й ходив покоями свого палацу. Раптом, поглянувши вгору, він втратив мову, замичав подібно до вола, упав і, вдарившись об мармурову колону, розбив собі голову й одразу помер. Коли Лисимах довідався про це, то сказав: «Великий Бог християнський, Він гідний шанування, тому що помстився за невинну кров!» Він приготував ковчег, вклав у нього розсічене тіло мучениці та відніс до монастиря.

Ігуменя Врієна знепритомніла, побачивши понівечені останки святої Февронії. До вечора вона отямилася й звеліла відчинити монастирські ворота, аби всі могли прийти поклонитися святій мучениці і прославити Бога, Який дарував їй таке терпіння в стражданнях за Христа Спасителя.

Лисимах і Прим тоді ж зреклися ідолопоклонства і прийняли Хрещення та іноцтво. Ієрія ж передала своє багатство до монастиря і просила ігуменю Врієну прийняли її до обителі замість святої Февронії.

Щороку в день мученицької кончини святої Февронії в обителі завжди відбувалися урочистості. Під час всенічного бдіння сестри завжди бачили святу Февронію, котра займала своє звичне місце у храмі. Від мощей мучениці звершувалися численні чудеса і зцілення. Її житіє було написане очевидицею її подвигу інокинею Фомаїдою.

363 року мощі святої Февронії були перенесені до Константинополя. Окрім того, невдовзі після її кончини святий Яків, єпископ Нізибійський, створив церкву і переніс до неї частку мощей святої мучениці.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобномученице Февронии деве, глас 4

А́гница Твоя́, Иису́се, Февро́ния/ зове́т ве́лиим гла́сом:/ Тебе́, Женише́ мой, люблю́,/ и, Тебе́ и́щущи, страда́льчествую,/ и сраспина́юся, и спогреба́юся креще́нию Твоему́,/ и стражду́ Тебе́ ра́ди,/ я́ко да ца́рствую в Тебе́,/ и умира́ю за Тя, да и живу́ с Тобо́ю,/ но, я́ко же́ртву непоро́чную, приими́ мя, с любо́вию поже́ршуюся Тебе́.// Тоя́ моли́твами, я́ко Ми́лостив, спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак преподобномученице Февронии деве, глас 6

Женише́ мой, сладча́йший Христе́, — взыва́ше Февро́ния, —/ не тру́дно ми тещи́ во след Тебе́,/ и́бо сла́дость любве́ Твоея́ ду́шу мою́ наде́ждею впери́/ и красота́ ми́лости Твоея́ се́рдце мое́ услади́/ испи́ти ча́шу страда́ний по Тебе́,/ да досто́йну мя в черто́зе с му́дрыми де́вами ликовствова́ти о Тебе́ сопричте́ши./ Те́мже, преподо́бная страстоте́рпице,/ почита́юще по́двиги трудо́в твои́х, мо́лим тя:// моли́ не затвори́тися и нам черто́га две́рем.

Тропaрь с™hz, глaсъ т0йже:

Ѓгница твоS, їи7се, феврHніа зовeтъ вeліимъ глaсомъ: тебE, женишE м0й, люблю2, и3 тебE и4щущи страдaльчествую и3 сраспинaюсz, и3 спогребaюсz кRщeнію твоемY, и3 страждY тебє2 рaди, ћкw да цrтвую въ тебЁ, и3 ўмирaю за тS, да и3 живY съ тоб0ю: но ћкw жeртву непор0чную, пріими1 мz съ люб0вію пожeршуюсz тебЁ. тоS мл7твами, ћкw млcтивъ, сп7си2 дyшы нaшz.

Кондaкъ с™hz, глaсъ ѕ7.
Под0бенъ: Застyпнице:

ЖенишE м0й, сладчaйшій хrтE, взывaше феврHніа, не трyдно ми2 тещи2 во слёдъ тебє2: и4бо слaдость любвE твоеS дyшу мою2 надeждею впери2, и3 красотA млcти твоеS сeрдце моE ўслади2, и3спи1ти чaшу страдaній по тебЁ, да дост0йну мS въ черт0зэ съ мyдрыми дв7ами ликовствовaти њ тебЁ сопричтeши. тёмже, прпdбнаz страстотeрпице, почитaюще п0двиги трудHвъ твои1хъ, м0лимъ тS: моли2, не затвори1тисz и3 нaмъ черт0га двeремъ.

Ще в розробці