...
Преподобномученик Феодор Начертаний, сповідник p1cvfvcd431g0q1huj1cr4194n3un3
Житія святих,  Грудень

Преподобномученик Феодор Начертаний, сповідник

Місяця грудня на 27-й день

Преподобний Феодор сповідник і брат його сповідник Феофан Накреслені народилися в Єрусалимі від батьків-християн. Старшим був Феодор. Він з раннього дитинства уникав дитячих забав і любив відвідувати церковні служби. Разом із молодшим братом Феофаном (пам’ять 24 жовтня) його віддали на навчання пресвітеру в Лаврі святого Сави. Обидва брати прийняли чернецтво; святий Феодор був зведений у сан пресвітера.

Коли імператор-іконоборець Лев Вірменин (813-820), вигнавши благочестивого царя Михайла I Рангава (811-813), став протегувати іконоборчу єресь, патріарх Єрусалимський послав обох братів до Константинополя для захисту православ’я. Прибувши до візантійської столиці, святі сповідники сміливо виступали на захист іконошанування. У словесному змаганні Лев був осоромлений. Він наказав нещадно бити обох братів, а потім заслав їх в ув’язнення і суворо заборонив допомагати їм у чому-небудь.

За наступних імператорів, Михайла II (820-829) і особливо за затятого іконоборця Феофіла (829-842), обох братів повернули із заслання і знову вмовляли приєднатися до іконоборчої єресі, але вони так само твердо і мужньо перетерпіли всі муки і знову були вигнані. Але трохи згодом їх викликали знову. Цього разу їх піддали жорстокому побиттю, і, нарешті, над ними було скоєно небачене катування. Розпеченими голками на їхні обличчя нанесли написи, що нібито ганьбили їх, – 12 віршованих рядків, у яких про святих сповідників йшлося як про “посудини забобонної омани”. Звідси утвердилося за святими братами найменування Накреслених. Перед тортурами святого Феодора міський єпарх просив один лише раз причаститися разом з іконоборцями, – за це їм обіцяли свободу. Але святий мученик відповів: “Це все одно, як би ви сказали: “Ми тільки відрубаємо тобі голову, а потім іди, куди хочеш”. Після тортур святих братів ув’язнили в містечку Апамеї, де святий Феодор помер бл. 840 року. Святий Феофан дожив до закінчення іконоборчої єресі і помер у сані єпископа Нікейського. Преподобний Феофан був автором багатьох творів на захист Православ’я. Мощі преподобномученика Феодора було перенесено в Халкідон, де від них відбувалися зцілення.

Знайшли помилку