Святе Письмо

Від Луки святе благовіствування

← попередній розділнаступний розділ →
Розділ 11
1: Коли в одному місці Він молився і перестав, один з учнів Його сказав Йому: Господи! навчи нас молитися, як і Іоанн навчив учнів своїх.
2: Він сказав їм: коли молитесь, кажіть: Отче наш, Ти, що є на небесах! хай святиться ім'я Твоє; хай прийде Царство Твоє; хай буде воля Твоя і на землі, як на небі;
3: хліб наш насущний подавай нам щоденно;
4: і прости нам гріхи наші, як і ми прощаємо всякому боржнику нашому; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
5: І сказав їм: припустимо, що хтонебудь з вас, маючи друга, прийде до нього опівночі і скаже йому: друже! позич мені три хлібини,
6: бо друг мій зайшов до мене з дороги, і мені нічого дати йому;
7: а той зсередини скаже йому у відповідь: не турбуй мене, двері вже зачинені, і діти мої зі мною на постелі; не можу встати і дати тобі.
8: Якщо, кажу вам, він не встане і не дасть йому по дружбі з ним, то через невідступність його, вставши, дасть йому, скільки просить.
9: І Я скажу вам: просіть, і дано буде вам; шукайте, і знайдете; стукайте, і відчинять вам,
10: бо кожний, хто просить, одержує, і хто шукає, знаходить, і хто стукає, тому відчинять.
11: Який з вас батько, коли син попросить у нього хліба, подасть йому камінь? або коли попросить риби, подасть йому змію замість риби?
12: або, якщо попросить яйця, подасть йому скорпіона?
13: Отже, якщо ви, будучи лихими, вмієте добрі дари давати дітям вашим, то тим більше Отець Небесний дасть Духа Святого тим, хто просить у Нього.
14: Одного разу вигнав Він біса, який був німий; і коли біс вийшов, німий став говорити; і народ здивувався.
15: Деякі ж з них говорили: Він виганяє бісів силою веєльзевула, князя бісівського.
16: А інші, спокушаючи, вимагали від Нього знамення з неба.
17: Але Він, знаючи їхні думки, сказав їм: всяке царство, що само в собі розділиться, запустіє, і дім, який розділиться сам в собі, упаде;
18: якщо ж сатана сам в собі розділився, то як встоїть його царство? А ви говорите, що Я силою веєльзевула виганяю бісів;
19: і якщо Я силою веєльзевула виганяю бісів, то сини ваші чиєю силою виганяють їх? Тому вони будуть вам суддями.
20: Якщо ж Я перстом Божим виганяю бісів, то значить прийшло до вас Царство Боже.
21: Коли сильний, озброївшись, стереже свій дім, тоді майно його в безпеці;
22: коли ж сильніший за нього нападе на нього і переможе його, тоді візьме всю зброю його, на яку він покладався, і здобич свою розділить.
23: Хто не зі Мною, той проти Мене; і хто не збирає зі Мною, той марнує.
24: Коли нечистий дух вийде з людини, то ходить місцями безводними, шукаючи спокою і, не знаходячи, каже: повернусь до дому свого, звідки вийшов;
25: і, прийшовши, знаходить його виметеним і прибраним;
26: тоді йде і бере з собою інших сім духів, ще лютіших, ніж сам, і, увійшовши, живуть там,– і буває для людини тієї останнє гірше першого.
27: Коли ж Він це говорив, одна жінка, піднявши голос з народу, сказала Йому: блаженна утроба, що носила Тебе, і груди, що годували Тебе!
28: А Він сказав: блаженні ті, що слухають слово Боже і виконують його.
29: Коли ж багато народу стало збиратися, Він почав говорити: рід цей лукавий, він знамення шукає, і знамення не буде дано йому, крім знамення Іони пророка;
30: бо як Іона був знаменням ніневітянам, так буде і Син Людський родові цьому.
31: Цариця південна встане на суд з людьми роду цього і осудить їх, бо вона від краю землі приходила послухати мудрість Соломонову; а ось, тут більше від Соломона.
32: Ніневітяни встануть на суд з родом цим і осудять його, бо вони покаялись від проповіді Іониної, і ось, тут більше від Іони.
33: Ніхто, засвітивши свічку, не ставить її в закритому місці чи під посудиною, а на підсвічнику, щоб усі, що входять, бачили світло.
34: Світильник для тіла є око; отже, якщо око твоє буде чисте, то і все тіло твоє буде світле; а якщо воно буде лукаве, то і тіло твоє буде темне.
35: Отож дивись: світло, що в тобі, чи не є темрява?
36: Якщо ж тіло твоє все світле і не має жодної темної частини, то буде світле все так, ніби світильник сяйвом освітлював тебе.
37: Коли Він говорив це, один фарисей запросив Його до себе на обід. Він прийшов і возліг.
38: Фарисей же здивувався, побачивши, що Він не помив рук перед обідом.
39: Але Господь сказав йому: нині ви, фарисеї, очищаєте зовні чаші і блюда, а нутро ваше сповнене грабування та лукавства.
40: Нерозумні! чи не Той, Хто створив зовнішнє, створив і внутрішнє?
41: Краще подавайте милостиню з того, що маєте, тоді все буде у вас чисте.
42: Але горе вам, фарисеям, що даєте десяту частину з м'яти, рути і всяких овочів, а не дбаєте про суд і любов Божу: це треба робити, і того не залишати.
43: Горе вам, фарисеям, що любите перші місця в синагогах і привітання на народних зібраннях.
44: Горе вам, книжники і фарисеї, лицеміри, що ви – як ті невідомі гроби, над якими люди ходять і не знають того.
45: На це хтось із законників сказав Йому: Учителю! говорячи це, Ти і нас ображаєш.
46: Але Він сказав: і вам, законникам, горе, що обтяжуєте людей тягарями непосильними, а самі жодним пальцем своїм не доторкнетесь до них.
47: Горе вам, що будуєте гробниці пророкам, яких повбивали батьки ваші:
48: цим ви свідчите про діла батьків ваших і погоджуєтеся з ними, бо вони повбивали пророків, а ви будуєте їм гробниці.
49: Тому і премудрість Божа сказала: пошлю до них пророків і Апостолів, і одних уб'ють, а інших виженуть;
50: хай запитається з роду цього за кров усіх пророків, пролиту від створення світу,
51: від крові Авеля до крові Захарії, вбитого між жертовником і храмом. Так, кажу вам, запитається з роду цього.
52: Горе вам, законникам, що ви взяли ключ розуміння: самі не ввійшли, і тим, хто хотів увійти, перешкодили.
53: Коли Він говорив їм це, книжники і фарисеї почали дуже сердитись і приступати до Нього, вимагаючи від Нього відповіді на багато що,
54: підкопуючись під Нього, і намагаючись уловити з уст Його що-небудь таке, щоб звинуватити Його.
← попередній розділнаступний розділ →