...
Без категорії

Пам’ять святої мучениці Васи та дітей її: Феогнія, Агапія та Піста

Місяця серпня на 21-ий день

Свята мучениця Васа була за царювання Максиміяна в граді Едесі. Одружившись з одним ідольським жерцем, на ім’я Валерій, народила з ним трьох дітей: Феогнія, Агапія і Піста — і виховала їх у християнському благочесті, бо була християнкою, від прабатьків своїх віри в Христа навчена. Доніс же на неї чоловік її — стала перед суддею і християнкою себе визнала. Через те її з дітьми вкинули в темницю. Після того на суд вивели, і мучили перед її очима синів її. Першого, Феогнія, повісили й обдирали, тоді другого сина, Агапія, били та шкіру від голови здирали йому до грудей — він же мовчав. Тоді третього катували всіляко. Мати ж, на страждання дітей своїх дивлячись, укріплювала їх до подвигів і з благанням переконувала, і всі три юнаки мужньо за Христа муки перетерпіли, разом мечем були потяті. И утішилася мати, Васа свята, пославши наперед до Христа любих своїх дітей, і знову була обкладена темничними путами, у них же й голодом була морена, їжу з ангелових рук приймала й укріпилася на більше страждання.

Після того, велінням ката, повели її до Македонії і там примушували до нечистих жертв. Не підкорилася. Спершу тому у воду її вкинули, тоді —у вогонь. Після того камінням її били, але жодна з тих мук їй не зашкодила. Коли ввели її до ідольського капища, схопила Дієвого кумира, кинула на землю й розбила. Коли віддали її звірам на поїдання — не торкнулися ті до неї. І кинули її в море за тридцять поприщ г від берега. І бачили ті, що на неї здалеку дивилися, що три світлі мужі, що понад сонце сяяли, ввели її на корабель і на ’ престолі посадили.

Через вісім днів явилася воїнам на одному острові, що називався Гелеспонт. Про те довідавшись, ігемон у Македонії, на ім’я Филип, написав до консулярія кизицького гелеспонтського єпарха, щоб схопити її. Той же, взявши святу, примушував її до ідольської жертви. І бачачи, що вона ніяк не скоряється, звелів зв’язати їй руки назад, і биттям лютим всі частини тіла їй розбив, і в кінці чесну її голову відтяв. І так святу свою душу передала в руки Христа Бога, Йому ж слава нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Знайшли помилку