Требник

Глава 63 После́дование освяще́ния часо́вни. Краткий чин

ГражданскийЦерковнослов’янськоюУкраїнською

После́дование освяще́ния часо́вни. Краткий чин

Поставля́ется столе́ц, па́волокою покрове́нный, и освяще́нная вода́ в сосу́де: архиере́й же, держа́ в руце́ честны́й кре́ст с василки́, и Ева́нгелие, предъиду́щу ему́ диа́кону с кади́льницею, и двема́ свещено́сцема со свеща́ми. Прише́д же пред столе́ц, полага́ет на не́м кре́ст и Ева́нгелие, и начина́ет обы́чно.

Протодиа́кон: Благослови́, преосвяще́ннейший влады́ко.

Архиере́й: Благослове́н Бо́г на́ш:

Ли́к: Ами́нь. И пою́т: Царю́ Небе́сный:

Протодиа́кон: Бо́г Госпо́дь, и яви́ся на́м: три́жды.

И тропа́рь хра́ма.

Сла́ва, и ны́не: обновле́ния, гла́с 4:

Я́коже вы́шния тве́рди благоле́пие, и ни́жнюю споказа́л еси́ красоту́ свята́го селе́ния сла́вы Твоея́ Го́споди, утверди́ сие́ во ве́к ве́ка, и приими́ на́ша в не́м непреста́нно приноси́мая Тебе́ моле́ния Богоро́дицею, все́х животе́ и воскресе́ние.

Протодиа́кон: Поми́луй на́с Бо́же, по вели́цей ми́лости Твое́й, мо́лим Ти́ ся́, услы́ши, и поми́луй.

Ли́к: Го́споди поми́луй, три́жды.

Еще́ мо́лимся о вели́ком господи́не и отце́ на́шем Святе́йшем Патриа́рсе (и́мярек), и о господи́не на́шем Преосвяще́ннейшем митрополи́те (или́ архиепи́скопе, или́ епи́скопе) (и́мярек), и все́й во Христе́ бра́тии на́шей.

Ли́к: Го́споди поми́луй, три́жды.

Еще́ мо́лимся о богохрани́мей стране́ на́шей, власте́х и во́инстве ея́, да ти́хое и безмо́лвное житие́ поживе́м во вся́ком благоче́стии и чистоте́.

Ли́к: Го́споди поми́луй, три́жды.

Еще́ мо́лимся о градонача́льнице и прави́тельстве гра́да на́шего и о все́х во сла́ву Бо́жию потруди́вшихся в созида́нии и благоле́пнем украше́нии святы́я часо́вни сея́.

Ли́к: Го́споди поми́луй, три́жды.

Возгла́с: Услы́ши ны́ Бо́же Спаси́телю на́ш, упова́ние все́х конце́в земли́ и су́щих в мо́ри дале́че, и ми́лостив, ми́лостив бу́ди, Влады́ко, о гресе́х на́ших, и поми́луй ны́.

Ми́лостив бо и человеколю́бец Бо́г еси́, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.

Ли́к: Ами́нь.

И а́бие протодиа́кон: Го́споду помо́лимся.

Архиере́й же чте́т моли́тву:

Го́споди Небесе́ и земли́, и́же Святу́ю Твою́ Це́рковь неизрече́нною прему́дростию основа́вый, и во о́браз А́нгельскаго на Небеси́ служе́ния, свяще́нничества чи́н на земли́ соста́вивый. При́зри ны́не, Влады́ко великода́рне, ми́лостивым Твои́м о́ком на ны́, недосто́йныя рабы́ Твоя́, во умиле́нии серде́ц соверша́ющия освяще́ние часо́вни сея́, в сла́внем благоле́пии возсозда́нныя к сла́ве Твое́й и ко утеше́нию люде́й правосла́вных гра́да на́шего (а́ще во учи́лищи: и все́х зде́ нача́льствующих, уча́щих и уча́щихся: а́ще во враче́бнице: и все́х тружда́ющихся и стра́ждущих во враче́бнице се́й) и все́х зде́ предстоя́щих и моля́щихся. Вонми́ гла́су моле́ния на́шего и ниспосли́ Пресвята́го Твоего́ и покланя́емаго и всеси́льнаго Ду́ха и освяти́ часо́вню сию́ в че́сть: (и́мярек). Испо́лни, Влады́ко многоми́лостиве, часо́вню сию́, Твоея́ Боже́ственныя сла́вы, святы́ни и благода́ти. Утверди́ ю́ до сконча́ния ве́ка це́лу и непоколеби́му и сподо́би в не́й моли́твы и славосло́вия всегда́ Тебе́ приноси́ти о все́х лю́дех твои́х. Созда́вшим же и благоукраси́вшим часо́вню сию́ оставле́ние согреше́ний пода́ждь: да́руй и́м (а́ще во учи́лищи: и все́м зде́ нача́льствующим, уча́щим и уча́щимся; а́ще во враче́бнице: и все́м тружда́ющимся и стра́ждущим во враче́бнице се́й) и все́м приходя́щим в ню́ вся́ я́же ко спасе́нию проше́ния, здра́вие же и спасе́ние, и во все́м благо́е поспеше́ние, да неосужде́нно покло́нятся Тебе́ Еди́ному И́стинному Бо́гу, и его́же посла́л еси́ Иису́су Христу́, моли́твами Богоро́дицы, [и его́же е́сть часо́вня] и все́х святы́х Твои́х, ами́нь.

Я́ко свя́т еси́ Бо́же на́ш, и во святы́х почива́еши, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в.

Ли́к: Ами́нь.

Та́же кропи́т архиере́й часо́вню свяще́нною водо́ю глаго́люще:

Освяща́ется часо́вня сия́ окропле́нием воды́ сея́ свяще́нныя, во и́мя Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, ами́нь.

Кли́рицы же кропя́т ю́ отвне́.

Лю́дие же пою́т настоя́щий тропа́рь, гла́с 4:

Спаси́ Го́споди лю́ди Твоя́, и благослови́ достоя́ние Твое́, побе́ды на сопроти́вныя да́руя, и Твое́ сохраня́я Кресто́м Твои́м жи́тельство.

Посе́м:

Протодиа́кон: Прему́дрость.

Архиере́й: Пресвята́я Богоро́дице, спаси́ на́с.

Ли́к: Честне́йшую Херуви́м:

Архиере́й: Сла́ва Тебе́ Христе́ Бо́же, упова́ние на́ше, Сла́ва Тебе́.

Ли́к: Сла́ва, и ны́не: Го́споди поми́луй, три́жды.

Преосвяще́ннейший влады́ко благослови́.

Архиере́й твори́т отпу́ст по обы́чаю.

Протодиа́кон:  Господи́ну и отцу́ на́шему Блаженнешему митрополиту Киевскому и всея Украины Онуфрию с его богохранимою  па́ствою, и господи́ну на́шему Преосвяще́ннейшему митрополи́ту (или́ архиепи́скопу, или́ епи́скопу) [и́мярек, его́же о́бласть], богохрани́мей стране́ на́шей, власте́м, во́инству и наро́ду ея́ градонача́льнику и прави́тельству гра́да на́шего, (а́ще во учи́лищи: и все́м зде́ нача́льствующим, уча́щим и уча́щимся: а́ще во враче́бнице: и все́м тружда́ющимся и стра́ждущим во враче́бнице се́й), все́м потруди́вшимся в возсозда́нии и благоле́пнем украше́нии часо́вни сея́ и все́м правосла́вным христиа́ном мно́гая ле́та.

И пое́т ли́к: Мно́гая ле́татри́жды.

Послёдованіе њсщ7eніz час0вни

Поставлsетсz столeцъ, пaволокою покровeнный, и3 њсщ7eннаz водA въ сосyдэ: ґрхіерeй же, держS въ руцЁ чcтнhй кrтъ съ васілки2, и3 є3ђліе, пред8идyщу є3мY діaкону съ кади1льницею, и3 двэмA свэщен0сцема со свэщaми. Пришeдъ же пред8 столeцъ, полагaетъ на нeмъ кrтъ и3 є3ђліе, и3 начинaетъ nбhчнw.

Прwтодіaконъ: Благослови2, преwсвzщeннэйшій владhко.

Ґрхіерeй: Блгcвeнъ бGъ нaшъ: