Акафісти,  Святим

Акафіст святому благовірному великому князю Олександру Невскому, в схимі Олексію

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

Кондак 1

Избранному воеводе земли Русския, светлому украшению Церкве Православныя, святому благоверному великому князю Александру Невскому, похвальная восписующе, яко верою враги, видимыя же и невидимыя, победившему, и в вере своей, по речению апостолову, добродетель, в добродетели же разум, в разуме же воздержание, в воздержании же терпение, в терпении же благочестие, братолюбие и любовь явившему со умилением и радостию возопиим:

Радуйся, святый благоверный великий княже Александре.

Икос 1

Кондaкъ №

И#збрaнному воев0дэ земли2 рwссjйскіz, свётлому ўкрашeнію цRкве правослaвныz, с™0му бlговёрному вели1кому кнsзю ґлеxaндру нeвскому, похв†льнаz восписyюще, ћкw вёрою враги2, ви6димыz же и3 неви6димыz, побэди1вшему, и3 въ вёрэ своeй, по речeнію ґпcтолову, добродётель, въ добродётели же рaзумъ, въ рaзумэ же воздержaніе, въ воздержaніи же терпёніе, въ терпёніи же бlгочeстіе, братолю1біе и3 люб0вь kви1вшему, со ўмилeніемъ и3 рaдостію возопіи1мъ:

Рaдуйсz, с™hй бlговёрный вели1кій кн7же ґлеxaндре.

Јкосъ №