Святитель Симон, єпископ Суздальський p1aj6lobi616ko1b6l1sok1cla1oil5
Житія святих,  Вересень

Святитель Симон, єпископ Суздальський

Місяця вересня на 28-й день

Блаженний Симон, бачачи, що прийняв святий чернечий образ у святому Печерському монастирі, прикрашеному святими отцями, як мисленими зірками, місяцем і сонцем, став читати житія Печерських святих, котрі жили колись і догодили Богові, які помножились як зірки, і намагався сам у всьому виконати їх доброчесності. Він з любов’ю згадував справи першого будівельника, преподобного Феодосія, за яким, як за місяцем, йшло слідом безліч зірок, і сам наслідував звичаї його. Він ретельно розмірковував про подвиги святого першоначальника Антонія, светозарного сонця, який просвітив всіх сонцем добрих справ своїх, і на його рівноангельський шлях прямував сам. Він трудився гідно в святому Печерському небоподібному монастирі, як зірка ранкова, що сходить, прекрасний, як місяць, обраний, як сонце, Пресвятою Богородицею, наслідуючи, наскільки можна, і Її Саму смиренним послухом, ревним соборним молінням і усамітненею безмовністю богомислення. Коли ж він засяяв світлом добрих справ, Володимирський і Суздальський престол виявився без архієрейського вінця. Багато потрудився цей добрий пастир, насичуючи овець своїх  не смертною якою їжею, але такою, що веде до життя — пропонуючи їм житія святих Печерських, і життям своїм і в книгах своїх.

І, пробувши дванадцять років на пастирському престолі, відійшов до пастирів, які сиділи на дванадцяти престолах, і до самого Начальника пастирів Ісуса прийняти нев’янучий вінець заслуженої ним слави. Чесне ж його тіло, за бажанням, висловленим в посланні до блаженного Полікарпа, і по вірі його і любові до преподобних, покладено в печері, де і донині перебуває в нев’янучому нетлінні.

Під 1226 роком Лаврентіївський літопис повідомляє: «Місяця травня в 22 день преставився блаженний і милостивий учительний єпископ Симон Суздальський та Володимирський, пострижений у схиму. І було покладено чесне тіло його в церкві Святої Богородиці у Володимирі».

На карті Ближніх лаврських печер 1638, 1661-1703 років і пізнішого часу згадується відповідно «святий Симеон, митрополит Суздальський», «Симон єпископ» і «Симон, єпископ Суздальський».

Дивлячись на його мощі, братія Лаври була впевнена, що він є автором «Слова про створення церкви Печерської» і «Послання» до інока Полікарпа. При цьому передбачалося, що святий Симон, який, як видно з його «Послання», вельми бажав возлягти тілом у Лаврі, був після смерті перенесений з Володимира у Печерську обитель.

Імена святителів Симона Володимиро-Суздальського і Симона Ростово-Суздальського включені у Собор Володимирських святих, вшанування якого встановлено в 1982 р. і звершується 23 червня (6 липня), у день Володимирської ікони Божої Матері.

Тропарь святителю Симону Печерскому, епископу Владимирскому и Суздальскому, глас 1

Жити́й преподо́бных оте́ц Пече́рских списа́телю изве́стный,/ святи́телю Христо́в Си́моне всеблаже́нне,/ моли́ся приле́жно с ни́ми Христу́ Бо́гу,/ да упра́вит в ми́ре живо́т наш/ и в кни́ги живо́тныя да напи́шет ны,// спаса́я ду́ши на́ша.

Кондак святителю Симону Печерскому, епископу Владимирскому и Суздальскому, глас 2

Святи́тельства оде́ждою,/ а́ще и досто́йне оде́ялся еси́,/ оба́че тем не вознося́ся,/ жела́л еси́ па́че сме́тием пред враты́ Ла́вры Пече́рския поврещи́ся,/ смиренному́дре Си́моне./ Те́мже, не а́ки сме́тие, врат вне,/ но, я́ко сокро́вище, внутрь святы́я пеще́ры положе́н бы́ти сподо́бился еси́,/ и ны́не на Небеси́ Го́сподеви предстоя́,// моли́ся о нас, чту́щих тя.