Житія святих,  Квітень

Святитель Трифон, патріарх Константинопольський

Місяця квітня на 19-й день

Святитель Трифон, патріарх Константинопольський, з юнацьких років був ченцем і вирізнявся лагідністю, незлобивістю, цілковитою покірністю волі Божій, твердою вірою і любов’ю до Церкви.

У той час у Візантії правив імператор Роман (919-944), який хотів звести на патріарший престол свого молодшого сина Феофілакта. Коли помер Патріарх Стефан (925-928), Феофілакту було всього лише 16 років. Імператор запропонував преподобному ченцеві Трифону стати місцеблюстителем патріаршого престолу до змужніння Феофілакта.

Преподобний Трифон лагідно прийняв на себе тяготи патріаршого служіння і протягом трьох років мудро керував Церквою. Коли Феофілакту виповнилося двадцять років (931), імператор запропонував преподобному Трифону відмовитися від патріаршого престолу. Преподобний Трифон не вважав за можливе передати престол недосвідченому юнакові і відмовився виконати це. Імператор не знаходив приводу для усунення преподобного Трифона, оскільки життя його було бездоганним. Тоді Роман скористався підступною порадою єпископа Кесарійського Феофіла.

Цей єпископ вирушив до преподобного Трифона і лицемірно став умовляти його не погоджуватися з імператором і не йти з патріаршого престолу. Він став радити преподобному Трифону заздалегідь вжити запобіжних заходів і спростувати думку імператора про його неграмотність. Для цього єпископ Феофіл підступно запропонував преподобному Трифону написати на чистому аркуші свій повний титул і передати імператору. Не підозрюючи обману, нехитрий святитель на Соборі єпископів узяв чистий аркуш і поставив на ньому свій підпис “Трифон, милістю Божою архієпископ Константинополя, нового Риму вселенський патріарх”. Коли цей папір передали імператору, він наказав над підписом святителя написати: “Я поступаюся патріаршим місцем не з іншої якоїсь причини, а лише тому, що вважаю себе негідним цього сану”. Коли цю підробку було прочитано в присутності імператорських сановників, слуги вивели святителя Трифона з патріаршого палацу. Преподобний Трифон терпляче переніс вчинений над ним обман і повернувся до свого монастиря. Він прожив у ньому скромним ченцем два з гаком роки до самої кончини († 933). Тіло його було перенесено в Константинополь і поховано в гробниці патріархів.