Требник

Глава 7. Моли́тва на благослове́ние а́ртоса во святу́ю неде́лю Па́схи

ГражданскийЦерковнослов’янськоюУкраїнською

Глава 7. Моли́тва на благослове́ние а́ртоса во святу́ю неде́лю Па́схи

Принесе́н быва́ет а́ртос, си́есть хле́б на сие́ приугото́вленный, и на не́м кре́ст напи́санный обы́чно, к иере́ю в олта́рь, по соверше́нии Боже́ственныя литурги́и и по заамво́нной моли́тве, ре́кшу диа́кону: Го́споду помо́лимся. И кли́ру: Го́споди поми́луй. Чте́т над ни́м иере́й моли́тву сию́:

Бо́же всеси́льный и Го́споди Вседержи́телю, и́же рабо́м Твои́м моисе́ом во исхо́де изра́илеве от еги́пта, и в освобожде́нии люде́й твои́х от го́рькия рабо́ты фарао́новы, а́гнца закла́ти повеле́л еси́, прообразу́я на кресте́ закла́ннаго во́лею на́с де́ля а́гнца, взе́млющаго всего́ ми́ра грехи́, возлю́бленнаго Сы́на твоего́, Го́спода на́шего Иису́са Христа́: ты́ и ны́не, смире́нно мо́лим тя́, при́зри на хле́б се́й, и благослови́ и освяти́ его́. и́бо и мы́ раби́ Твои́ в че́сть и сла́ву, и в воспомина́ние сла́внаго воскресе́ния того́жде Сы́на твоего́ Го́спода на́шего Иису́са Христа́, и́мже от ве́чныя рабо́ты вра́жия, и от а́довых нереши́мых у́з разреше́ние, свобо́ду и преведе́ние улучи́хом, пред твои́м вели́чеством ны́не во всесве́тлый се́й, пресла́вный и спаси́тельный де́нь па́схи, се́й прино́сим: на́с же сего́ принося́щих, и того́ лобза́ющих, и от него́ вкуша́ющих, твоему́ небе́сному благослове́нию прича́стники бы́ти сотвори́, и вся́кую боле́знь и неду́г от на́с Твое́ю си́лою отжени́, здра́вие все́м подава́я. Ты́ бо еси́ исто́чник благослове́ния, и цельба́м пода́тель, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем безнача́льному отцу́, со Единоро́дным Твои́м Сы́ном, и пресвяты́м и благи́м и животворя́щим твои́м ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.

Ли́к: Ами́нь.

А́бие же кропи́т а́ртос свяще́нною водо́ю, глаго́ля:

Благословля́ется и освяща́ется а́ртос се́й, окропле́нием воды́ сея́ свяще́нныя, во и́мя Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, ами́нь. Три́жды.

И посе́м исхо́дит, и полага́ет его́ на анало́гии, лю́дие же, прие́млюще анти́дор, лобза́ют а́ртос.

Мlтва на бlгословeніе ѓртоса во с™yю недёлю пaсхи

Принесeнъ бывaетъ ѓртосъ, сjесть хлёбъ на сіE пріугот0вленный, и3 на нeмъ кrтъ напи1санный nбhчнw, къ їерeю въ nлтaрь, по совершeніи б9eственныz літургjи и3 по заамвHнной мlтвэ, рeкшу діaкону:

ГDу пом0лимсz.

И# кли1ру: ГDи поми1луй.