Святитель Євстафій I, архієпископ Сербський p1art4lnmh1lbehl7104p1ehj11ti4
Житія святих,  Січень

Святитель Євстафій I, архієпископ Сербський

Місяця січня на 4-день / серпня на 30-й день

Святитель Євстафій, архієпископ Сербський, жив у другій половині XIII століття, за короля Сербського Стефана Уроша II Мілутіна, який правив Сербією з 1262 по 1320 рік.

Народився він у Будимильській області у благочестивій християнській сім’ї, де й здобув духовне виховання. Юного Євстафія, котрий вирізнявся неабиякими здібностями, батьки віддали на навчання «книжної премудрості». Особливо старанно він вивчав Писання, удосконалюючись у благочесті та чеснотах.

Постриг та чернечий чин він прийняв у монастирі Архангела Михаїла, який знаходиться в області Зетській в Чорногорії. Вів суворе подвижницьке життя. Від урочної своєї монастирської частки в їжі та одязі благотворив жебракам.

Звідти він здійснив подорож до Єрусалима для поклоніння святому Гробу Господньому. По дорозі назад він відвідав Святу Гору Афон і оселився там у сербському Хіландарському монастирі Пресвятої Богородиці, побудованому святим Симеоном, в миру – великим Сербським жупаном Стефаном Неманею, і сином його святителем Савою.

Преподобний Євстафій здобув загальну відомість і любов як суворий подвижник та добрий учитель і був возведений у сан ігумена монастиря.

Через кілька років його висвятили на єпископа Зетської єпархії. Тоді святитель і повернувся на батьківщину. Багатий духовний досвід та чернече життя здобули йому любов співвітчизників, і святителя Євстафія було обрано на престол архієпископів Сербських, наступників святого Сави. Сім років святитель Євстафій керував Сербською Церквою і помер близько 1285 року. Тіло його було поховано в монастирі Жидоча, пізніше воно було перенесено до Пеші (Печі) і покладено в кафедральному соборі святих апостолів Петра та Павла.

Тропарь святителю Евстафию I, архиепископу Сербскому, глас 4

Избра́н от Бо́га, возлю́блен от люде́й,/ архиере́ов Боже́ственная красото́,/ о́тче Евста́фие, А́нгелов сослужи́телю,/ та́ин же Боже́ственных пропове́датель был еси́,/ те́мже моли́ Христа́ Бо́га со все́ми святы́ми/ изба́витися от вся́ких зол/ моли́твами твои́ми, блаже́нне,/ и спасти́ся нам,// чту́щим любо́вию святу́ю па́мять твою́.

Кондак святителю Евстафию I, архиепископу Сербскому, глас 6

Свы́ше благода́ть прие́м от Бо́га,/ во святи́тельское подо́бие обле́клся еси́/ и от уст твои́х благоче́стно всех научи́л еси́ покланя́тися Тро́ице Единосу́щней./ Те́мже па́мять твою́ чту́ще,// прославля́ем Бо́га, просла́вльшаго тя.