Житія святих,  Квітень

Мученик Єпіподій Ліонський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 22-й день

Мученики Єпіподій і Олександр були знатними юнаками. Постраждали в місті Лугдуні (нині Ліон, Франція) близько † 177-178 років під час гонінь Марка Аврелія.

Після того як язичники міста Ліона віддали мученицькій смерті святого єпископа Пофіна і його товаришів (памʼять 2/15 червня), Єпіподій і Олександр, злякавшись мук, покинули місто і сховалися в хатині однієї вдови-християнки. Олександр був греком, а Єпіподій походив із Лугдуна. Вони разом виросли, з самого дитинства були повʼязані узами духовної дружби, здобули освіту і прийняли хрещення. Незабаром юнаків виявив розушукав, схопив їх і відвів до вʼязниці. Під час арешту Єпіподій загубив сандалію, згодом вдова зберігала її як святиню. Через три дні юнаків доставили до судді на допит. Єпіподій і Олександр визнали себе християнами, що розлютило суддю і натовп, що зібрався.

Під рев натовпу, який вимагав побити Єпіподія камінням або розсікти його на частини, мученика повели і відсікли йому голову. Через два дні суддя закликав Олександра. Після короткої суперечки з суддею мученик був висічений чи побитий палицями, проте він не відрікся від Христа. Суддя наказав привʼязати Олександра до хреста і завдати йому глибоких ран, після чого мученик помер.

Благочестиві християни викрали тіла обох мучеників і сховали в печері на околицях Ліона, яка прославилася завдяки чудесам, які в ній відбувалися.

Єпіподій і Олександр уперше згадуються в проповіді на день памʼяті мучеників, що збереглася у складі так званої збірки Євсевія Галлікана. Проповідь була складена в Лугдуні в середині або в другій половині V століття, можливо, святителем Євхерієм або святителем Патієнтом. Вона складається із хваління мучеників, конкретних відомостей про Єпіподію і про Олександра в проповіді майже немає. Мученики названі «переможними прапорами нашої Церкви» («tropaea Ecclesiae nostrae») і порівнюються з апостолами Петром і Павлом. Укладач проповіді підкреслив особливе шанування Єпіподія та Олександра в Лугдуні.

Святитель Григорій Турський у творі «Про славу сповідників» (кінець VI століття) згадує про взуття Єпіподія, яке шанували в Лугдуні як святиню, і про зцілення хворих біля гробниці мученика. У творі «Про славу мучеників» він згадує про священномученика Іринея, похованого під вівтарем у крипті базиліки святого Іоанна. По боках вівтаря знаходилися гробниці Єпіподія і Олександра, від яких відбувалися зцілення.

Нині в Ліоні, на місці поховання мучеників, розташована церква святого Іринея (Сент-Ірене). Храм розташований на території великого некрополя, що існував з I століття після Різдва Христового. Імовірно, наприкінці V століття, за свтятителя Патієнта, над могилою священномученика Іринея було побудовано базиліку, про яку згадує Григорій Турський. Збережена крипта датується IX-X століттям. Можливо, вона була зведена 868 року з ініціативи архієпископа Ремігія I. У 1562 році храм був розорений гугенотами, мощі святих втрачені. За відомостями Аморе, збережені частини мощей Єпіодія та Олександра перебували в церкві святого Іуста (Сен-Жю) в Ліоні. Нині вони зберігаються в релікварії Лугдунських мучеників у крипті церкви св. Іринея.