Житія святих,  Грудень

Преподобна Феодора Кесарійська

Місяця грудня на 30-й день

Преподобна Феодора Кесарійська, яка жила у VIII ст., була дочкою патриція Феофіла та дружини його Феодори. Батьки її довго не мали дітей, про що журилися. Вони багато молилися і дали обітницю, якщо у них буде дитя, присвятити його Богові. Коли дочка, що народилася в них, підросла, мати привела її в обитель святої Анни, де дівчинка вступила під керівництво ігумень. Там вона навчилася Слову Божому.

Імператор Лев Ісавр (716–741), іконоборець, задумав видати заміж дівчину Феодору одного зі своїх наближених. Її насильно взяли з монастиря і привезли до Константинополя, де все було вже приготовлене для одруження. Але під час шлюбного бенкету стався напад скіфів на столицю, і наречений святої Феодори, посланий відбити ворогів, загинув у першій сутичці. Скориставшись цим, свята Феодора непомітно зникла, сіла на корабель і досягла своєї обителі. Коли за нею з’явився царський чиновник, він побачив її чернечкою, одягненою в лахміття. Святу не примушували більше покинути монастир, і вона у суворих подвигах чування, посту та молитви провела подальші роки життя. На тілі вона носила важкі залізні вериги, не знімаючи їх до смерті.