Тріодь Квітна

У понеділок шостої седмиці після Пасхи

ТранслітераціяЦерковнослов’янськаУкраїнська

В неде́лю ве́чера,

На Го́споди воззва́х: поста́вим стихо́в 6: пра́здника 3, и мине́и 3.

Пра́зднику, гла́с 5. Подо́бен: Ра́дуйся по́стников:

Све́т всему́ естеству́ челове́ческому, и О́ко те́лу ми́ра сего́, сы́й Бо́же и Сло́ве, и очесе́м о́бще, Соде́тель и Зижди́тель познава́емь: и ны́не от смеше́ния бре́ния и плюнове́ния, слепа́го неизрече́нно вооча́еши пе́рсты Твои́ми созида́ющими и бре́ние, и виде́ние: е́же и улучи́в, пре́жде в рожде́нных зна́емый, со́лнца отню́д не ви́дя, Тебе́ Сла́дкое ви́дит Со́лнце, зря́ о́браз, на́с за благоутро́бие неизрече́нное Созда́вшаго.

Удо́в лише́нием, и отложе́нием челове́ческия плотски́я ору́дийныя ча́сти богате́я, пре́жде слепы́й от утро́бы ма́терни произше́дый, я́ко не бы́ти созда́ние помышля́ше, оче́с лише́ние, из него́же нога́ма, и множа́йшая телесе́ преткнове́ния, е́же о ка́мение быва́ху: и́же Тобо́ю и сие́ бога́тство стяжа́в, ви́дит све́т ми́ра, и Тебе́ све́тов Строи́теля Бо́га и Влады́ку тва́рем возвеща́ет, и Соде́теля всеми́рнаго.

Усты́ и душе́ю и умо́м, от пе́рсти Зижди́тельски и плюнове́ния оче́с зе́ницы Да́вшаго, и о́бщее просвеще́ние, и́же пре́жде слепы́й испове́даше, тва́рем всеми́рнаго Смотри́теля и Строи́теля, за милосе́рдие то́кмо созда́ния вочелове́чившагося, и пропове́даше я́ко Бо́га Всеси́льнаго: его́же кни́жницы ре́вностию, и е́же к ни́м бесе́дование отню́д не могу́ще зре́ти, слепотству́юще мно́жае, изгна́на от собо́рища су́дят, иногда́ зе́ницы Да́вшаго слепо́му, душе́вныя и теле́сныя.

Сла́ва, и ны́не: гла́с 2:

Слепы́й роди́выйся в свое́м по́мысле глаго́лаше: еда́ а́з гре́х ра́ди роди́тельных роди́хся без о́чию? еда́ а́з за неве́рие язы́ков роди́хся во обличе́ние? домышля́юся вопроша́ти: когда́ но́щь, когда́ де́нь? не терпи́та ми́ но́зе ка́меннаго претыка́ния: не ви́дех бо со́лнца сия́юща, ниже́ во о́бразе мене́ Созда́вшаго: но молю́ ти ся Христе́ Бо́же, при́зри на мя́ и поми́луй мя́.

На стихо́вне стихи́ры воскре́сны, гла́с 5:

Честны́м Твои́м Кресто́м Христе́, диа́вола посрами́л еси́, и Воскре́сением Твои́м жа́ло грехо́вное притупи́л еси́, и спа́сл еси́ ны́ от вра́т сме́ртных: Сла́вим Тя́ Единоро́дне.

Сти́х: К Тебе́ возведо́х о́чи мои́:

Покая́нен: Го́споди, согреша́я не престаю́, человеколю́бия сподобля́емь не разуме́ю: победи́ мое́ омраче́ние, еди́не Бла́же, и поми́луй мя́.

Сти́х: Поми́луй на́с Го́споди, поми́луй на́с:

Му́ченичен: О земны́х все́х небре́гше, и на му́ки му́жески дерзну́вше, блаже́нных наде́жд не погреши́сте, но небе́снаго Ца́рствия насле́дницы бы́сте, прехва́льнии му́ченицы: иму́ще дерзнове́ние к Человеколю́бцу Бо́гу, ми́ру ми́р проси́те, и душа́м на́шым ве́лию ми́лость.

Сла́ва, и ны́не: гла́с 8:

Мимоходя́ Иису́с от святи́лища, обре́те челове́ка сле́па от рожде́ния, и умилосе́рдився положи́ бре́ние на о́чию его́, и рече́ к нему́: иди́, умы́йся в Силоа́ме: и умы́вся прозре́, сла́ву возсыла́я Бо́гу. Сосе́ди же его́ глаго́лаху ему́: кто́ твои́ зе́ницы отве́рзе, и́хже никто́же от зря́щих исцели́ти возмо́же? Он же возопи́в рече́: Челове́к Иису́с глаго́лемый, Он ми́ рече́: умы́йся в Силоа́ме, и прозре́х. То́й е́сть вои́стинну, Его́же рече́ Моисе́й в зако́не Христа́, Месси́ю, То́й е́сть Спа́с ду́ш на́ших.

В понеде́льник слепа́го на у́трени

По 1-м стихосло́вии седа́лен, гла́с 5.

Подо́бен: Собезнача́льное Сло́во:

Кре́ст Госпо́день похва́лим, погребе́ние свято́е пе́сньми почти́м, и Воскре́сение Его́ препросла́вим: я́ко совозста́ви ме́ртвыя от гро́б, я́ко Бо́г, плени́в сме́рти держа́ву, и кре́пость диа́волю, и су́щым во а́де Све́т возсия́.

Сти́х: Го́споди да не я́ростию Твое́ю:

Вси́ побди́м, и Христа́ усря́щим ве́рнии со мно́жеством еле́а, и свеща́ми све́тлыми, я́ко да черто́га вну́трь сподо́бимся: вне́ бо двере́й обрета́яйся, безде́льно Бо́гови воззове́т: поми́луй мя́.

Сти́х: Ди́вен Бо́г во святы́х Свои́х, Бо́г Изра́илев.

Му́ченичен: Го́споди, ча́ши Стра́сти Твоея́ страстоте́рпцы Твои́ поревнова́вше, оста́виша жите́йскую красоту́, и бы́ша а́нгелом соприча́стницы. Те́х мольба́ми пода́ждь душа́м на́шым ми́р Христе́ Бо́же, и ве́лию ми́лость.

Сла́ва, и ны́не:

Со а́нгелы небе́сная, с челове́ки земна́я, во гла́се ра́дования Богоро́дице вопие́м ти́: ра́дуйся, врата́ небе́с ши́ршая. ра́дуйся, еди́но земноро́дных спасе́ние. ра́дуйся Честна́я, ра́дуйся Благода́тная, ро́ждшая Бо́га воплоще́ннаго.

По 2-м стихосло́вии седа́лен, гла́с 5.

Подо́бен: Собезнача́льное Сло́во:

Пре́жде Креста́ Твоего́ Ще́дре, и Воста́ния, иду́щу Ти́, слепы́й от рожде́ния взыва́ше те́пле: Сы́не Дави́дов поми́луй, да́ждь ми́ све́т очесе́м, да узрю́ Тя и а́з: его́же зе́ницы пома́зав бре́нием от плюнове́ния Сло́ве, тому́ све́т све́тло да́л еси́.

Сла́ва, и ны́не: то́йже.

Воскресение Христо́во: псало́м 50. И посе́м, кано́н пра́здника, со ирмосо́м на 8. И мине́и на 4. Конда́к и ексапостила́рий пра́здника.

На хвали́тех поста́вим стихи́ 4. И пое́м стихи́ры осмогла́сника, гла́с 5:

Го́споди, запеча́тану гро́бу от беззако́нников, проше́л еси́ из гро́ба, я́коже роди́лся еси́ от Богоро́дицы: не уразуме́ша, ка́ко воплоти́лся еси́, безпло́тнии Твои́ а́нгели: не чу́вствоваша, когда́ воскре́сл еси́, стрегу́щии Тя́ во́ини. Обоя́ бо запечатле́стася испыту́ющым, яви́шася же чудеса́ кла́няющымся ве́рою та́инству: е́же воспева́ющым, возда́ждь на́м ра́дость и ве́лию ми́лость. [Два́жды.]

Увы́ мне́, кому́ уподо́бихся а́з? непло́дней смоко́внице, и бою́ся прокля́тия с посече́нием. Но Небе́сный Де́лателю Христе́ Бо́же, олядене́вшую мою́ ду́шу плодоно́сну покажи́, и я́ко блу́днаго сы́на приими́ мя́, и поми́луй мя́.

Му́ченичен:

Благослове́но во́инство Царя́ Небе́снаго: а́ще бо и земноро́дни бы́ша страстоте́рпцы, но а́нгельское досто́инство потща́шася дости́гнути: телеса́ презре́вше, и страда́ньми безпло́тных сподо́бльшеся че́сти. Моли́твами те́х Го́споди, низпосли́ на́м ве́лию ми́лость.

Сла́ва, и ны́не: гла́с 2:

Все́ житие́ слепы́й но́щь помышля́я, возопи́ к Тебе́: Го́споди отве́рзи ми́ зе́ницы, Сы́не Дави́дов, Спа́се на́ш, да со все́ми и а́з воспою́ Твою́ си́лу.

На стихо́вне стихи́ры пра́здника, гла́с 5.

Подо́бен: Преподо́бне О́тче:

Ослепле́ние яви́ся слепы́й не́гли ви́дящым, омрача́я и ра́зумы и ду́шы и у́м, зря́щым его́ безго́дное прозре́ние, и пригласи́вше вопроша́ху с лю́тостию: ка́ко ны́не зри́ши я́ко еди́н от све́т ви́дящих, сле́п сы́й от рожде́ния, и приседя́й стезя́м и прося́й? Те́мже показа́ све́т Подава́ющаго, и Созда́вшаго свети́ла в ми́ре. От ни́хже пропове́дается Сы́н Бо́жий Пребезнача́льный, в после́дняя из Де́вы Челове́к явле́йся за милосе́рдие, от Боже́ственнаго Ду́ха.

Сти́х: При́зри на мя́, и поми́луй мя́.

Я́коже бре́мя и земно́е тяжконо́сие зря́шеся, в ми́ре ходя́ слепы́й, и по сто́гнах но́ги сокруша́яй, не́гли я́коже зре́нием жезло́м богате́я. Те́мже прибега́ет к Светода́телю, от Него́же прие́млет све́т зре́ти, и очи́ма свои́ма ви́дети Творца́, по подо́бию Твоему́, и по о́бразу созда́вшаго естество́ челове́ческое от земли́ пе́рвее, и ны́не пе́рстию и плюнове́нием Просвети́вшаго его́ зе́ницы, и Да́вшаго человеколю́бно зре́ти со́лнце.

Сти́х: Стопы́ моя́ напра́ви по словеси́ Твоему́:

Сообра́зна узре́ челове́ческому о́бразу Сло́ва О́тча, све́т ви́дев слепы́й, от него́же светоно́сное и дненача́льное ви́де со́лнце, я́коже и про́чии челове́цы ра́дуяся зре́нию новоле́пнейшему, и́мже украся́шеся пра́во иды́й, и безтру́дне проходя́ стези́, и просвети́вшаго Сы́на Бо́жия познава́я, вочелове́чшася кра́йняго ра́ди благоутро́бия, и е́же бе́ пребы́вша Бо́га, Челове́ка бы́вша, и прии́мша е́же не бе́, неслия́нное же соблюда́юща си́х соедине́ние.

Сла́ва, и ны́не: гла́с 5:

Го́споди, мимоходя́ путе́м, обре́л еси́ челове́ка сле́па от рожде́ния, и удивле́ни бы́вше ученицы́, вопроша́ху Тя́ глаго́люще: Учи́телю, кто́ согреши́, се́й ли, или́ роди́тели его́, да сле́п роди́ся? Ты́ же Спа́се мо́й возопи́л еси́ к ни́м: ни се́й согреши́, ни роди́тели его́, но да явя́тся дела́ Бо́жия на не́м. Мне́ подоба́ет де́лати дела́ Посла́вшаго Мя́, я́же никто́же мо́жет де́лати. И сия́ ре́к, плю́нув до́лу, и бре́ние сотво́рь, пома́зал еси́ о́чи его́, ре́к к нему́: иди́ умы́йся в Силоа́мстей купе́ли. Он же умы́вся здра́в бы́сть, и вопия́ше к Тебе́: ве́рую Го́споди, и поклони́ся Тебе́. Те́мже вопие́м и мы́: поми́луй на́с.

Въ недёлю вeчера, На ГDи воззвaхъ: постaвимъ стіхHвъ ѕ7: прaздника G, и3 минeи G.

Прaзднику, глaсъ є7.

Под0бенъ: Рaдуйсz п0стникwвъ:

Свётъ всемY є3стествY человёческому, и3 џко тёлу мjра сегw2, сhй б9е и3 сл0ве, и3 nчесє1мъ џбще, содётель и3 зижди1тель познавaемь: и3 нhнэ t смэшeніz брeніz и3 плюновeніz, слэпaго неизречeннw воoчaеши пeрсты твои1ми созидaющими и3 брeніе, и3 видёніе: є4же и3 ўлучи1въ, прeжде въ рождeнныхъ знaемый, с0лнца tню1дъ не ви1дz, тебE слaдкое ви1дитъ с0лнце, зрS џбразъ, нaсъ за бlгоутр0біе неизречeнное создaвшагw.

ЎдHвъ лишeніемъ, и3 tложeніемъ человёческіz плотскjz nрyдійныz чaсти богатёz, прeжде слэпhй t ўтр0бы мaтерни произшeдый, ћкw не бhти создaніе помышлsше, nчeсъ лишeніе, и3з8 негHже ногaма, и3 мнwжaйшаz тэлесE преткновє1ніz, є4же њ кaменіе бывaху: и4же тоб0ю и3 сіE богaтство стzжaвъ, ви1дитъ свётъ мjра, и3 тебE свётwвъ строи1телz бGа и3 вLку твaремъ возвэщaетъ, и3 содётелz всемjрнаго.

Ўсты2 и3 душeю и3 ўм0мъ, t пeрсти зижди1тельски и3 плюновeніz nчeсъ зёницы дaвшаго, и3 џбщее просвэщeніе, и4же прeжде слэпhй и3сповёдаше, твaремъ всемjрнаго смотри1телz и3 строи1телz, за милосeрдіе т0кмw создaніz вочеловёчившагосz, и3 проповёдаше ћкw бGа всеси1льнаго: є3г0же кни6жницы рeвностію, и3 є4же къ ни6мъ бесёдованіе tню1дъ не могyще зрёти, слэпотствyюще мн0жае, и3згнaна t соб0рища сyдzтъ, и3ногдA зёницы дaвшаго слэп0му, душє1вныz и3 тэлє1сныz.

Слaва, и3 нhнэ, глaсъ в7:

Слэпhй роди1выйсz въ своeмъ п0мыслэ глаг0лаше: є3дA ѓзъ грBхъ рaди роди1тельныхъ роди1хсz без8 џчію; є3дA ѓзъ за невёріе kзhкwвъ роди1хсz во њбличeніе; домышлsюсz вопрошaти: когдA н0щь, когдA дeнь; не терпи1та ми2 н0зэ кaменнагw претыкaніz: не ви1дэхъ бо с0лнца сіsюща, нижE во џбразэ менE создaвшаго: но молю1 ти сz хrтE б9е, при1зри на мS и3 поми1луй мS.

На стіх0внэ стіхи6ры воскрeсны, глaсъ є7:

Честнhмъ твои1мъ кrт0мъ хrтE, діaвола посрами1лъ є3си2, и3 воскrніемъ твои1мъ жaло грэх0вное притупи1лъ є3си2, и3 сп7слъ є3си2 ны2 t врaтъ смeртныхъ: слaвимъ тS є3динор0дне.

Стjхъ: Къ тебЁ возвед0хъ џчи мои2:

Покаsненъ: ГDи, согрэшaz не престаю2, человэколю1біz сподоблsемь не разумёю: побэди2 моE њмрачeніе, є3ди1не бlже, и3 поми1луй мS.

Стjхъ: Поми1луй нaсъ гDи, поми1луй нaсъ:

Мyчениченъ: Њ земнhхъ всёхъ небрeгше, и3 на м{ки мyжески дерзнyвше, блажeнныхъ надeждъ не погрэши1сте, но нб7eснагw цrтвіz наслBдницы бhсте, прехвaльніи мyчєницы: и3мyще дерзновeніе къ чlвэколю1бцу бGу, мjру ми1ръ проси1те, и3 душaмъ нaшымъ вeлію ми1лость.

Слaва, и3 нhнэ, глaсъ }:

МимоходS ї}съ t с™и1лища, њбрёте человёка слёпа t рождeніz, и3 ўмилосeрдивсz положи2 брeніе на џчію є3гw2, и3 речE къ немY: и3ди2, ўмhйсz въ сілwaмэ: и3 ўмhвсz прозрЁ, слaву возсылaz бGу. Сосёди же є3гw2 глаг0лаху є3мY: кто2 твои2 зBницы tвeрзе, и5хже никт0же t зрsщихъ и3сцэли1ти возм0же; џнъ же возопи1въ речE: чlвёкъ ї}съ глаг0лемый, џнъ ми2 речE: ўмhйсz въ сілwaмэ, и3 прозрёхъ. Т0й є4сть вои1стинну, є3г0же речE мwmсeй въ зак0нэ хrтA, мессjю, т0й є4сть сп7съ дyшъ нaшихъ.

Въ понедёльникъ слэпaгw на ќтрени, По №-мъ стіхосл0віи сэдaленъ, глaсъ є7.

Под0бенъ: Собезначaльное сл0во:

Кrтъ гDнь похвaлимъ, погребeніе с™0е пёсньми почти1мъ, и3 воскrніе є3гw2 препрослaвимъ: ћкw совозстaви мє1ртвыz t грHбъ, ћкw бGъ, плэни1въ смeрти держaву, и3 крёпость діaволю, и3 сyщымъ во ѓдэ свётъ возсіS.

Стjхъ: ГDи да не ћростію твоeю:

Вси2 побди1мъ, и3 хrтA ўсрsщимъ вёрніи со мн0жествомъ є3лeа, и3 свэщaми свётлыми, ћкw да черт0га внyтрь спод0бимсz: внё бо дверeй њбрэтazйсz, бездёльнw бGови воззовeтъ: поми1луй мS.

Стjхъ: Ди1венъ бGъ во с™hхъ свои1хъ, бGъ ї}левъ.

Мyчениченъ: ГDи, чaши стrти твоеS страстотeрпцы твои2 поревновaвше, њстaвиша житeйскую красотY, и3 бhша ѓгGлwмъ соприч†стницы. Тёхъ мольбaми подaждь душaмъ нaшымъ ми1ръ хrтE б9е, и3 вeлію ми1лость.

Слaва, и3 нhнэ:

Со ѓгGлы нбcнаz, съ чlвёки земн†z, во глaсэ рaдованіz бцdе вопіeмъ ти2: рaдуйсz, вратA нб7съ ши1ршаz. Рaдуйсz, є3ди1но земнор0дныхъ спасeніе. Рaдуйсz чcтнaz, рaдуйсz бlгодaтнаz, р0ждшаz бGа воплощeннаго.

По в7-мъ стіхосл0віи сэдaленъ, глaсъ є7.

Под0бенъ: Собезначaльное сл0во:

Прeжде кrтA твоегw2 щeдре, и3 востaніz, и3дyщу ти2, слэпhй t рождeніz взывaше тeплэ: сн7е дв7довъ поми1луй, дaждь ми2 свётъ nчесє1мъ, да ўзрю1 тz и3 ѓзъ: є3гHже зёницы помaзавъ брeніемъ t плюновeніz сл0ве, томY свётъ свётлw дaлъ є3си2.

Слaва, и3 нhнэ, т0йже.

Воскrніе хrт0во:

Pал0мъ н7.

И# посeмъ, канHнъ прaздника, со їрмос0мъ на }. И# минeи на д7. Кондaкъ и3 є3xапостілaрій прaздника.

На хвали1техъ постaвимъ стіхи2 д7. И# поeмъ стіхи6ры nсмоглaсника, глaсъ є7:

ГDи, запечaтану гр0бу t беззак0нникwвъ, прошeлъ є3си2 и3з8 гр0ба, ћкоже роди1лсz є3си2 t бцdы: не ўразумёша, кaкw воплоти1лсz є3си2, безпл0тніи твои2 ѓгGли: не чyвствоваша, когдA воскрeслъ є3си2, стрегyщіи тS в0ини. Nбоs бо запечатлёстасz и3спытyющымъ, kви1шасz же чудесA клaнzющымсz вёрою тaинству: є4же воспэвaющымъ, воздaждь нaмъ рaдость и3 вeлію млcть. Двaжды.

Ўвы2 мнЁ, комY ўпод0бихсz ѓзъ; непл0днэй смок0вницэ, и3 бою1сz проклsтіz съ посэчeніемъ. Но нбcный дёлателю хrтE б9е, њлzденёвшую мою2 дyшу плодон0сну покажи2, и3 ћкw блyднаго сhна пріими1 мS, и3 поми1луй мS.

Мyчениченъ: Благословeно в0инство цRS нбcнагw: ѓще бо и3 земнор0дни бhша страстотeрпцы, но ѓгGльское дост0инство потщaшасz дости1гнути: тэлесA презрёвше, и3 страдaньми безпл0тныхъ спод0бльшесz чeсти. Моли1твами тёхъ гDи, низпосли2 нaмъ вeлію ми1лость.

Слaва, и3 нhнэ, глaсъ в7:

ВсE житіE слэпhй н0щь помышлsz, возопи2 къ тебЁ: гDи tвeрзи ми2 зёницы, сн7е дв7довъ, сп7се нaшъ, да со всёми и3 ѓзъ воспою2 твою2 си1лу.

На стіх0внэ стіхи6ры прaздника, глaсъ є7.

Под0бенъ: Препод0бне џ§е:

Њслэплeніе kви1сz слэпhй нeгли ви1дzщымъ, њмрачaz и3 рaзумы и3 дyшы и3 ќмъ, зрsщымъ є3гw2 безг0дное прозрёніе, и3 пригласи1вше вопрошaху съ лю1тостію: кaкw нhнэ зри1ши ћкw є3ди1нъ t свётъ ви1дzщихъ, слёпъ сhй t рождeніz, и3 присэдsй стезsмъ и3 просsй; тёмже показA свётъ подавaющаго, и3 создaвшаго свэти6ла въ мjрэ. T ни1хже проповёдаетсz сн7ъ б9ій пребезначaльный, въ послBднzz и3з8 дв7ы человёкъ kвлeйсz за милосeрдіе, t б9eственнагw д¦а.

Стjхъ: При1зри на мS, и3 поми1луй мS.

Ћкоже брeмz и3 земн0е тzжкон0сіе зрsшесz, въ мjрэ ходS слэпhй, и3 по ст0гнахъ н0ги сокрушazй, нeгли ћкоже зрёніемъ жезл0мъ богатёz. Тёмже прибэгaетъ къ свэтодaтелю, t негHже пріeмлетъ свётъ зрёти, и3 nчи1ма свои1ма ви1дэти творцA, по под0бію твоемY, и3 по џбразу создaвшаго є3стество2 человёческое t земли2 пeрвэе, и3 нhнэ пeрстію и3 плюновeніемъ просвэти1вшаго є3гw2 зёницы, и3 дaвшаго человэколю1бнw зрёти с0лнце.

Стjхъ: Стwпы2 мо‰ напрaви по словеси2 твоемY:

Соoбрaзна ўзрЁ человёческому џбразу сл0ва џ§а, свётъ ви1дэвъ слэпhй, t негHже свэтон0сное и3 дненачaльное ви1дэ с0лнце, ћкоже и3 пр0чіи человёцы рaдуzсz зрёнію новолёпнэйшему, и4мже ўкрасsшесz прaво и3дhй, и3 безтрyднэ проходS стєзи2, и3 просвэти1вшаго сн7а б9іz познавaz, вочеловёчшасz крaйнzгw рaди бlгоутр0біz, и3 є4же бЁ пребhвша бGа, человёка бhвша, и3 пріи1мша є4же не бЁ, несліsнное же соблюдaюща си1хъ соединeніе.

Слaва, и3 нhнэ, глaсъ є7:

ГDи, мимоходS путeмъ, њбрёлъ є3си2 человёка слёпа t рождeніz, и3 ўдивлeни бhвше ўченицы2, вопрошaху тS глаг0люще: ўчи1телю, кто2 согрэши2, сeй ли, и3ли2 роди1тели є3гw2, да слёпъ роди1сz; тh же сп7се м0й возопи1лъ є3си2 къ ни1мъ: ни сeй согрэши2, ни роди1тели є3гw2, но да kвsтсz дэлA б9іz на нeмъ. МнЁ подобaетъ дёлати дэлA послaвшагw мS, ±же никт0же м0жетъ дёлати. И# сі‰ рeкъ, плю1нувъ д0лу, и3 брeніе сотв0рь, помaзалъ є3си2 џчи є3гw2, рeкъ къ немY: и3ди2 ўмhйсz въ сілwaмстэй купёли. Џнъ же ўмhвсz здрaвъ бhсть, и3 вопіsше къ тебЁ: вёрую гDи, и3 поклони1сz тебЁ. Тёмже вопіeмъ и3 мы2: поми1луй нaсъ.

Очікується текст

Знайшли помилку