...

Біблія українською мовою

Старий Завітпереклад Івана Огієнка
       Новий Завітпереклад Волинської єпархії Української Православної Церкви

Третя книга Царств

← попередній розділнаступний розділ →
Розділ 10
1: Цариця Савська, почувши про славу Соломона в ім’я Гос­пода, прийшла випробувати його загадками.
2: І прийшла вона в Єрусалим з дуже великим багатством: верблюди нав’ючені булипахощами і великою кількістю золота і коштовного каміння; і прийшла до Соломона і розмовляла з ним про все, що було у неї на серці.
3: І пояснив їй Соломон усі слова її, і не було нічого невідомого царю, чого він не пояснив би їй.
4: І побачила цариця Савська всю мудрість Соломона і дім, який він побудував,
5: і їжу за столом його, і житло рабів його, і стрункість слуг його, і одяг їхній, і виночерпіїв його, і всепалення його, які він приносив у храмі Господньому. І не могла вона більше утриматися
6: і сказала цареві: правда те, що я чула в землі своїй про діла твої і про мудрість твою;
7: але я не вірила словам, доки не прийшла, і не побачила очима моїми: і ось, мені й половини не сказано; мудрости і багатства в тебе більше, ніж як я чула.
8: Блаженні люди твої і блаженні ці слуги твої, які завжди стоять перед тобою і чують мудрість твою!
9: Нехай буде благословенний Господь Бог твій, Який благоволив посадити те­бе на престіл Ізраїлів! Гос­подь, з віч­ної любови Своєї до Ізраїля, поставив тебе царем, чинити суд і правду.
10: І по­­дарувала вона царю сто двадцять талантів золота і велику кіль­кість пахощів і коштовне каміння; ніколи ще не приходило такої великої кількості пахощів, як подарувала цариця Савська царю Соломону.
11: І корабель Хирамів, який привозив золото з Офира, привіз з Офира велику кількість червоного дерева і коштовних каменів.
12: І зробив цар з цього червоного дерева поручні для храму Господнього і для дому царського, і гуслі і псалтирі для співців; ніколи не приходило стільки червоного дерева і не бачено було до цього дня.
13: І цар Соломон дав цариці Савській усе, чого вона бажала і чого просила, зверх того, що подарував їй цар Соломон своїми ру­ками. І ви­рушила вона назад у свою землю, во­на й усі слуги її.
14: Вага золота, що надходило Соломону щороку, була шістсот шістдесят шість талантів золотих,
15: зверх того, що отримувалосявід рознощиків товару і від торгівлі купців, і від усіх царів аравійських і від обласних начальників.
16: І зробив цар Соломон двісті великих щитів з кованого золота, по шістсот сиклівпішло на кожен щит;
17: і триста менших щитів з кованого золота, по три міни золота пішло на кожен щит; і поставив їх цар у домі з ливанського дерева.
18: І зробив цар великий престіл зі слонової кості й обклав його чистим золотом;
19: до престолу було шість сходинок; верх позаду престолу був круглий, і були з обох боків у місцях сидіння підлокітники, і два леви стояли біля підлокітників;
20: і ще дванадцять левів стояли там на шести сходинках з обох боків. Подібного до цього не було в жодному царстві.
21: І весь посуд для пиття у царя Соломона бувзолотий, і весь посуд в домі з ливанського дерева був з чистого золота; зі срібла нічого не було, тому що срібло в дні Соломона вважалося нічим;
22: бо у царя був на морі фарсиський корабель з кораблем Хирамовим; один раз на три роки приходив фарсиський корабель, який привозив золото і срібло, і слонову кістку, і мавп, і павичів.
23: Цар Соломон перевершував усіх царів землі багатством і мудрістю.
24: І всі [царі] на землі хотіли бачити Соломона, щоб послухати муд­рість його, яку Бог вклав у серце його.
25: І вони підносили йому, кожен від себе, в дар: сосуди срібні і сосуди золоті, і одяг, і зброю, і пахощі, коней і мулів, щороку.
26: І набрав Соломон колісниць і вершників; у нього було тисяча чотириста колісниць* і дванадцять тисяч вершників; і розмістив він їх по колісничних містах і при царі в Єрусалимі. [І панував він над усіма морями від ріки до землі Филистимської і до меж Єгип­ту.]
27: І зробив цар срібло в Єрусалимі рівноцінним із простими каменями, а кедри, через їх безліч, зро­бив рівноцінними із сикоморами, що рос­тутьна низинних місцях.
28: Ко­ней же царю Соломону приводили з Єгип­ту і з Куви; царські купці купу­вали їх з Куви за гроші.
29: Колісницю з Єгипту одержували і доставля­ли за шістсот сиклівсрібла, а коня за сто п’ятдесят. У такий же спосіб вони руками своїми доставляли все цецарям хеттейським і царям арамейським.
← попередній розділнаступний розділ →