Молитва за хворих

Церковнослов'янськоюТранслітераціяУкраїнською

Њ недyжныхъ

Тропaрь, глaсъ д7:

Ск0рый въ заступлeніи є3ди1нъ сhй хrтE, ск0рое свhше покажи2 посэщeніе стрaждущымъ рабHмъ твои6мъ (и3ли2: стрaждущему рабY твоемY, стрaждущей рабЁ твоeй), и3 и3збaви t нед{гъ и3 г0рькихъ болёзней, и3 воздви1гни во є4же пёти тS, и3 слaвити непрестaннw, мlтвами бцdы, є3ди1не чlвэколю1бче.

Кондaкъ, глaсъ в7:

На nдрЁ болёзни лежaщихъ (и3ли2: лежaщаго, лежaщую), и3 смeртною рaною ўsзвленныхъ (и3ли2: ўsзвленнаго, ўsзвленную), ћкоже и3ногдA воздви1глъ є3си2 сп7се, петр0ву тeщу, и3 разслaбленнаго на nдрЁ носи1маго: си1це и3 нhнэ млcрде, стрaждущихъ (и3ли2: стрaждущаго, стрaждущую) посэти2 и3 и3сцэли2: тh бо є3ди1нъ є3си2 недyги и3 болBзни р0да нaшегw понесhй, и3 вс‰ могjй ћкw многомлcтивъ.

Мlтва:

ВLко вседержи1телю, с™hй цRю2, наказyzй и3 не ўмерщвлszй, ўтверждazй низпaдающыz, и3 возводsй низвeржєнныz, тэлє1сныz человёкwвъ скHрби и3справлszй, м0лимсz тебЁ б9е нaшъ, рабHвъ твои1хъ (и3ли2: рабA твоего2, рабY твою2) и4м>къ, немощствyющихъ (и3ли2: немощствyюща, немощствyющу) посэти2 млcтію твоeю, прости2 и5мъ (и3ли2: є3мY, є4й) всsкое согрэшeніе в0льное и3 нев0льное. Е$й, гDи, врачeбную твою2 си1лу съ нб7сE низпосли2, прикосни1сz тэлеси2, ўгаси2 nгнeвицу, ўкроти2 стрaсть и3 всsкую нeмощь таsщуюсz: бyди врaчь рабHвъ твои1хъ (и3ли2: рабA твоегw2, рабы2 твоеS) и4м>къ, воздви1гни и5хъ (и3ли2: є3го2, ю5) t nдрA болёзненнагw, и3 t л0жа њѕлоблeніz цёлыхъ и3 всесовершeнныхъ (и3ли2: цёла и3 всесовершeнна, цёлу и3 всесовершeнну), дaруй и5хъ (и3ли2: є3го2, ю5) цRкви твоeй бlгоугождaющихъ и3 творsщихъ (и3ли2: бlгоугождaюща и3 творsща, бlгоугождaющу и3 творsщу) в0лю твою2. Твоe бо є4сть, є4же ми1ловати и3 сп7сaти ны2, б9е нaшъ, и3 тебЁ слaву возсылaемъ, nц7Y, и3 сн7у, и3 с™0му д¦у, нhнэ и3 при1снw, и3 во вёки вэкHвъ. Ґми1нь.

Тропар, глас 4

Ско́pый в заступле́нии Еди́н сый, Хpисте́,/ ско́pое свы́ше покажи́ посеще́ние стра́ждущим раба́м Твои́м,/ и изба́ви от неду́г и го́pьких боле́зней;/ и воздви́гни во е́же пе́ти Тя и сла́вити непpеста́нно,// моли́твами Богоpо́дицы, Еди́не Человеколю́бче.

Кондак, глас 2

На одре́ боле́зни лежа́щих и сме́ртною ра́ною уя́звленных,/ я́коже иногда́ воздви́гл еси́, Спа́се, Петро́ву те́щу,/ и рассла́бленнаго, на одре́ носи́маго,/ си́це и ны́не, Милосе́рде, стра́ждущих посети́ и исцели́:/ Ты бо Еди́н еси́ неду́ги и боле́зни ро́да на́шего понесы́й,// и вся моги́й, я́ко Многоми́лостив.

Молитва

Влады́ко, Вседержи́телю, Святы́й Царю́, наказу́яй и не умерщвля́яй, утвержда́яй низпа́дающия и возводя́й низве́рженныя, теле́сныя челове́ков ско́рби исправля́яй, мо́лимся Тебе́, Бо́же наш, раба́ Твоего́ (и́мя) немощству́юща посети́ ми́лостию Твое́ю, прости́ ему́ вся́кое согреше́ние во́льное и нево́льное. Ей, Го́споди, враче́бную Твою́ си́лу с Небесе́ низпосли́, прикосни́ся телеси́, угаси́ огне́вицу, укроти́ стра́сть и вся́кую не́мощь тая́щуюся, бу́ди врач раба́ Твоего́ (и́мя), воздви́гни его́ от одра́ боле́зненнаго и от ло́жа озлобле́ния це́ла и всесоверше́нна, да́руй его́ Це́ркви Твое́й благоугожда́юща и творя́ща во́лю Твою́. Твое́ бо есть, е́же ми́ловати и спаса́ти ны, Бо́же наш, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Тропар, глас 4

Ти – єдиний швидкий Заступник, Христе, яви ж згори швидку допомогу страждаючому рабу Твоєму (страждаючій рабі Твоїй), визволь його (її) від недуг і тяжких хвороб, підніми його (її) по молитвах Богородиці, щоб він (вона) безперестанку оспівував(-ла) і славив(-ла) Тебе, Єдиний Чоловіколюбець.

Кондак, глас 2

Як колись Ти, Спасителю, підняв тещу Петрову і розслабленого, принесеного на одрі, так нині, Милосердний, відвідай і зціли тих, хто лежить на одрі хвороби, уражених смертельною раною і страждаючих, бо Ти один узяв на Себе всі недуги та хвороби роду нашого і все можеш , як багатомилостивий.

Молитва

Владико Вседержителю, Святий Царю, Ти наставляєш і не вбиваєш, Ти підтримуєш тих, що падають, і відновлюєш повалених, тілесні страждання людські зцілюєш, молимося Тобі, Боже наш, відвідай Твоєю милістю хворого раба Твого (ім’я), прости йому всякий гріх свідомий чи несвідомий. Господи, зішли з небес лікувальну силу Твою, доторкнися до його тіла, згаси в ньому жар, припини страждання і зціли всяку неміч, що в ньому перебуває; будь лікарем раба Твого (ім’я) і підніми його з одра хвороби, з ложа страждання цілим і цілком здоровим; зроби його благоугодним для Церкви Твоєї і виконуючим волю Твою. Бо в твоїй владі милувати і рятувати нас, Боже наш, і ми воздаємо Тобі славу, Отцю і Сину і Святому Духу, нині і завжди і на віки вічні. Амінь.