Требник

Глава 4. Моли́тва жене́, егда́ изве́ржет младе́нца

Моли́тва жене́, егда́ изве́ржет младе́нца

Твори́т свяще́нник: Благослове́н Бо́г на́ш: Трисвято́е. Пресвята́я Тро́ице: О́тче на́ш: Я́ко Твое́ е́сть Ца́рство:

И отпусти́тельный тропа́рь дне́. Та́же:

Го́споду помо́лимся.

Влады́ко Го́споди Бо́же на́ш, рожде́йся от святы́я Богоро́дицы, и Присноде́вы Мари́и, и во я́слех я́ко Младе́нец возлеги́й, са́м рабу́ Твою́ сию́ дне́сь су́щу во гресе́х, во уби́йство впа́дшую во́лею или́ нево́лею, и зача́тое в не́й изве́ргшую, поми́луй по вели́цей Твое́й ми́лости: и прости́ ея́ во́льная и нево́льная прегреше́ния: и сохрани́ от вся́каго диа́вольскаго козноде́йствия, и скве́рну очи́сти, боле́зни исцели́: здра́вие и благомо́щие те́лу с душе́ю ея́ человеколю́бче да́руй, и а́нгелом све́тлым сию́ соблюди́, от вся́каго наше́ствия неви́димых де́монов: е́й Го́споди, от неду́га и ослабле́ния. и очи́сти ю́ от теле́сныя скве́рны, и разли́чных е́й находя́щих стуже́ний утро́бных, и изведи́ ю́ мно́гою Твое́ю ми́лостию, во смире́ннем ея́ те́ле. и возста́ви ю́ от одра́, на не́мже лежи́т: я́ко во гресе́х роди́хомся, и в беззако́ниих, и скверна́вы вси́ есмы́ пред Тобо́ю Го́споди, и со стра́хом вопие́м и глаго́лем: при́зри с небесе́, и ви́ждь не́мощь на́с осужде́нных, и прости́ рабе́ Твое́й се́й, и́мярек, су́щей во гресе́х, уби́йству впа́дшей во́лею или́ нево́лею, и в не́й зача́тое изве́ргшей, и все́х обрета́ющихся и прикосну́вшихся е́й, по вели́цей Твое́й ми́лости, я́ко Бла́г и Человеколю́бец Бо́г поми́луй и прости́: я́ко ты́ еди́н и́маши вла́сть оставля́ти грехи́ и беззако́ния, моли́твами Пречи́стыя твоея́ ма́тере, и все́х святы́х.

Я́ко подоба́ет Тебе́ вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние, со Отце́м и Святы́м Ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в, ами́нь.

И быва́ет отпу́ст.

Мlтва женЁ, є3гдA и3звeржетъ младeнца

Твори1тъ сщ7eнникъ: Бlгословeнъ бGъ нaшъ: Трис™0е. Прес™az трbце: И# по Џ§е нaшъ: Ћкw твоE є4сть цrтво:

И# tпусти1тельный тропaрь днE. Тaже:

Молитва над жоною,
що скинула дитя

Жінка зупиняється у притворі перед дверима храму.