Мученик Іоанн Новий з Яніни p1dt44fq5h151mriupp0abbdn3

Мученик Іоанн Новий з Яніни

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 18-й день

Святий Іоанн народився 1522 року в бідній християнській сім’ї в селі Теровон між Яніною та Артою. Після смерті батьків він вирушив до Константинополя, який за п’ятдесят років до того був захоплений турками. Дорогою на деякий час зупинився в Трікалі, де місцеві турки наполегливо розпитували про його приналежність до християнського сповідання. Письмових свідчень про причину цих подій не залишилося, але, цілком ймовірно, його запідозрили в тому, що колись він переходив в іслам. А за ісламськими законами Туреччини повернення до християнства після навернення до ісламу каралося смертю.

Іоанн покинув Трікалу, оселився в Константинополі і став працювати кравцем. Полум’яна віра в Христа спонукала його просити у свого духівника благословення на мучеництво, але священник відмовлявся благословити його. Однак згодом, коли до Константинополя прибули мусульмани із Трікали та знову порушили питання про його віросповідання, юнак відчув, що так Господь відповідає на його жагу до мучеництва. Він твердо заперечував факт навернення в іслам у будь-який період свого життя. На Великдень 1546 року, зійшовши на мінарет, голосно заспівав великодній тропар: “Христос воскресе…” Голос його розносився вулицями міста. Його схопили, посадили до в’язниці і засудили. Того ж дня турецькі солдати розпалили величезне багаття і кинули в нього Іоанна. Господар сусіднього будинку, злякавшись, що вогонь може перекинутися на будівлі, які належали йому, зажадав загасити його. Солдати витягли мученика із вогню і розпалили трохи віддалік нове багаття. Іоанн був сильно обпалений, але ще живий. Він побіг і кинувся в друге багаття. Греки, які були свідками його мук, зі співчуття підкупили солдатів, щоб ті швидко відрубали йому мечем голову. Після всіх цих подій християни зібрали вугілля та обгорілі останки – чудотворні мощі мученика Іоанна – і поховали їх у Константинополі. Його глава покоїться зараз у Варлаамському монастирі Метеори. Невелика частинка його мощей є ще в монастирі Панагіа Елеуса, а в монастирі Філантропос зберігається ікона з його зображенням. Обидва ці монастирі розташовані на острові на озері Яніна.