Біблія українською мовою

Старий Завітпереклад Івана Огієнка
Новий Завітпереклад Волинської єпархії Української Православної Церкви

Книга пророка Єзекіїля

← попередній розділнаступний розділ →
Розділ 18
1: І було до мене слово Господ­нє:
2: навіщо ви вживаєте у зем­лі Ізраїлевій це прислів’я, говорячи: «батьки їли кислий виноград, а у дітей на зубах оскома»?
3: Живу Я!— говорить Господь Бог,— не будуть на­далі говорити прислів’я це в Ізраїлі.
4: Бо ось, усі душі— Мої: як ду­ша батька, так і душа сина— Мої: душа, яка згрішає, та помре.
5: Якщо хто праведний і чинить суд і правду,
6: на горах жертовного не їсть і до ідолів дому Ізраїлевого не звертає очей своїх, дружини ближнього свого не оскверняє і до своєї дружини під час очищення нечистот її не наближається,
7: нікого не пригноблює, боржникові повертає заставу його, крадіжки не робить, хліб свій дає голодному і нагого покриває одежею,
8: у ріст не віддає і лихви не бере, від неправди утримує руку свою, суд людині з людиною чинить правильний,
9: живе за заповідями Моїми і дотримується постанов Моїх щиро: то він праведник, він неодмінно буде живий,— говорить Господь Бог.
10: Але якщо у нього народився син розбійник, який проливає кров, і робить що-небудь із усього того,
11: чого він сам не робив зовсім, і на го­рах їсть жертовне, і дружину ближ­нього свого оскверняє,
12: бідного й убогого утискує, насильно віднімає, заставу не повертає, і до ідолів звер­тає очі свої, чинить мерзоти,
13: у ріст дає, і бере лихву; то чи буде він живий? Ні, він не буде живий. Хто робить усі такі мерзоти, той неодмін­но помре, кров його буде на ньому.
14: Але якщо у кого народився син, який, бачачи всі гріхи батька свого, які він робить, бачить і не робить подібного їм:
15: на горах жертовного­ не їсть, до ідолів дому Ізраїлевого не звертає очей своїх, дружини ближ­нього свого не оскверняє,
16: і людини не пригноблює, застави не бере, і насильно не віднімає, хліб свій дає голодному, і нагого покриває одягом,
17: від ображання бідного утримує руку свою, росту і лихви не бере, виконує Мої повеління і чинить за заповідями Моїми,— то цей не помре за беззаконня батька свого; він буде живий.
18: А батько його, оскіль­ки він жорстоко пригноблював, грабував брата і недобре робив серед народу свого, ось, він помре за своє беззаконня.
19: Ви говорите: «чо­му ж син не несе провини батька свого?» Тому що син чинить законно і праведно, усіх уставів Моїх дотримується і виконує їх; він буде живий.
20: Ду­ша, яка грішить, вона вмре; син не понесе провини батька, і бать­ко не понесе провини сина, правда пра­ведного при ньому і залишається,­ і беззаконня беззаконного при ньому і залишається.
21: І беззаконник, як­що навернеться від усіх гріхів своїх, які робив, і буде дотриму­ватися всіх уставів Моїх і чинити за­конно і праведно, живий буде, не помре.
22: Усі злочини його, які робив він, не пригадаються йому: у правді своїй, яку буде робити, він жи­вий буде.
23: Хіба Я хочу смерти беззаконника?­— говорить Господь Бог. Чи не того, щоб він повернувся від шляхів своїх і був живий?
24: І правед­ник, якщо відступить від правди своєї і буде жити неправедно, буде робити­ всі ті мерзоти, які робить беззаконник, чи буде він живий? усі добрі діла його, які він робив, не пригадаються; за беззаконня своє, яке ро­бить, і за гріхи свої, у яких грішний, він помре.
25: Але ви говорите: «неправий путь Господа!» Послухайте, доме Ізраїлів! Чи Мій путь неправий? чи не ваші путі неправі?
26: Якщо праведник від­ступає від правди своєї і робить беззаконня і за те помирає, то він помирає за беззаконня своє, яке зробив.
27: І беззаконник, якщо навертається від беззаконня свого, яке робив, і творить суд і правду,— до життя поверне душу свою.
28: Бо він побачив і на­вернувся від усіх злочинів своїх, які робив; він буде живий, не помре.
29: А дім Ізраїлів говорить: «неправий путь Господа!» чи Мої путі неправі, доме Ізраїлів? чи не ваші путі неправі?
30: Тому Я буду судити вас, доме Ізраїлів, кожного за шляхами його,— говорить Господь Бог; покайтеся і наверніться від усіх злочинів ваших, щоб нечестя не було вам спотиканням.
31: Відкиньте від себе всі гріхи ваші, якими згрішили ви, і сотворіть собі нове серце і новий дух; і навіщо вам помирати, доме Ізраїлів?
32: Бо Я не хочу смерти помираючого,— говорить Господь Бог; але наверніться, і живіть!
← попередній розділнаступний розділ →