Акафісти,  Пресвятій Богородиці перед Її іконами

Акафіст Пресвятій Богородиці перед іконою “Горбанівська”

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

Кондак 1

Возбранной Воеводе и Матери Света, Госпоже Царице и Владычице, благодарственное пение умиленною душею приносим раби Твои, Богородице. Тя бо Всеблагую дарова нам Христос Бог, яко всемощную Заступницу града и страны нашея; Ты же, яко имущая милосердие неизреченное, предивно земли Полтавстей цельбоносную икону явила еси. Мы же, грешнии, толикия знамения чудес, от нея являемыя, зряще, молим Тя, Всепетая: не посрами любовию прибегающих ко всечестному покрову Твоему, да избавльшеся Тобою от всех зол и бед, со слезами и умилением зовем Ти: Радуйся, теплая к Богу Молитвеннице и Утешительнице, всеми оставленных Мати милосердная.

Икос 1

Архангели и Ангели, многоочитии Херувими и шестокрилатии Серафими и вси небеснии силы, зряще дивное знамение милости Божией, дарованное земли и граду нашему в новоявленней и цельбоносней иконе Твоей, Владычице, со страхом и трепетом воспевают Тя, благоуханный Храме Святаго Духа, одушевленный Кивоте Божий. Мы же, грешнии и недостойнии, вседрагую икону Твою, яко дар благодатный нам, земнородным, приемлюще, преклоняем колена пред величеством Твоим, Богородице, и со слезами и трепетом восхваляем Тя сице:

Очікується текст