Святитель Косма, єпископ Халкідонський, і преподобний Авксентій p1dt440cu018p3al61m90k211b7h3
Житія святих,  Квітень

Святитель Косма, єпископ Халкідонський, і преподобний Авксентій

Місяця квітня на 18-й день

Святитель Косма, єпископ Халкідонський, і преподобний Авксентій, його сподвижник, жили в IX столітті, в той час, коли іконоборці переслідували прихильників Православ’я. Святитель Косма, уродженець Константинополя, ще в молодості пішов у монастир і прийняв чернечий постриг. Згодом він був висвячений у сан єпископа Халкідонського і ревно захищав православну віру від єретиків-іконоборців. Преподобний Авксентій був помічником святителя в цій боротьбі.

Іконоборці багаторазово намагалися схилити святителя на свій бік, але він до кінця залишився вірним Православ’ю. Святитель Косма не підкорився указу імператора Льва Вірменина (813-820) про видалення святих ікон із храмів. За це його вигнали з кафедри і заслали в ув’язнення. Коли святителя повернули із заслання, він разом із преподобним Авксентієм продовжував відстоювати шанування святих ікон. Від безперестанних гонінь святитель Косма ослаб тілом, але залишався так само твердим духом. Святитель Косма († бл. 815-820) і преподобний Авксентій до самої смерті непорушно зберігали православну віру.