Святитель Даниїл II, архієпископ Сербський p1b43eho9s1jiv173fbjn1cmo1hr63
Житія святих,  Грудень

Святитель Даниїл II, архієпископ Сербський

Місяця грудня на 20-й день / серпня на 30-й день

Святий сербський архієпископ Данило жив у найславетніший час стародавньої Сербії. Шляхетного роду, юнаків він ріс при дворі сербського краля Стефана Уроша Мілутіна. Таємно втікши від царського двору, прийшов до Кончульського монастиря святого Миколая на річці Ібре, де і був пострижений в чернецький чин. Він ревно виконував чернечі обітниці, вдаючись до чування, богодумства і невпинної молитви. Молитва, сльози розчулення та покаяння, піст та інші подвиги незабаром зробили його взірцем для ченців. Покликаний архієпископом Євстафієм II, був присвячений їм в ієромонаха та утриманий у монастирі Жичі. Данило вирізнявся красою обличчя та прекрасним голосом. Духовним собором його було обрано ігуменом Хіландарського монастиря. Понад духовні подвиги, ігумену Данилові довелося здійснювати подвиги зовнішньої боротьби, захисту обителі від розбійників, які тоді спустошували Святу Гору. Після відновлення миру він залишив ігуменство в Хіландарі і пішов у Карею, в скит святого Сави. Пізніше був єпископом Холмським (у нинішній Герцеговині), а згодом – архієпископом усіх сербських та поморських земель. Особливо багато праць і турбот святитель Данило поклав на влаштування та прикрасу церков у двох архієпископських кафедральних монастирях, у Жичі та Печі. У різних місцях Сербії, як-от: у фортеці Магличе, в містечках Єлиці, Лізіці та інших він збудував і відновив багато церков, монастирів та інших церковних будівель. Дбав про влаштування господарств для забезпечення різних церковних установ. Знаменитий він не лише як благочестивий подвижник, церковний та державний діяч, а й як письменник. Час правління архієпископа Данила був найкращим часом як внутрішнього, так і зовнішнього процвітання Сербської Церкви.