Преподобний Савва Печерський, в Ближніх печерах Savva Pecherskyy
Житія святих,  Квітень

Преподобний Савва Печерський, в Ближніх печерах

День пам'яті (н. ст.)

У Неділю другу Великого посту — Собор усіх преподобних Києво-Печерських (перехідне) / місяця квітня на 24-й день / вересня на 28-й день — Собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Ближніх печерах (прп. Антонія) спочивають

Преподобний Савва Печерський подвизався в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря в XIII столітті. У рукописних святцях, у «Книзі про святих» і в каноні служби Києво-Печерським преподобним він називається чудотворцем. Пам’ять його звершується 24 квітня через тезоіменитство зі святим мучеником Саввою Стратилатом.

Тропарь преподобным Савве и Алексию затворнику, Печерским, глас 3

Преблаже́ннии и Богоно́снии отцы́ на́ши Са́вво и Алекси́е,/ я́ко стяжа́вшии дерзнове́ние ко Го́споду/ равноа́нгельным свои́м житие́м,/ его́же ра́ди обогати́ Христо́с/ нетле́нием и чудесы́ мо́щи ва́ша,/ мо́лим вас приле́жно:/ испроси́те душа́м на́шим очище́ние// и ве́лию и бога́тую ми́лость.

Кондак преподобным Савве и Алексию затворнику, Печерским, глас 4

Бога́тство благода́ти и сыноположе́ния стяжа́сте/ мно́гими по́двиги и доброде́тельми,/ и́хже ра́ди Христо́с всели́ ду́ши ва́ша/ в Небе́сныя селе́ния Своя́,/ дарова́в благода́ть нетле́ния/ и чуде́с моще́м ва́шим,/ сего́ ра́ди вопие́м вам:/ ра́дуйтеся, Са́вво и Алекси́е,// лико́в и́ноческих похвале́ и украше́ние.