Акафісти,  Святим

Акафіст преподобному Нектарію Оптинському

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

Кондак 1

Богоблаженному старцу Нектарию яко благоуханному крину Оптины пустыни, иже источает божественный нектар духовнаго жития и благовонит им Церковь Божию, похвальная принесем пения, ты же, отче богомудре, от моря суетствий и бед многоразличных избави стадо твое любовию тебе зовущее: Радуйся, блаженне Нектарие, Оптиной пустыни благоухание.

Икос 1

От корене благочестия процвел еси, отче Нектарие, потоки евангельскими напаяемь и страхом Божиим окормляемь издетска, яко непорочный агнец от матере в дар Богу принеслся еси, яко всесожжение тучное. Мы же воню обоняюще трудов твоих, похвальная тебе зовем:

Кондaкъ №

БGобlжeнному стaрцу нектaрію ћкw бlгоухaнному крjну џптины пyстыни, и4же и3сточaетъ бжcтвенный нектaръ дух0внагw житіS и3 бlгов0нитъ и4мъ цRковь б9ію, похвaльнаz принесeмъ пёніz, тh же, џтче бGомyдре, t м0рz суeтствій и3 бёдъ многоразли1чныхъ и3збaви стaдо твоE люб0вію тебЁ зовyщее:

Рaдуйсz, бlжeнне нектaріе, џптиной пyстыни бlгоухaніе.

Јкосъ №