Житія святих,  Квітень

Святитель Миколай (Велимирович), єпископ Охридський і Жицький

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 20-й день

Святитель Миколай, богоносний отець наших днів, народився в день пам’яті святителя Наума Охридського 1880 року. Його батьки, селяни-фермери, завжди припиняли роботу для щоденної молитви і дотримувалися церковного постового і богослужбового кола. З дитинства вигодуваний цим небесним хлібом, святитель Миколай згодом став «новим Златоустом», відомим і улюбленим усюди в православному світі за свої проповіді, повчання і писання.

Він став ченцем, потім ієромонахом і згодом єпископом Жицьким у віці 39 років. Під час Другої світової війни прийняв страждання в концтаборі в Дахау. Після війни врятував багато покинутих сербських монастирів від руйнування, надсилаючи туди черниць замість закатованих, ув’язнених або призваних на військову службу ченців. Він трудився як архієрей і духовний наставник в Америці і помер у Свято-Тихонівському монастирі в Південному Кенані, штат Пенсильванія. Його мощі було перенесено 1991 року до його рідного села Лелич, щоб вони спочивали поблизу мощей преподобного Іустина (Поповича).

Тропарь святителю Николаю Сербскому (Велимировичу), глас 8

Златоустый проповедниче Воскресшаго Христа, путеводителю рода Сербскаго крестоноснаго в веках, благогласная лиро Духа Святаго, слово и любы монахов, радованье и похвало священников, учителю покаяния, предводителю богомольна воинства Христова святый Николае Сербский и всеправославный: со всеми святыми Небесныя Сербии моли Единаго Человеколюбца да дарует мир и единение роду нашему.

Молитва святителю Николаю Сербскому (Велимировичу)

О, златоу́стый святителю Христо́в Нико́лае, Се́рбския страны́ покрови́телю, и всех правосла́вных христиа́н просвети́телю, за нас же, гре́шных, благонаде́жный пред Го́сподем предста́телю! К тебе́ прибега́ем с ве́рою и мо́лимся с любо́вию: при́зри на не́мощи на́ша и услыши прошения наша со благогове́нием тебе́ приноси́мая, и умилосе́рдися о нас, обремене́нных и разсла́бленных грехи́ ве́лиими, и умоли́ Христа́ Бо́га о все́х скорбя́щих и озло́бленных, по́мощи Его́ тре́бующих. Не оста́ви такожде, о архиере́ю Госпо́день, всемо́щным твои́м заступле́нием всех от Правосла́вныя ве́ры отступи́вших, в неве́рии, злове́рии и суеве́рии пребывающих, да некреще́ннии крестя́тся, невенча́ннии венча́ются и да храня́т плод утро́бы своея́.

Ей, свя́тче вели́кий и но́вый уго́дниче Бо́жий, вторы́й Нико́лае ми́лостивый! Яви́ предста́тельство твое́ о нас, гре́шных, к Вы́шнему и хода́тайствуй пред Ним твои́ми богоприя́тными моли́твами, да покаемся во гресех наших и сотворим плоды достойны покаяния: смирение и воздержание, целомудрие и нищелюбие, трезвение и простоту, да отринем иго страстей всегубительных и свободимся рабо́ты вра́жия.

О, святы́й влады́ко Нико́лае, Це́ркве Се́рбския и Вселе́нския велеле́пое украше́ние, оте́ческаго Правосла́вия кре́пкое утвержде́ние! Моли́ Еди́наго Человеколю́бца, да вси мы, лю́дие слове́нстии, сою́зом бра́тския любве́ связу́еми, поживе́м во вся́цем благоче́стии и ми́ре, па́че же, моли́твами твои́ми и тве́рдым твои́м покро́вом сподо́бимся Небе́сное Ца́рствие улучи́ти, иде́же ты ны́не в незаходи́мем сия́еши све́те, ку́пно с со́нмом новому́чеников и испове́дников се́рбских и ру́сских, и всех святы́х от ве́ка угоди́вших Бо́гу, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.